Испания и Германия сътвориха най-атрактивния сблъсък, който видяхме до момента на тазгодишното Европейско първенство.
Напълно според очакванията, този мач беше достоен за финал и предложи всичко, което можем да искаме от едно дерби на голям шампионат.
Противопоставянето между двете най-успешни страни на еврофинали завърши с победа на Испания с 2:1 след продължения.
Гол на неочаквания герой Микел Мерино в 119-ата минута реши всичко, след като Бундестимът изоставаше до 89-ата минута на редовното време, но успя да изравни.
Преди обаче Мерино да порази вратата с глава, се случи най-дискусионният момент от срещата.
В 105-ата минута Джамал Мусиала отправи опасен удар, блокиран от ръката на Марк Кукурея в пеналта. Естествено, германците веднага поискаха дузпа, но английският рефер Антъни Тейлър категорично махна с ръце и играта продължи.
Отговорникът за ВАР Стюарт Атуел направи проверка, но не прецени, че има очевидна грешка и не привика главния арбитър до монитора.
"Германия беше ощетена, реферът реши мача!", извикаха в един глас много от наблюдаващите двубоя, особено след като падна победният гол във вратата на Нойер, класирал Испания на полуфинал.
И на пръв поглед положението е повече от ясно - игра с ръка имаше, тя беше встрани от тялото, беше в наказателното поле, беше блокиран опасен удар към вратата.
Какво е обяснението за решението на Тейлър и какво точно гласят правилата на УЕФА при винаги спорната тема за играта с ръка?
Анализаторът на ESPN Дейл Джонсън разяснява, че всъщност при решението си реферът е спазил напълно указанията на УЕФА преди началото на Евро 2024.
Нормално е инцидентът да се сравни с този в миналия кръг, когато пак в мача на Германия беше отсъдена дузпа за ръка на датчанина Йоахим Андерсен.
УЕФА казва, че ако ръката е вдигната или в хоризонтална позиция и създава бариера, която спира топката, това не е естествена позиция на тялото. И тогава съдията и/или ВАР следва да отсъди дузпа.
Впрочем, на този мач отговорник за ВАР отново беше Стюарт Атуел. И ако от европейската централа считаха, че той е сгрешил в решението си тогава, нямаше да му дадат назначение и в четвъртфинала.
В специален брифинг преди Европейското първенство, шефът на съдиите на УЕФА Роберто Розети даде конкретни примери за тълкувания на играта с ръка.
Той показа клип как топката удря ръката на защитник, но ръката е във вертикална позиция, близо до тялото. В този случай дузпа не трябва да има, заради близостта на ръката към тялото.
Макар да не е напълно прибрана, тя не е протегната, за да създава бариера и затова бранителят не бива да бъде санкциониран, разясни Розети.
Примерът е много близък до случая на Кукурея. Ръката му не беше до тялото, но беше в естествена позиция и той даже беше тръгнал да си я прибира навътре, когато топката го удари.
Трябва да се отбележи и че УЕФА полага грижи да остави достатъчно свобода на защитниците да се придвижват нормално и да не са принудени непрекъснато да са с ръце на гърба.
Ако има проблем, той е при решението срещу Йоахим Андерсен, което изглеждаше сурово.
Топката едва закачи ръката му, и то от много близка дистанция, докато той тичаше. Но ръката беше вдигната нагоре - което се оказа решаващо в случая.
И независимо дали ни харесва или не, и в двата случая съдийските отсъждания бяха според очакванията на УЕФА.
🇩🇰🗣️ Joachim Andersen: "It was crazy and not a penalty at all. I can't run around with my arms behind my back and play football."
— EuroFoot (@eurofootcom) June 30, 2024
"He's half a metre away from me and hits the ball on my hand, so I can't see what I could do to prevent it."
"The offside call is also difficult… pic.twitter.com/jTnZW7Kf0o
Има и още една сериозна причина ВАР да не извика Тейлър до монитора на мача Испания - Германия. И тя е, че изглежда преди това в ситуацията имаше засада.
Възможно е във ВАР стаята да са проверили засадата, да са я потвърдили и да са осъзнали, че играта с ръка по-късно в атаката вече губи значение.
Естествено, епизодът породи много дискусии, но далеч не всички коментиращи са на мнение, че домакините са били ощетени.
"Очевидно е, че топката удря ръката на Кукурея, но той си сваля ръката, опитва се да я прибере... не ти свирят дузпа за това", смята бившият испански рефер Едуардо Итуралде Гонсалес.
И ако приемем, че в Испания са пристрастни, трябва да отбележим, че дори в Германия мненията относно ситуацията са разнопосочни.
"Някой да ми обясни какво е това. Сърцето ми кърви. В девет от десет случая, в такава ситуация се отсъжда дузпа. Ръката му е встрани. Изненадан съм, че реферът дори не прегледа ситуацията. Любопитно ми е да чуя обяснението", заяви бившият германски национал Томас Хицълшпергер, сега анализатор на ARD.
Good call by Anthony Taylor not to award handball against Marc Cucurella. Looks more obvious than the one given vs. Joachim Andersen. But UEFA guidance advises not to award handball because Cucurella's arm is down, vertical and not judged to be making his body unnaturally bigger. pic.twitter.com/KLGOEFqm3i
— Ben Jacobs (@JacobsBen) July 5, 2024
Германската съдийка Бибиана Щайнхаус обаче се съгласи с отсъждането на колегата си Тейлър.
"Играчът стои здраво стъпил с двата крака на земята и ръката му е в нормална позиция. Дори и леко да увеличава обема на тялото, това не е дузпа", заяви Щайнхаус.
Бившият арбитър Торстен Кинхофер изрази противоположната позиция: "За мен това е повече от дузпа, защото ръката му е встрани. За Тейлър обаче това е нормално движение. Срамно е, че това отсъждане реши мача".
Естествено, споровете ще продължат още дълго.
Горчилката в цяла Германия е голяма, а да се обвини съдията е най-лесно. Особено при положение, че Бундестимът се представи силно на първенството и трудно могат да се отправят сериозни критики към Юлиан Нагелсман и играчите му.
Вероятно години наред тази ситуация ще се припомня и мнозина няма никога да простят на английския арбитър.
Но в крайна сметка, Антъни Тейлър спази зададените правила.
А вече добре знаем, че когато става въпрос за играта с ръка във футбола, правилата няма как да са съвършени и да задоволяват всички.