Светът е голям и традиции дебнат отвсякъде, особено около големи празници като Великден. В някои държави крият яйцата, в други се чукаме с тях, а има и места, на които жените биват поливани с ледено студена вода, а след това млади мъже ги удрят с пръчки като символ на здравето и младостта.
Последната много любопитна традиция, която би изправила на нокти последователите на движението #MeТoo, се спазва в Словакия, Чехия, Полша и Унгария.
Всеки понеделник след Великден мъжете от семейството поливат жените с кофи студена вода, а след това ги удрят с върбови пръчки, докато не получат паричен откуп.
Биене с пръчки и пари? Тук лесно може да се направи паралел и с българската традиция на сурвакането, приела, че ударът от здрава дрянова пръчка носи здраве и просперитет. Има сурвакари, които се увличат покрай народните обичай и боят излиза извън границите на здравословното.
Но в сравнение с това, което в Полша, Словакия, Чехия и Унгария наричат "мокър понеделник" или "Шмигус Дингус", нашето сурвакане изглежда като детска игра.
Традицията се появява преди няколко века и се изпълнява до днес като почит към пролетта. Окъпаните момичета символизират младостта, а студената вода - здравето.
Обичаят повелява и водата да се излива само върху неомъжените девойки, като според поверието по-голямото количеството вода дава по-големи шансове на момичето да се омъжи и да се спаси от традицията.
В Полша разказват, че обредът е започнал от кръщаването в светена вода на княз Мешко I през 966 г. Оттогава мокрият понеделник се празнува всяка година на втория ден след Великден.
В Чехия и Словакия, от друга страна, откриват корените на традицията при древните славяни, които вярвали, че водата има лечебни свойства, особено по големи празници. Тези древни славяни обаче не са вярвали в християнския бог и не са празнували Великден, заради което остава мистерия защо днес ритуалното къпане се изпълнява около големия християнски празник.
Според разказите на чехите в миналото момичетата са преследвани от момците и са били потапяни в реките, за да са здрави, и са смятали, че мокрите им коси в началото на пролетта са добра поличба за богата реколта през есента.
Дали някоя от тези истории е реална - няма кой да каже, но с времето традицията за обливане на жените с вода е еволюирала, като са добавени някои християнски елементи, свързани с празника.
Прието е след като окъпят жените с вода, мъжете да започнат да ги удрят с върбови пръчки, тъй като Христос е посрещнат с върбови клонки при влизане в Йерусалим. Удрянето спира, след като жените платят на мъжете с дребни монети и ги поканят на трапеза с боядисани яйца и водка.
"Представете си го като Хелоуин, само че с бой, алкохол и ледена вода, вместо с костюми. Трябва да наградим мъжете, че са ни окъпали със студена вода и са ни удряли като ги почерпим и вържем червена панделка около пръчките им", споделя Сузана Бенушкова пред "Гардиън".
Нейните спомени с този традицията са само неприятни. Разказва как от съвсем малка братята ѝ я извеждат навън, за да изсипят кофа с вода върху главата ѝ, но още по-неприятно е да гледа как майка ѝ и баба ѝ - две възрастни и големи жени стоят стоически до нея и също търпят ритуала. В родното село на майка ѝ дори не използват кофи с вода, а директно поливат жените с маркуча от градината.
Никой не иска да слуша оплаквания, независимо че произхода на "Шмигус Дингус" е неясен, а обвързаността му с Великден е спорна.
С времето обаче младите жени, на които им е омръзнало да ги обливат с ледена вода и да ги удрят с върбови пръчки, гледат в се по-критично на традицията, а дали и в Полша и Унгария ще започне едно своеобразно #MeToo срещу старите обичаи, предстои да се разбере.