Роналдо отказа да вкара, а Турция си заби комичен автогол

Малък фен на Роналдо прекъсна за кратко двубоя, за да се снима със своя идол Снимка: Getty Images
Малък фен на Роналдо прекъсна за кратко двубоя, за да се снима със своя идол

Португалия си гарантира първото място в последната група на Евро 2024 - група F, след победа с 3:0 над Турция във втория си мач на първенството.

По-рано през деня Чехия и Грузия направиха самоубийствено равенство 1:1 и нямат шанс да достигнат "мореплавателите".

Дори Турция да спечели последния си мач, а Португалия да загуби от Грузия, което е малко вероятно, показателите на португалците в преките двубои с Турция са по-добри и заради това няма кой да ги измести от първата позиция в групата.

Европейските шампиони от 2016-а доминираха изцяло в двубоя, докато Турция допускаше многобройни грешки в защита, а напред трудно организираше нещо интересно.

С първото си попадение за националния отбор на голям форум Бернардо Силва откри резултата в 21-вата минута, след като засече центриране на Нуно Мендеш отляво.

Осем минути по-късно турците си вкараха комичен автогол. Жоао Кансело не успя да изведе Кристиано Роналдо, но Семет Акайдън, без да гледа, върна топката към вратаря и сгреши. Нито Баяндър, нито върналия се Челик не успяха да стигнат до кълбото навреме, и то прекоси гол линията - 2:0 за Португалия.

Най-доброто положение за южната ни съседка дойде секунди след втория португалски гол. Актюркоглу проби отляво, мина между двама противници и стреля в близкия ъгъл, но Диего Коща изби с крак.

Крайното 3:0 оформи Бруно Фернандеш в 56-ата минута, след като получи изключителен подарък от Роналдо. Нова грешка на турската отбрана позволи дълъг пас да стигне до Кристиано, който излезе сам срещу вратаря.

Вместо да вкара, капитанът поднесе топката на тепсия за бившия си съотборник в Манчестър Юнайтед и Фернандеш се разписа на гола мрежа.

Заради жеста Роналдо остава без гол на Евро 2024, но вече има една асистенция.

С победата Португалия има шест точки на върха в групата, като си осигури първото място. Турция остава с три, а Чехия и Грузия имат по една.

В последния кръг от груповата фаза Португалия играе с Грузия, а Чехия - с Турция.