Англия счупи проклятието и отстрани Колумбия след дузпи

Англия счупи проклятието! Снимка: Getty Images
Англия счупи проклятието!

Англия счупи проклятието и победи Колумбия с 5:4 Колумбия след изпълнение на дузпи след 1:1 в редовното време и продълженията.

Гол в добавеното време на Йери Мина вкара мача между Колумбия и Англия в продължения. Редовното време завърши наравно 1:1, след като Хари Кейн откри в 51-вата минута от спорна дузпа, а Мина изравни в 93-тата.

Съдията Марк Гайгър показа цели седем жълти картона, а на няколко пъти футболисти и от двата състава имаха претенции и за червени такива.

Физическите единоборства бяха повече от интересните положения пред двете врати през първото полувре. Най-чистата ситуация за гол се откри пред Хари Кейн още в 16-ата минута, но нападателят на Тотнъм не успя да засече добре едно центриране на Трипиър и прати топката върху мрежата.

Към края на полувремето емоциите взеха връх и видяхме сблъсъци между футболистите на няколко пъти, но реферът Марк Гайгър реши да не товари мача с много картони още през първата част и ги запази за втората.

„Трите лъва“ започнаха по-добре втората част и още в 54-тата минута получиха възможност да изпълнят дузпа. Марк Гайгър свири доста леко нарушение за падане на Хари Кейн след единоборство с Карлос Санчес. Зад топката застана именно Кейн, прати топката в средата на вратата и въпреки че Оспина за малко да я спаси, ударът мина с малко над крака му.

След гола мачът се изнерви още повече. Минути след откриването на резултата Хари Магуайър се опита да спечели втора дузпа, но вместо картон на защитника на Англия, реферът показа такъв на Радамел Фалкао за бурни протести.

В 81-вата минута Колумбия пропусна най-чистата си възможност да изравни. След грешка в центъра Бака открадна топката, пусна я надясно към спринтиращия Куадрадо, който обаче я прати далеч от целта.

Във втората минута от добавеното време Пикфорд се намеси за първи път в мача, избивайки удар на резервата Урибе. От последвалия корнер Йери Мина се извиси над всички и с глава изравни, вкарвайки третия си гол на Световното първенство.

ПРОДЪЛЖЕНИЯ

Осем минути след началото на първото продължение станахме свидетели на пореден интересен момент. Съдията спря играта, докато Колумбия нападаше, възползвайки се от грешка при изпълнение на тъч, и Бака можеше да изведе тима си напред в резултата. Реферът обаче наду свирката заради топка, влизаща на терена, която обаче бе спряна от страничния рефер и, на практика, на терена нямаше две топки по едно и също време.

Като цяло, Колумбия бе по-активният отбор през първите добавени 15 минути и създаде още няколко ситуации, главно от центрирания, докато Англия изглеждаше по-беззъбо.

Второто продължение принадлежеше на Англия, а най-чистото положение се откри пред Дани Роуз, който от малък ъгъл стреля покрай вратата. И така мачът стигна до рулетката на дузпите.

ДУЗПИ (1:1 в редовното време и след продълженията)

2:1 ГОЛ, Фалкао (силна дузпа в средата на вратата)
2:2 ГОЛ, Кейн (в долния десен ъгъл, Оспина позна посоката, но не успя да стигне до топката)
3:2 ГОЛ, Куадрадо (мощна дузпа в горния десен ъгъл на вратаря)
3:3 ГОЛ, Рашфорд (отново в долния десен ъгъл и Оспина позна посоката, но не успя да стигне до топката)
4:3 ГОЛ, Муриел (спокоен удар в долния ляв ъгъл на Пикфорд)
4:3 ПРОПУСК, Хендерсън (Оспина спаси удара в десния ъгъл)
4:3 ПРОПУСК, Урибе (удар в горната греда)

4:4 ГОЛ, Трипиър (уверен удар над плонжа на Оспина)
4:4 ПРОПУСК, Бака (отново в средата на вратата, но Пикфорд протегна ръката и извади удара)
4:5 ГОЛ, Дайър (долу вдясно)