„Никой не знае кой е истинският собственик на Милан“ - това е изводът от дълго разследване на няколко медии около собствеността на миланския гранд.
Китайският бизнесмен Йонхон Ли купи клуба от Силвио Берлускони през април 2017 година срещу 740 милиона евро, но единствено благодарение на заем от 303 млн. евро от американския хедж фонд Elliot Management. Лихвата по този заем е 11 процента, а Ли трябва да върне общо 380 млн. до октомври, иначе Elliot ще придобие Милан.
УЕФА вече алармира за странната ситуация в клуба и отказа да се споразумее с клуба по финансовия феърплей заради съмненията си около финансовата стабилност на Ли.
Телевизия Rai 3 излъчи 21-минутно разследване в понеделник вечер, което показа, че не е ясно откъде идват парите за покупката на Милан. А днес Йонхон Ли трябваше да увеличи капитала с 10 млн. евро, за да държи Elliot настрани, и го направи, но чрез Люксембург.
07:44Арестуваха "капо"-то на ултрасите на Милан
Разследването показа още, че парите на Ли идват от различни офшорни сметки в Люксембург, Кайманските острови, Британските Вирджински острови и о-в Гърнзи.
От телевизията са разговаряли и с няколко финансови анализатори, включително и журналисти от New York Times, които са посетили централата на бизнеса на Ли, но там са открили единствено бележка за това, че компанията е била изгонена от сградата.
„Истинският въпрос е: „Защо всички пари идват от места, гарантиращи анонимност?“ А отговорът е: „Защото някой иска да остане анонимен“, казва специалистът в прането на пари Джан Гаетано Белавия.
Финансовият репортер от вестник „Il Sole 24 Ore” Карло Феста също достига до подобни изводи: „Никой не знае кой е истинският собственик на Милан. Факт е и че миланските власти започнаха разследване, след като получиха запитване от Banca d'Italia откъде идват парите.“
Освен заема от 303 млн. евро на високата лихва от 11% от Elliot Management, Йонхон Ли взе още един няколко месеца по-късно – от 8,3 млн. долара от Temaway, компания, базирана на Кайманските о-ви.
Според Дейвид Уеб, независим финансов анализатор от Webbsite.com, обаче лихвата „първоначално е била на 14%, а сега е скочила до 24%. Това означава, че Ли се намира в безнадеждна ситуация, след като не е намерил по-добри условия от тези.“
Кореспондентът на New York Times в Пекин – Суи-Лий Уий, каза, че е „разпитвал наоколо и никой не е знаел кой е Йонхон Ли. Питам се кой се е доверил на компаниите на г-н Ли, ако изобщо някой го е направил!“
Разследването става още по-интересно, когато се стигне до появата на компания с името Blue Skye, която също финансира покупко-продажбата на Милан. Тя е базирана в Лондон, а нейни собственици са Джанлука Д'Аванцо и Салваторе Черчионе. И двамата имат силни връзки с бившия собственик на „росонерите“ – Силвио Берлускони.
Освен това, и двамата са част от Борда на директорите в компания с името SOPAF, заедно с бившия изпълнителен директор на Милан – Адриано Галиани.
Разследващите журналисти казаха още, че на няколко пъти са се опитвали да вземат интервю от настоящия изпълнителен директор на Милан – Марко Фасоне, което дори е било насрочено, но е било отменено в последната минута.
„Има много аномалии при тази продажба. Г-н Ли избра за свои съветници хора от Rothschild, чийто вицепрезидент в Лондон – Паоло Скарони, е дългогодишен сътрудник с Берлускони – човекът, който продаваше клуба.
Потърсихме Йонхон Ли и Скарони за коментар, но и двамата предпочетоха да не отговарят. Двамата неаполитански финансисти, които „завъртяха колелото“, за да се стигне до заема от Elliot от 303 млн. евро, също запазиха мълчание. И двамата са стари приятели на Галиани, който също отказа да говори с нас.
Единственият, който може да ни каже кой е г-н Ли, е Берлускони. Кой реши, че той е надежден, за да продадете любимия си Милан на него? А сега казвате, че искате да си купите Милан обратно? Сигурно ще стане лесно, имайки предвид старите ви приятели в Борда на директорите“, каза водещият на предаването, които излъчи разследването – Сигфридо Ранучи.
В края на април Силвио Берлускони, който ръководи клуба в продължение на 30 години, каза, че има намерение „рано или късно, да си върне Милан“, след като стана ясно, че „росонерите“ са обект на разследване за предполагаемо нарушение на финансовия феърплей.
„Ако нещата продължават по този начин, ще си върна Милан. Много хора ме питат защо съм продал клуба на някакъв неизвестник и ме обвиняват за сегашното състояние на тима.
Ще ви призная нещо – ако нещата не се променят, няма да отричам, че, рано или късно, ще купя Милан отново.“
В първия сезон с новите собственици Милан похарчи почти 200 милиона евро за нови футболисти. Въпреки това, „росонерите“ завършиха шести в Серия А и достигнаха финал за Купата на Италия, загубен с 0:4 от Ювентус.