Когато през 1938 г. Луис Армстронг записва в студио версия на американската госпел мелодия "Когато светците маршируват", едва ли си е представял, че през есента на 2014 г. парчето ще се чува мощно по стадионите на Англия.
"When the saints go marching in", извива се гордо припевът от агитката на Саутхемптън - отбор, чийто прякор доста удобно за песничката, е "светците".
Да, светците маршируват. Това е и слоганът на сезона им, след като през лятото ги бяха отписали. Саутхемптън разпродаде 4-5 титуляри за отлични пари, но феновете не се интересуват от приходите. Адам Лалана и Деян Ловрен отидоха за общо 45 милиона лири в Ливърпул, Люк Шоу премина в Манчестър Юнайтед за 30 милиона, Арсенал отмъкна за 17 милиона защитника Калъм Чеймбърс, а дори 32-годишният идол на местните Рики Ламбърт си тръгна - не устоя да играе в края на кариерата в родния Ливърпул.
Саутхемптън започна предсезонно подготовка с 14 футболисти от първия тим и 8 деца от академията си.
А, ето там трябва да започнем. Всъщност нека предисторията е с начало ноември 2009 г., точно 5 години преди момента, в който хващаме на фокус "светците".
През ноември 2009 г. Саутхемптън бе дълбоко в зоната на изпадащите в Лига 1, третото ниво на английския футбол. Бяха му отнети 10 точки за финансови неуредици, а отборът вървеше към четвърта лига.
Сега е втори във Висшата лига, има 25 точки - с четири по-малко от лидера Челси, и при 2:0 над Лестър в събота стадионът се тресеше освен от парчето на Армстронг, от култовия английски припев: "Сега вече ще ни повярвате, ние ще спечелим лигата".
Това са пет години. Само пет. В тях "светците" минаха през ада на Лига 1, Чемпиъншип, а сега са утвърдена сила във Висшата лига, където винаги им е било мястото.
В основата на всичко е невероятната академия на клуба, произвела невероятни играчи в последните 30 години. Алън Шиърър започна тук, преди да покори Висшата лига с Блекбърн и Нюкасъл и да счупи всички голови рекорди.
Мат льо Тисие, един от гениите на 90-те в британския футбол, игра само за този клуб.
Гарет Бейл - най-скъпият играч в света, се появи в червено-бялата фланелка само на 16 години в първия тим. За да е сега звезда на Реал, редом до Кристиано Роналдо.
Тио Уолкът, Алекс Окслейд Чембърлейн, Лалана, Шоу...
През лятото Роналд Куман пое отбора след разпродажбата и за цел номер едно си постави за задържи френския халф Морган Шнайдерлин. Успя, въпреки че играчът се сърдеше, че не е пуснат в Тотнъм.
Сега около него се гради убийствена халфова линия, в която блести Душан Тадич, сръбският плеймейкър от Твенте. Той е номер едно в последните 3 сезона по създадени голови положения в шестте топ първенства на Европа. Подава, вкарва, създава.
На върха на атаката е Грациано Пеле, който има вече 6 шампионатни гола. И стана национал на Италия на 29 години.
Бяха направени умни трансфери на сравнително евтини играчи, добре познати на Куман от Холандия. Тоби Айдерверелд бе убеден да дойде под наем от Атлетико, а вратарят на Селтик Фрейзър Фостър излезе направо без пари - 11 милиона.
Най-скъпата покупка е инвестиция в бъдещето - 13 милиона отидоха за Садио Мане, 22-годишното крило от Сенегал, досега играл в Залцбург.
Този отбор, в който пак има 5-6 продукта на академията поне на скамейката, марширува из Висшата лига, все едно лятото е било съвсем спокойно за клуба. Не е имало разпродажба на целия тим, не е имало смяна на мениджъра (Маурисио Почетино отиде в Тотнъм)...
Това е Саутхемптън. Следва философията си да произвежда и продава играчи, обучава нови в училището за футбол, което е изградил, играе приятен футбол и... "светците" маршируват все така уверено.
Това е футболен клуб, който функционира по правилния начин. Великолепна академия, страхотно скаутско звено с око за играчи на точната цена в точния момент, както и мениджър с авторитет, опит и спокойствие - така необходимо за истерията на Висшата лига.
Няма съмнение кой е изборът на неутралните за място сред първите четири. Въпросът е докъде ще стигнат силите на Саутхемптън. И дали през януари грандовете няма да дойдат пак на Южния бряг с чековите си книжки за още някой от водещите играчи на отбора.