Челси и Анчелоти с уникално постижение

Играчите на Челси влязоха в историята с постигнатия дубъл Снимка: getty images/guliver photos
Играчите на Челси влязоха в историята с постигнатия дубъл

Отборът на Челси записа първи дубъл в клубната си история след като през този сезон спечели две отличия в Англия - Шампионската титла и ФА Къп. В последния мач за сезона - финалът за купата на английската асоциация Челси се наложи с 1:0 над Портсмут. Единственото попадение за победителите отбеляза Дидие Дрогба от пряк свободен удар в 59-та минута. През първото полувреме лондончани удариха пет пъти гредата, пропуснаха и няколко други чисти възможности за гол. Портсмут също имаше шансове, но не се възползва. През второто полувреме двата състава пропуснаха и по една дузпа.

Двубоят, който се игра тази вечер на стадион „Уембли" бе 129-ия финал за престижната купа. Битката за трофея е най-старият футболен турнир в историята. Двата състава, които си го оспорваха са и последните му два носителя. За Портсмут срещата също бе с историческо значение, тъй като Помпи имаха възможност да се превърнат в първия клуб, който печели отличието и изпада от Висщата лига. Дори да бяха победили обаче тимът нямаше да играе в Европа заради многото си дългове.

За треньора на Челси Карло Анчелоти успехът също е с особено значение. Италианецът изведе отбора си до №1 в шампионата и в ФА Къп още в дебютния си сезон в английския футбол. На трибуните на „Уембли" на живо успеха на своите видя и собственика на Челси - руският милиардер Роман Абрамович.

Двама от играчите на Челси - Никола Анелка и Ащли Коул пък станаха първите футболисти, които са спечелили дубъл с два различни отбора. През 1998 година те направиха същото и с Арсенал. За Коул това е щестата ФА Къп, спечелена в кариерата му.

Лощата новина от финала обаче е за треньорския щаб, играчите и феновете на Германия. Един от ключовите играчи на Бундестима Михаел Балак напусна с контузия малко преди края на първото полувреме. Немският полузащитник получи травмата в 36-та минута и не можа да изкара до края на първите 45 минути. Тепърва ще се уточнява колко сериозно е състоянието му.