Трагични у дома, но крале на Европа

Ливърпул, 2004-2005 г.

В първия сезон на Рафаел Бенитес тимът изглеждаше като средняк, който опитва да се промени. Новите лица като Чаби Алонсо и Луис Гарсия се вписаха добре, но Ливърпул бе на 37 точки зад Челси, пети в първенството. Невероятна серия в Шампионската лига, елиминиране на Леверкузен, Ювентус и Челси, прати тима на финала. Където...
... 0:3 на полувремето от Милан, кой би могъл да го забрави?

Но Ливърпул възкръсна и спечели купата след 3:3 в 120-те минути, а после и дузпи.
Челси, 2011-2012 г.

Това бе най-слабият сезон на клуба в първенството за десетилетие, завършвайки на 25 точки зад шампиона Манчестър Юнайтед на шесто място. Но феноменално представяне срещу Наполи, Бенфика и Барселона изведе тима на Роберто ди Матео на финал в Шампионската лига. Там бе победен Байерн, и то на неговия стадион в Мюнхен! Дидие Дрогба и Петер Чех бяха големите герои.
Реал Мадрид, 1955-56 г.

Реал завърши трети в първенството на 10 точки зад шампиона Атлетик Билбао и 9 зад Барселона. Но с Алфредо ди Стефано, този тим можеше да победи всеки. На финала в турнира на шампионите (първо издание) Реал губеше с 0:2 от френския Реймс, но обърна до 4:3.
Айнтрахт, 1979-1980 г.

На девето място, с 18 точки зад шампиона Байерн (при 2 т. за победа), Айнтрахт не изглеждаше европейско страшилище. Но в полуфиналите за Купата на УЕФА бяха елиминирани именно баварците, а на финала и бе надигран втория най-силен отбор на Германия в онзи сезон - Борусия Мьонхенгладбах. В състава на Айнтрахт играеше легендарният кореец Бум-Кун Ча.
Тотнъм, 1983-84 г.

Това бе разочароващ сезон за отбор, в който имаше звезди като Освалдо Ардилес. Тотнъм завърши осми, на 19 точки от шампиона Ливърпул. Но в Купата на УЕФА нещата бяха различни и на финала с Андерлехт драмата бе пълна - гостите изпуснаха последната дузпа при изпълненията от бялата точка след мача, като Тони Паркс спаси удара на Арнор Гудьонсен (таткото на Ейдур) и даде купата а Тотнъм.
Интер, 1993-94 г.

Интер никога не е изпадал от Серия А, но най-голямата опасност бе именно през този сезон. Тимът завърши сао на точка над зоната, но спечели Купата на УЕФА, воден от Денис Бергкамп. На финала бе победен Аустрия Залцбург, с общ резултат 2:0.
Шалке, 1996-97 г.

Шалке завърши 12-и в Германия, на 28 точки зад шампиона Байерн. Но на финала на Купата на УЕФА победи в два мача Интер, воден от Рой Ходжсън. Триумфът бе с дузпи на "Сан Сиро", като вратарят Йенс Леман бе големият герой.
Реал Мадрид, 1997-98 г.

В Примера нещата бяха катастрофални. Реал завърши на 11 точки зад Барселона, а водещият реализатор на "кралете" Фернандо Мориентес завърши само с 12 гола - рекордно ниско постижение. Но в Шампионската лига всичко вървеше отлично, а финалът срещу фаворита Ювентус бе спечелен с гол на Предраг Миятович.
Реал Мадрид, 1999-2000 г.

И пак Реал... Още по-тежко положение в лигата, където Реал завърши пети. Единственият начин да остане в турнира на шампионите бе, като спечели трофея. И го направи, елиминирайки Манчестър Юнайтед и Байерн по пътя към финала. Там съперник бе Валенсия, но Реал нямаше спиране - 3:0 в Париж.
Милан, 2006-2007 г.

Въпреки невероятния състав, с който разполагаше треньорът Карло Анчелоти, Милан не направи силен сезон в Серия А. Меко казано. На 36 точки от Интер, който стана шампион... Но за клубове като този, както и Реал, например, да е европейски конкурент е в ДНК-то. Милан стигна финал и срещна отново Ливърпул, както и 2 години по-рано. Този път купата бе за италианците, след като спечелиха с 2:1 в Атина.

Полуфиналите в двата европейски турнири чукат на вратата - фаворитите са ясни, аутсайдерите - също.

Байерн - доминант у дома, преследващ требъл...

Атлетико и Реал, плътно по петите на Барса в Испания.

И Манчестър Сити, куцукащ в битка за четвъртото място в Англия след разочароващ сезон.

Това са четирите тима в Шампионската лига и букмейкърите, както и футболните анализатори, поставят Сити като "гост на масата на грандовете".

А не бива - историята ни учи да не бързаме, когато някой е направил слаб сезон у дома.

Нерядко той се превръща в европейски крал, дали в турнира на шампионите, или в някой от по-малките надпревари през годините.

В Лига Европа Ливърпул, който е осми в Англия, изведнъж се промъкна през Манчестър Юнайтед и Борусия Дортмунд, че чак до полуфинал.

Севиля е пети в Испания, но... кой може да ги отпише от тази надпревара?

Та този тим бе шести миналия сезон, но пак спечели същия трофей в Европа!

Ето ви един куп примери от миналите години, в които трагични в своето първенство отбори превзеха Европа и осмислиха сезона.

Някои са изненадващи и сигурно сте ги позабравили.