"Анфийлд" помечта няколко минути, но Сити не изпусна своето

Сити пръв допусна срещу Брайтън, но отговори с четири попадения във вратата на "чайките" и дублира титлата си.

Ливърпул - Уулвърхемхтън 2:0, Брайтън - Манчестър Сити 1:4 - колосалната битка в Англия приключи!

Феновете на Ливърпул за няколко минути повярваха, че чудото ще стане и най-после ще видят тима си като шампион във Висшата лига, но "Анфийлд" трябваше да преглътне разочарованието. Манчестър Сити взе своето при гостуването си на Брайтън и дублира титлата си от Премиършип.

Шампионският триумф бе шести в историята на "гражданите" и четвърти за последните осем години.

Сити приключи сезона с 14 поредни победи и изпревари с една точка Ливърпул в крайното класиране в един от най-лудите сезони на Острова.

Садио Мане взриви трибуните с гол за Ливърпул срещу Уулвърхемптън в 17-ата минута, а няколко по-късно на "Анфийлд" бе пуснат слух, че Брайтън е повел на Манчестър Сити. Оказа се, че това не е така и резултатът е все още 0:0, но секунди по-късно "чайките" наистина вкараха.

В 27-ата минута, след ъглов удар, Глен Мъри се озова непокрит и с глава откри резултата. Радостта на домакините обаче продължи само 83 секунди. Серхио Агуеро бе изведен зад защитата и с удар през краката на Мат Райън прати топката в мрежата за 1:1. За аржентинеца това бе гол номер 32 във всички турнири от началото на сезона и 21-ви в първенството.

Седем минути преди почивката Сити удари за втори път. Аймерик Лапорт се извиси след корнер и с глава заби топката в мрежата за 1:2.

През вторите полувремена драмата отсъстваше. Рияд Марез вкара трети гол за "гражданите" в 63-тата минута, а десетина по-късно Илкай Гюндоган направи преднината на тима на Пеп Гуардиола на 4:1.

В същото време Ливърпул намали оборотите и доиграваше мача с Уулвс, сякаш мислейки вече за финала в Шампионската лига на 1 юни в Мадрид срещу Тотнъм.

Мане обаче на пропусна да се възползва от центриране на Трент Александър-Арнолд и да покачи на 2:0. Голът бе от засада, но това не промени факта, че изравни сенегалеца със Салах и Обамеянг за голмайсторския приз с по 22.

Иначе мърсисайдци изпращат феноменален сезон, в който събраха 97 точки - рекордни в историята на клуба. Но това не стигна срещу могъщия Сити на Гуаардиола, завоювал 98.

32 пъти се сменяше лидерството през сезона, а "червените" водеха със седем точки на конкурента си преди гостуването на "Етихад" в началото на януари.

Но феновете ще трябва да почакат поне до 2020-а за първата титла на тима. През пролетта на следващата година ще се навършат 30, откакто Ливърпул за последно завърши на първо място в шампионата...

Отборът на Пеп Гуардиола завършва с повече точки, с по-добра голова разлика и с по-добри показатели в директните мачове. Първият на "Анфийлд" завърши 0:0, а Марез изпусна дузпа в последната минута. Във втория на "Етихад" домакините сразиха Ливърпул с 2:1. Сега ще делят 15 милиона паунда бонус за титлата. А ако спечелят местен требъл, добавяйки и ФА къп срещу Уотфорд следващата събота премията ще скочи до 20 милиона.

Гуардиола вече има 8 титли в кариерата си - по три с Барселона и Байерн, както и две със Сити.