"Най-великото нещо, което може да направи човек, е да напише една книга."
Това ни казва журналистът и водещ Васил Върбанов с онзи така разпознаваем глас. Защото гласът му сякаш казва всичко. Toва е гласът, на който му отиват и български, и френски език; и радио, и телевизия.
Познат е от българските секции на BBC и Радио Франс Интернасионал, предаванията "Кречеталото", "Голямото рок междучасие" и "Моят плейлист". Той е гласът на ръгбито в България, на някои от най-големите метъл и рок концерти у нас и на емблематичното радио "Тангра Мега Рок", с което мнозина са открили, откриват и ще продължат да откриват любовта си към музиката.
Сега Гласът е на гости в подкаста на Webcafe.bg за хора, книги и (не)истински истории "Първа страница". Тук ще чуете Васил Върбанов в една по-различна, много литературна светлина - не като пътеводител в музикални царства, а като читател.
Подгответе си нещо за писане, защото препоръките за книги в този брой валят, а много от тях може да се окажат свежа посока, в която да насочите своя собствен читателски интерес.
Чуйте разговора с Васил Върбанов тук:
Защо ние, българите, не умеем да комуникираме помежду си, как Васил е рисувал гарги по улиците на някогашна София и как това да е водещ на "Моят плейлист" го е "дисциплинирало" - това са само въвеждащите теми в разговор, който постепенно напуска музикалните брегове, за да достигне до цял нов свят - този на литературните интереси на радиоводещия.
В един момент водещите на подкаста Темз Арабаджиева и Антон Биров, подобно на всички вас, стават най-вече пасажери в това книжно пътешествие. И това е напълно нормално - с вече 29 години опит в радиоефира, не е изненада, че когато Васил Върбанов участва в предаване, в един момент се оказва, че той води разговора.
А самият Васил не си представя живота без книгите.
Още като дете, докато упражнява френския си в Алжир, се хваща на басове с майка си, а със спечелените пари я кара да купуват книги. Години по-късно - в университета - превежда хиляди страници не по задължение, а заради желанието да упражнява литературния превод, а като пример за преводаческите си начинания посочва трилогията на Жан-Пол Сартр "Пътищата на свободата".
Журналистът разказва различните читателски периоди от своя живот, за да ни покаже кои са книгите, които по някакъв начин са го променили. А може би това важи за всичко, което е прочел.
От комиксите, които чете като дете в Алжир, през "Граф Монте Кристо" на Александър Дюма, влечението към френския нов роман и автори като Ален Роб-Грийе и Натали Сарот, книгите на Фредерик Дар, автобиографията на Бенвенуто Челини, "Упадък и падение", "Завръщане в Брайдсхед" и "Шепа прах" на Ивлин Уо, до български автори като Георги Господинов, Александър Секулов, Захари Карабашлиев, Радослав Парушев, поредицата от три книги за "Бъндараците" и "Щурците" на Румен Янев, както и любимите му "Задочни репортажи за България" на Георги Марков, с които започва всяка нова година.
Специално внимание обръща на автобиографиите, сред които такива на "ръгби хиени" като Джона Лому и Уил Грийнууд. Сред тези на музиканти негов фаворит е тази на вокалиста на Motörhead Леми Килмистър, на чието българско издание дори е имал удоволствието да бъде редактор.
И още:
- За мечтата, за чието сбъдване усилено работи, да създаде филм за ръгбито в България;
- За "зоната на комфорт" и как той гледа на това определение;
- За това как музиката не ни разделя, а ни групира;
- Коя банда иска да доведе в България.
А тъй като подкаста го има и в Spotify, винаги може да го изслушате и там преди или след отново да се отдадете на любимите си парчета:
Подкастът "Първа страница" е общ проект на Webcafe.bg и "С книги под завивките" и продължава да ви среща с интересни и вдъхновяващи личности от различни сфери, за да ви разкажат те за своите житейски и кариерни пътища, литературни вкусове и всичко друго, за което се сетим да ги попитаме.
Среща с нов гост ви очаква винаги в четвъртък на всеки две седмици, а за да не пропускате епизод, може да се абонирате за подкаста тук: