Като малък, мечтата на Джери Мина е да продължи традицията на мъжете в семейството и като баща си и дядо си, да сложи ръкавици и да застане пред голлинията на футболната врата.
Колумбийското момче обаче е толкова неадекватно на тази позиция, че още първият му треньор – Сейфар Апонса, го праща в предни позиции. И се оказва, че Мина изобщо не е лош като нападател и има сериозен афинитет към головете, особено към тези с глава.
Вече на 23 години и далеч не като нападател, Мина премина от Барселона в Евертън в последния ден на летния трансферен прозорец в Англия, само шест месеца, след като се присъедини към каталунците от бразилския Палмейрас.
„Карамелите“ платиха над 30 милиона евро за централния бранител, който въпреки позицията си на терена, все още обича да наказва противниковите вратари, а не само да предотвратява опасни атаки.
Защитникът се превърна в голмайстор №1 за Колумбия на Мондиал 2018, като бе единственият футболист на южноамериканците с повече от едно попадение в четирите мача на тима по руските терени.
Последния от тях Мина отбеляза на 1/8-финалите срещу Англия секунди преди края на редовното време. След това обаче Колумбия отпадна след изпълнение на дузпи, а „трите лъва“ за първи път в историята си спечелиха след изпълнение на 11-метрови наказателни удари на световни футболни финали.
Освен с головете си на Световното, Мина привлече погледите към себе си и с името си. В началото повечето коментатори и анализатори го наричаха Йери заради начина, по който се изписва името му на латиница – Yerry.
Тогава обаче стана ясно, че правилното произношение е Джери, тъй като майка му го е кръстила на мишката от детския сериал „Том и Джери“. Защо обаче не го е записала както трябва – Jerry?
Отговорът е много прост. На испански „j” се чете „х“. Затова Джери е нямало да бъде Джери, а „Хери“. За пример: Хамес Родригес (James Rodriguez).
„Майка му избра името. Много харесвахме детското „Том и Джери“ и оттам взехме името, но решихме да го запишем с „Y”, споделя бащата Еулисес Мина пред Mundo Deportivo, а в Барселона за кратко можеха да се шегуват, че са събрали Том и Джери на едно място, имайки предвид, че разполагат и с Томас Вермаелен в състава.
Въпреки че не успява да върви по стъпките на баща си и дядо си и не играе с ръкавици, Мина успява да пробие и се превърна в първия колумбиец, играл за Барселона в историята на каталунския клуб.
А майка му – Марианела Гонсалес, отдава успеха му на усилената работа: „Тренировките започваха в 16, а той отиваше към 13. Казваше ми: „Мамо, аз трябва да бъда първи там“.“ А когато веднъж предложил отборът му да не пропуска тренировка дори на Коледа, Марианела вече била убедена, че синът й ще успее.
Тя също има сериозен принос към кариерата му. След като завършва гимназия в родния си град Гуачене, отново по нейно настояване, Джери се присъединява към тима на Депортиво Пасто. В началото обаче му е много трудно и е на път да се откаже, но именно тя, заедно с треньора Апонса, го спира и го окуражава да продължи с футбола.
Интересна е историята около това как се запознава с приятелката си Джералдин Молина, с която са заедно вече повече от пет години. И двамата са родени в един и същи град, а когато Мина иска телефонния й номер, забравя да запише последната цифра.
Но не се отказал да я покани на среща и започнал да пробва с всички възможни цифри, докато не уцелил телефона й. Липсващата цифра била 8.
Мина отдавна вече не е дете, а през септември ще навърши 24. В очите на първия му треньор той все още си остава онова хлапе, което за малко не се отказа от футбола: „Когато му се карахме като малък, веднага започваше да плаче. Мисля, че все още го прави – когато направи грешка, първата му мисъл е да се затвори в себе си.“
Мениджърът Марко Силва и новите му съотборници в Евертън ще се надяват Мина да прави по-малко грешки и да си е взел головете от Световното.