Спортът от А до Я

А: Александра Жекова

През 2010 г. чаровната сноуборидстка се превърна в голямото разочарование след като не успя да се представи на ниво на олимпийските игри във Ванкувър. Година по-късно обаче Сани показа, че не бива да бъде отписвана след като се пребори за две победи в стартовете от Световната купа.

А: Арена Армеец

След повече от 20 години очакване България вече има своята голяма, модерна и многофункционална спортна зала. „Арена Армеец" бе открита през юли с волейболен мач между България и Сърбия.

Б: Баскетбол

Баскетболните ни национали бяха тотално отписани при участието си на европейското първенство през септември. Момчетата на Росен Барчовски обаче опровергаха скептиците след две победи в предварителната група и само някакви девет точки не им стигнаха да продължат в следващата фаза. Македония пък поднесе голямата изненада след като стигна до полуфинал и се нареди на четвърто място

Б: Борба

Спортът, който ни отсрами с медали и през 2011 г. От световното първенство нашите си тръгнаха с две титли: на Станка Златева и Елис Гури.Медали имаше и на европейското първенство през април. Логично за втора поредна година Станка спечели наградата за спортист на годината.

В: Волейбол

И тази година големите надежди бяха свързани с волейболните ни национали. Начело на тима застана най-успелия треньор в България - Радостин Стойчев и не бяха никак малко онези, които очакваха той да изведе състава дори до европейска титла. Вместо това обаче националите отстъпиха на Словакия в първия си мач и останаха извън четворката. Преди това тимът ни се класира за финалите на Световната лига, но и там не успя да стигне до медалите. Големите отличия пък бяха за Русия (Световна лига) и за Сърбия (Евроволей 2011). България ще има шанс за реванш през 2012 г. когато страната ни ще е домакин на два от най-важните турнири: олимпийската квалификация и финалите на Световната лига.

Г: Григор Димитров

Григор отново накара цял свят да заговори за него. Започна годината извън топ 100, по-средата се приближи до топ 50, а накрая стана първият българин, който завърши в топ 100 след като зае 76-о място в ранглистата. Изигра няколко много силни двубоя срещу тенисисти от топ 10 и малко не му достигна да запише и победа. Амбицията му е да не спре до тук, остава само да му повярваме, че може да играе и по-силно.

Г: Гълъбин Боевски

Олимпийският шампион от Сидни 2000 попадна в центъра на вниманието след като бе заловен с 9 кг наркотик на летището в Сао Пауло, Бразилия. От края на октомври до този момент Боевски е в затвор в Бразилия и едва през следващата година ще разберем ще бъде ли осъден или не.

Д: Дакар

Най-тежкото изпитание в автомобилния спорт дочака и своите български участници. ATV пилотите Петър Ценков и Тодор Христов се пуснаха в изданието в началото на тази година след като няколко години преди това водиха подготовка именно за това състезание.  Само един от тях завърши: Петър Ценков и това го амбицира да се готви за ново участие в Дакар 2012.

З: Завръщане

Една от големите звезди в плуването - австралиецът Иън Торп обяви през февруари завръщането си в професионалния спорт. Той дори изяви желание да участва на олимпийските игри в Лондон догодина, но в края на ноември призна, че може би това е било прибързано. „Все още най-вероятно е да пропусна Игрите, но не ми пука", заяви носителят на пет златни олимпийски медала. "Харесвам и обичам това, което правя - тренировките. Радвам се, че имам тази възможност и съм много благодарен за това", допълни австралиецът.

И: Ивет Лалова

Една от големите спортни звезди на България през 2011 г. След няколко трудни сезона заради получената тежка контузия Ивет стана първата българка с победа в състезание от Диамантената лига. На световното първенство в Даегу пък Ивет се класира на финал на 100 м и завърши на седмо място. Лалова бе и единствената бяла жена сред финалистките в атрактивната надпревара.

К: Кубрат Пулев

Бившата ни звезда в аматьорския бокс се превърна в такава и в професионалния. През октомври Кобрата стана първия българин с титла в професионалния бокс след като спечели пояса на Международната Боксова Федерация в тежка категория, след като победи в 12 рунда американеца Травис Уокър. Годината бе успешна и за по-малкия му брат Тервел, който спечели турнира "Странджата"

Л: Лека атлетика

Царицата на спортовете и тази година не успя да ни изненада с кой знае какви постижения. Белите лястовички бяха само Ивет Лалова и Ваня Стамболова. Не успяха да спечелят медали, но показаха, че спорта все още е жив.

М: Марко Симончели

Един от най-големите таланти на моторния спорт загина в края на октомври при тежка катастрофа на пистата „Сепанг" в Малайзия. Това стана във втория сезон на Симончели в Moto GP като месеци преди инцидента италианецът записа първия си подиум в сериите в Чехия. След това Симончели се нареди втори в Гран при на Австралия.

Н: Новак Джокович

Това определено бе годината на Новак Джокович. До този момент Ноле бе имал само една титла от Големия шлем - тази в Австралия от 2008-а. През този сезон обаче сръбският тенисист обаче показа върхова форма и спечели три от четирите най-престижни надпревари в този спорт, като му се изплъзна само успеха на Ролан Гарос, където отпадна на полуфинал. Освен това Джокович спечели пет от турнирите с най-високата категория  Мастърс 1000 на АТП (Асоциацията на професионалните тенисисти) - в Индиън Уелс, Маями, Мадрид, Рим и Монреал и подобри рекорда от пет титли за годината на това ниво.  Прибави и успехи в Дубай и Белград, както и първото място в ранглистата.

Н: Национална Баскетболна Асоциация

Сезонът в НБА бе пред провал след като играчи и собственици дълго време не можеха да се разберат за новия колективен трудов договор. След локаут продължил над 100 дни двубоите все пак започнаха. Техният брой обаче ще бъде сериозно намален.

П: Петър Стойчев

Тази година определено бе успешна за звездата в плувните ни спортове. През юли той стана световен шампион в дисциплината 25 километра в открити води на Световното първенство по плувни спортове в Шанхай, а месец по-късно прибра 11-а си Световна купа. Успехите му бяха оценени подобаващо и Стойчев стана спортист №2 на България за 2011 г.

Р: Радостин Стойчев

Най-добрият ни треньор в колективните спортове изпраща противоречива година. На клубно ниво той продължи да бъде №1 след като спечели европейската и световната титли с Итас Диатек Трентино, триумфира и в шампионата на Италия. С националния отбор обаче не успя да постигне целите си и отнесе сериозна доза критики. На път бе дори да се прости с поста си, но получи нов шанс и ще се опита да изведе отбора до олимпийските игри в Лондон догодина.

С: Ски скокове

В България може и да няма ски шанца, но това не попречи на Владимир Зографски да стане световен шампион в ски скока, макар и само на ниво младежи. Родният талант демонстрира сериозен потенциал, изненада специалисти и съперници и логично започна да получава и удари под кръста. Времето ще покаже дали това ще повлияе на кариерата му при мъжете.

Т: Тенис

Продължи да бъде най-прогресиращия спорт у нас и през 2011 г. Признание за добрата работа на федерацията и за таланта на състезателите ни е първата в историята покана за участие в турнира „Хофман Къп" - неофициалното световно първенство по тенис за смесени двойки. Тимът ни в лицето на Цветана Пиронкова и Григор Димитров обаче нямаше особен късмет при жребия и попадна в група с миналогодишния шампион САЩ, Дания и Чехия. Като признание може да се разглежда и полученото от страната ни домакинство на турнира на шампионките на женската тенис асоциация. Договорът бе подписан това лято, а първото му издание ще бъде в края на 2012 г.

Ф: Формула 1

Германецът Себастиан Фетел продължи традициите на сънародника си Михаел Шумахер и през този сезон спечели втора поредна титла във Формула 1. Целият сезон пък премина под тоталната доминация на отбора му Red Bull

Х: Художествена гимнастика

Традиционен за България спорт, който през 2011 г. показа сериозни признаци на възраждане. Ансамбълът ни взе злато от световното първенство във Франция за съчетанието си с ленти и обръчи, а Силвия Митева стигна до два бронзови медала.

Ц: ЦСКА

Волейболистите на ЦСКА показаха сериозен героизъм след като въпреки финансовата криза, налегнала тима и въпреки липсата на заплати успяха да стигнат до полуфинал във втория по сила европейски клубен турнир - за Купата на европейската конфедерация, да вземат титлата и Купата на България при това без загуба.

Ш:Шампиони

През тази година страната ни имаше своите шампиони както в олимпийските дисциплини, така и в неолимпийските. Най-голямо впечатление сред последните направи титлата на културиста Константин Паскалев-Тути, който стана абсолютен световен шампион. Това му осигури и място в десетката на най-добрите ни спортисти за годината.

Ю: Юсейн Болт

От ямайския лекоатлет се очакваха нови рекорди на световното първенство в Даегу. Той обаче поднесе най-голямата изненада след като записа фалстарт на 100 м и загуби титлата си.

Я: Ярославл

Руският град стана символ на една от най-големите трагедии в спорта през 2011 г. В началото на септември пътнически самолет ЯК-42 на борда, на който бе целия хокеен тим на Локомотив (Ярославл) се разби край града малко след излитането си. На място загинаха 36 души от тима и 7 души екипаж. Оцелелите бяха само двама - бордния инженер Александър Сизов и хокеистът Александър Галимов. Галимов обаче почина по-късно.