Хърватия нокаутира Англия в продълженията и е на финал!

Хърватия победи Англия с 2:1 след продължения във втория полуфинал на Мондиал 2018 и по драматичен начин се класира за финала на първенството.

С победен гол на Марио Манджукич в 109-ата минута хърватите грабнаха успеха и ще спорят с Франция в мача за титлата на 15 юли. Това ще бъде първи финал на Световно първенство в историята на Хърватия, която е и първата балканска държава, достигнала толкова напред на световни финали.

Началото беше идеално за "трите лъва", които поведоха при първото опасно положение в мача.

В 4-ата минута Модрич фаулира Деле Али в удобна позиция за обстрел пред наказателното поле. Киърън Трипиър стреля страхотно над стената от прекия свободен удар и не остави шансове на Субашич - 1:0 за Англия.

Англичаните опитаха да използват импулса в играта си, а хърватите не бяха особено свежи и повечето им атаки изглеждаха безнадеждни. В 30-ата минута Хари Кейн направи страхотен пропуск сам срещу вратаря, а после и при добавката, но се оказа, че страничният съдия е вдигнал спорна засада в ситуацията.

В 32-ата минута Анте Ребич стреля, но Джордан Пикфорд се намеси на вратата на Англия.

През втората част Хърватия постепенно се разигра и атакуваше все по-опасно, а "трите лъва" бяха наказани за пасивността си.

В 68-ата минута Върсалко центрира отдясно, а Иван Перишич засече топката с бутоните, за да я вкара във вратата на Пикфорд - 1:1.

Пет минути по-късно Перишич можеше да донесе пълен обрат на отбора си след грешка в защитата на англичаните, но ударът му с левия крак срещна гредата. Англия изглеждаше все по-несигурно в защита и в последните минути Хърватия опита да използва момента си.

В 84-ата минута Пикфорд боксира лошо една топка право на крака на Перишич, но ударът на крилото не беше точен. Към края съперниците бяха предпазливи и така влязоха в продължения.

Там първото чисто положение беше за англичаните след корнер, когато Джон Стоунс стреля с глава, но Върсалко изчисти от голлинията и спря сигурен гол.

Хърватите обаче отново поеха инициативата и надиграха съперника. В края на първото продължение Манджукич засече центриране на Перишич, но Пикфорд спаси и нанесе тежък удар на хърватския нападател.

В 109-ата минута се стигна и до победния гол.

Джон Стоунс не реагира добре при една свалена с глава топка в наказателното на Англия, Манджукич го изпревари и с левия крак не пропусна да порази далечния ъгъл на Пикфорд - 2:1 и дива радост за Хърватия.

До края Англия опита да се върне в мача с изсипани топки, но нямаше сили да изравни. Последните минути англичаните даже изиграха с човек по-малко, тъй като Киърън Трипиър се контузи и трябваше да излезе, а Гарет Саутгейт вече беше извършил четирите си смени.

Така мечтата на Англия за втора световна титла приключва и на отбора му остава мача за третото място срещу Белгия на 14 юли.

#2 TheRock 12.07.2018 в 08:15:04

Франция е световен шампион!

#3 Nikkor 12.07.2018 в 10:28:37

Всъщност Ангия игра доста слабо през цялото първенство. 90% от головете да са от статични положения означва че в игрови план куцат. Хърватите са направо герои - трети мач играят 120 минути, първите два приключили с дузпи. Личеше че албионците са по-свежи. Всяка дълга топка я догонваха изпреварвайки хърватите почти без усилия. Обаче като се изключи безумният пропуск на Кейн и онзи удар с глава избит от Върсалко от голлинията, просто проспаха целия мач барабар с продълженията, разчитайки на единия гол преднина. Интересното е че това поколение хървати не изглежда да е по-талантливо от онова на Давор Шукер, Роберт Просинечки и Звонимир Бобан. Обаче като цяло стоят по-зряло и са страхотен отбор. Шиме Върсалко ми е фаворит за най-добър футболист на първенството, не може да са важни само голмайсторите. Дано да се възстановят за финала, че трябва да се справят с изключително бързите Мбапе и компания, които на всичкито отгоре имат и ден повече почивка. Малка страна, и там има далавеладжии във спорта, обаче явно създадоха футболна школа. Ние профукахме тази възможност. Боби Михайлов стана шеф, Лечков стана кмет, "Стоичков президент" и прочие глупости.