Първата голяма крачка от дълъг път

Легендата на "бианконерите" и първи голмайстор в мача Алесандро дел Пиеро е разменил фланелката си с противников играч след двубоя Снимка: Getty Images
Ювентус на Конте и Пирло направи първата голяма крачка от дълъг път Снимка: Getty Images
Ювентус на Конте и Пирло направи първата голяма крачка от дълъг път

Рядко се случва напоследък, но този път Ювентус получи правото да се смее последен.

След като загубиха с 1:2 от Милан, "бианконерите" в крайна сметка празнуваха в продълженията и са само на една крачка от Купата на Италия, която може да стане техният първи трофей от доста време.

По-точно от 2004, ако броим отнемането на двете титли през 2005 и 2006 заради аферата "Калчополи". Така след тези 120 минути снощи Юве излезе от ада и е на път да премине през чистилището.

Това обаче трябваше да стане по трудния начин. "Старата госпожа" не бе губила в 32 мача и знаеше, че продължението на тази серия с още един ще й запази самолетен билет за Рим, където ще се играе финалът за Купата на 20 май.

Всичко изглеждаше, че върви по план, когато в 28-ата минута Щефан Лихтщайнер центрира отдясно, а старата лисица Алесандро дел Пиеро изпревари Марко Амелия и набута топката в мрежата. Вратарят претендираше за някаква игра с ръка, но не бе прав и Юве поведе с 3:1 в общия резултат от двата мача.

Защитникът Джамел Месбах, който бе с основна вина за загубата на Милан от Арсенал с 0:3 в Шампионската лига, бе изпуснал швейцареца при неговата голова асистенция. В началото на второто полувреме обаче алжирецът получи изкупление, когато изравни с глава след плонж, но на "росонерите" им предстоеше още работа.

Без заменения на почивката Златан Ибрахимович, който е измъчван от грип, те изглеждаха по-добре в атака и именно заменилият го Макси Лопес отбеляза втория гол за тях. Домакините не успяха да се върнат в мача в редовното време и така допуснаха първа загуба през сезона, но благодарение на аналогичната им победа в Милано миналия месец, получиха право на продължения.

И се възползваха отлично. Футболистите на Милан бяха много уморени от усилията си да обърнат мача, като в 78-ата минута в игра се появи дори 38-годишният Филипо Индзаги.

Още 30 минути обаче бяха твърде много за "червено-черните" и по-свежите ювентинци доминираха в продълженията. След като в рамките на около пет минути Маркизио, Вучинич и Бориело пропуснаха по едно положение, изглеждаше, че решителният гол ще дойде всеки момент.

Черногорецът, който умее да се възползва и от най-малкото получено пространство, изстреля шут от около 25 метра, оказал се извън обхвата на Амелия и "Старата госпожа" вече се виждаше на финал.

Милан не можа да отговори подобаващо, макар че в последните пет минути от мача дори централният защитник Филип Мексес бе хвърлен в атака. Загуба или равенство, тази вечер принадлежеше на Ювентус.

Така отборът, който се представи мизерно през последните два сезона, направи първата си наистина голяма крачка от дългия път към мястото, подобаващо на традициите му.

Непостоянството, изразяващо се в цели 14 равенства в първенството (най-много от всички отбори в Серия "А"!), позволи на Милан да вземе водачеството и "бианконерите" от лидери станаха догонващи, но сега те вече знаят, че са фаворити поне за Купата.

Всъщност последният им трофей се води титлата в Серия "Б" през 2007, но дори споменаването на това "отличие" връща спомена за най-мрачния период в клубната история.

С амбициозната селекция, която се готви за лятото, Купата на Италия може да е първата стъпка към избавянето от страданията и "бяло-черните" нямат търпение да дойде този 20 май!