Арсенал вече е №1– има най-добрият мениджър в света

Серията без загуба

През сезон 2003/04, когато за последен път отбора спечели титлата в Англия той го направи по забележителен начин - без поражение. Това е не само най-голямото постижение в кариерата на Венгер, но и изключително постижение в световния футбол. Няма друг мениджър в света, който да може да се похвали, че отбора му е завършил сезона без загуба. То е доказателство за уменията на французина като треньор и за увереността, която през този сезон той вдъхна на отбора си. Отборът показа упоритост и много воля и успя да постигне тази забележителна серия. Още през 2002 г. Венгер обяви, че отбора му може да завърши без поражение. Тогава мнозина не му повярваха. В следващия сезон обаче се убедиха, че е бил прав.

Кралят на трансферите

Като мениджър на Арсенал, Венгер взема изключително интелигентни решения за това кой играч да купи и кой да продаде. Ролята на мениджъра е именно в това - да знае кой е подходящият за трансфер футболист, кога е подходящото време за раздяла с друг. И то така че да донесе полза за клуба. Арсен Венгер се справя отлично и в това отношение, той просто е ненадминат. Никола Анелка е идеалният пример. Той бе привлечен през 1997 г. когато бе само на 17 години и за скромната сума от 500 000 лири от ПСЖ. Две години по-късно френският футболист напусна за 22,5 милиона в посока Реал (Мадрид). С парите пък бяха купени Тиери Анри и Пирес. Докато другите дават милиони за привличането на нови футболисти, Венгер залага на евтини, млади, но талантливи играчи. Така не само се грижи за доброто финансово състояние на клуба, но и си гарантира възможността да има достатъчно средства за ново попълнение при възникване на извънредна ситуация.

Трансформира стила на Арсенал

„Скучен, скучен Арсенал!". Този рефрен е добре познат по стадионите в Англия. Но бе по-характерен за Арсенал на Джордж Греъм. След идването на Арсен Венгер стилът на „артилеристите" бе коренно променен. Французинът превърна тима от „Емиратс" в един от съставите в света, които играят най-атрактивния футбол. Бързи пасове, игра с едно докосване, играчи, които се движат светкавично - това са характеристиките на тима на Венгер. Не винаги това носи успех и резултат, но няма как да се отрече заслугата на французина да остави скучният и неприятен за гледане тим в историята.

Контрол върху съблекалнята

За да стане успешен един мениджър той се нуждае от подкрепата на играчите си. Историята е доказала, че когато футболистите и треньора им имат различия или започнат да се бунтуват това дава отражение и върху представянето на състава. Манчестър Сити и френския национален отбор са пример за това. Венгер обаче никога не се е сблъсквал с подобен проблем от както е начело на Арсенал. Играчите може да са имали конфликти с феновете, но никога с мениджъра си. Французинът е като баща и ментор за мнозина от младите таланти, привлечени в клуба. Той изгражда и добри отношения между самите футболисти и успява да запази тима си далеч от проблемите, които изпитват други състави извън терена.

Успява да възроди кариерата дори на отписани играчи

Престоят на повечето от звездите на Арсенал в клуба съвпада с върховия момент в тяхната кариера. Тиери Анри, Патрик Виера, Роберт Пирес са само част от примерите. Преди да бъде привлечен в Арсенал, Анри водеше тежка битка за мястото си в Ювентус. Докато носеше екипа на английския тим Анри се превърна в един от най-опасните нападатели в света. После премина в Барселона и се върна към предишната си форма. Същото се случи и с Денис Бергкамп. В Интер той търпеше критика след критика и така и не успяваше да намери мястото си. Арсенал и Венгер обаче го превърнаха в суперзвезда. Френският мениджър просто успява да възроди кариерите на играчите си и повечето от тях процъфтяват под негово ръководство. Това важи и за по-млади играчи като Фламини и Хлеб. Или Самир Насри. Венгер никога не загуби вярата си в него и той не го предаде. Кариерите на Тони Адамс и Лий Диксън пък бяха удължени до голяма степен благодарение на треньорските методи на Венгер и неговият хранителен режим.

