ЦСКА официално има нов собственик. Сделката за продажбата на клуба е одобрена от Комисията за защита на конкуренцията.
Така "Титан" вече не би трябвало да има нищо общо с 31-кратния шампион на България, освен ако Димитър Борисов, Иво Иванов или някой от свитата им не желае да стане акционер в новата схема на управление.
Следващото действие по сделката е подписването на окончателния договор, защото за момента тя е скрепена само с предварителен такъв между "Титан" и фирмата "Лира инвестмънт".
Сега на ход са ръководителите, които засега са в лицето на Александър Томов и Александър Тодоров.
Първото им действие бе да посочат инвестиционен посредник за търгуването на акциите - фирмата "Авал Ин".
Следват директни записвания на кандидати да помагат на клуба - те ще стават след 4 август с контакт с изпълнителния директор Тодоров.
На този етап най-важните и належащи пари, необходими на ЦСКА са за довнасяне на регистрационния капитал на дружеството - 2 078 000 лв., които "Титан" не е внесъл до нужните 6,5 милиона.
Предишните собственици оставят много скелети из гардеробите на "Армията" като висящи дела, дългове и пари от трансфери, които са със спорен адресант след одобряването на сделката.
Събирането на двата милиона е от първостепенна важност, а след него ще се търсят и пари за текущите разходи в клуба - заплати, договори, лагери, консумативи.
Всеки ще може да си закупи акции в схеми от няколко вида пакети. Идеята на Томов е за поне три-четири едри акционерски пакета, които да бъдат собственост на едри бизнесмени.
Останалите ще идат за феновете.
Схемата е революционна за България и не се забранява от търговския закон. Публичното акционерно дружество обаче изисква стриктна и прозрачна политика на клуба, както и тримесечни отчети пред акционерите - реално вече много широк кръг от притежатели на дялове в клуба.
Самото му създаване ще отнеме няколко месеца, което също е проблем при динамичната откъм разходи среда, в която живее един футболен клуб.
Очаква се в следващите дни да научим и кои ще са най-сериозните инвеститори в ЦСКА, но нито един от тях не се планира да получи толкова акции, че да контролира дружеството.
Такъв тип управление е непознат за българския футбол. Досега схемата бе ясна - един собственик, от чието благосъстояние и благоволение зависи съдбата на всеки един клуб.