Всяка банка-издателна дебитни и кредитни карти Visa има различна система, чрез която можете да проследите наличността по сметката, както и точно в кой ден какви суми са изхарчени, независимо дали става дума за теглене на банкомат, плащане на стоки и услуги на POS терминал или покупки онлайн.
Ето какви са най-често срещаните начини, по които можете да следите наличностите, както и сумите, които сте похарчили с вашите карти Visa:
Онлайн банкиране или други web платформи и приложения: последните години всички банки създадоха своите платформи за онлайн банкиране, включително и мобилни приложения за виртуално банкиране, като чрез тях може да се проследяват абсолютно всички сметки на даден клиент: спестовни влогове, депозити и разбира се – сметките на дебитните и кредитните карти. Това е най-лесният и сигурен начин, за да контролираме наличности, падежи и личните си харчове де факто в реално време. Както за използване на виртуално банкиране, така и за използването на мобилни приложения са нужни определени кодове, пароли или използването на токени в комбинация с парола – т.е. малки устройства, който генерират код и с него се достига до приложението, така че защитата на личните данни, банковата и друга информация на всеки клиент да бъде максимално висока.
SMS на посочен мобилен телефон: повечето банки, издаващи карти Visa, предлагат услугата SMS известие, като така ще получавате сигнализация след всяко извършено плащане или теглене на пари в брой. От една страна това е сигурен начин да следите движението на парите по сметката си, но ако пътувате в чужбина SMS-те може да се оскъпяват в зависимост от тарифата на мобилния оператор в съответните държави и континенти.
Разбира се, все още съществуват и по-старите варианти на отчетност:
Месечните извлечения, изпратени по пощата: традиционно месечните извлечения по картовите сметки се изпращаха от банката издател във вид на пощенско писмо до физически адрес, посочен от картодържателя, но както поради мерки за сигурност, така и от практична гледна точка това се практикува все по-рядко в днешно време.
Месечни извлечения – изпратени на e-mail адрес: някои банки изпращат ежемесечно мейл с извлечението от изминалия месец, като така може да се проследят всички похарчени суми, наличността, дължимата лихва, месечната такса и т.н.
Проверка по телефона: това е практична услуга, към която лесно можем да прибегнем, когато сме на път или когато имаме съмнения за злоупотреба с нашите карти.
Важно е да знаем, че когато използваме кредитна карта, не е изгодно от нея да се теглят пари в брой на банкомат, защото обикновено лихвата по сумата започва да тече веднага след нейното изтегляне. При плащането на стоки и услуги на POS терминал или пазаруване в онлайн магазини има гратисен период, обикновено вариращ между месец и 45 дни, в който не тече лихва върху сумата на покупката. Всяка банка определя различна такса за теглене на пари в брой и е добре да знаете какъв е нейният размер. Размерът на тези такси е различен в зависимост от тарифата на банката издател, както и дали теглите пари в брой в България или в чужбина.
Най-сигурно е да проверите движението по картата си и наличността чрез интернет банкирането си, можете да се осведомите за наличността и на повечето банкомати.
И така – дебитните и кредитните карти Visa ни дават свободата да пазаруваме без наличието на физически пари в джоба, като в същото време зад тях има умна система, посредством която можем да следим всички извършени плащания и да планираме личния и семейния си бюджет. В допълнение кредитните карти ни помагат да направим покупка на по-голяма стойност, като след това го изплащаме на равни вноски, разсрочено във времето.