Забелязва талантите

След идването на Венгер скаутинг системата на Арсенал се превърна в една от най-добрите в света. Благодарение на това в клуба са привлечени таланти от цял свят. Венгер и щабът му ги откриват още в детска възраст и след това ги превръщат в звезди. Да видиш изключителен талант и потенциал в малките футболисти и да ги доведеш в клуб и страна, различни от тяхната не е никак лесна задача, но Венгер и неговите хора се справят отлично и настоящият капитан на Арсенал Сеск Фабрегас е отличен пример за това. Испанецът се озова в Лондон само на 16 години. Седем по-късно вече е сред най-добрите полузащитници в света.

Строга финансова дисциплина

Още след започването на строежа на новия стадион „Емиратс" Венгер предприе строга финансова дисциплина, която да осигури на клуба максимално стабилна и удобна позиция в този аспект. Както се вижда и от ситуацията в Ливърпул финансовите проблеми може да имат отрицателно въздействие и върху тима. Венгер обаче не позволи това да се случи въпреки изграждането на модерен и на световно ниво 60 000-ен стадион. През последните години нетните разходи на Венгер са значително по-малки от тези на повечето отбори във Висшата лига, включително Челси, Манчестър Юнайтед и разбира се Манчестър Сити. Дори Тотнъм харчи повече от Арсенал, а всеки път завършва зад тима на Венгер в класирането. Докато останалите харчат куп пари за отборите си, френският мениджър е изградил и продължава да подържа строга структура по отношение на заплатите, която ще му донесе дивиденти следващите сезони, ако не успее да го направи през този.
За последните няколко години Арсенал демонстрира добро финансово състояние, дори е на печалба, нещо, с което малко клубове могат да се похвалят. Клубът е много близо до това да изплати напълно кредита взет за построяването на Емиратс. Освен това Арсенал е третият най-скъпооценен клуб в света след Реал (Мадрид) и Манчестър Юнайтед.

Правилна политика спрямо младежите

Принуден донякъде и от обстоятелства Арсен Венгер не дава много пари за нови играчи. Най-скъпата му покупка от последните му години е Андрей Аршавин, за когото „артилеристите" броиха 16 милиона евро. Тази сума обаче е в пъти по-малка от парите, които харчат останалите клубове в Англия и Европа. В същото време в настоящия тим на Арсенал 11 от играчите са подписали с клуба преди да навършат 20 години. Повечето от футболистите пък са под 25 години. Това дава сериозно предимство на тима за следващите години. Освен това Венгер успява да интегрира и част от юношите в първия отбор, което осигурява на Арсенал повече възможности за избор на качествени играчи. И въпреки че играе с доста млад отбор, Венгер и тимът му са конкурентноспособни на всички фронтове.

Лоялност

Венгер е в клуба от 14 години, спечелил е всичко, което може да се спечели на клубно ниво. Въпреки че през това време получи куп оферти, включително и от Реал (Мадрид), французинът предпочете да остане и да продължи да се бори с Арсенал за постигането на още успехи. Той лесно би могъл да похарчи големи суми, да привлече най-добрите играчи, да спечели трофеи, с които да напълни кабинета си. Избра обаче друг път, избра да налага политика, която дава перспектива в дългосрочен план. И която гарантира стабилност на клуба във всяко отношение.

Постоянство

Въпреки че Венгер е критикуван заради липсата на трофеи, всъщност няма как да не бъде признато, че през тези пет години Арсенал е жертва на обстоятелствата. Иначе тимът показва постоянство като във всеки едни от сезоните под ръководството на френския си мениджър си гарантира участие в най-престижния европейски турнир -Шампионската лига. Три пъти са шампиони, а в два от случаите тимът постига дубъл, печелейки и купата на Англия. Почти всеки сезон Арсенал е сред претендентите за трофея у дома и едновременно с това води битка в евротурнирите. Тимът е сред най-последователните в Европа и това се дължи основно на блестящия му мениджър Арсен Венгер.

Новините

Най-четените