1:0 за Нико срещу Шуми

Нико Розберг беше най-бърз в петъчните тренировки в Бахрейн

Класирането в петъчните тренировки няма значение за хода на което и да е състезание от Формула 1. Това сигурно е единствената максима, която няма да се промени каквото и да стане в световния шампионат.

Но в петък следобед всички медии се интересуват от подреждането и когато млада надежда като Нико Розберг успее да изпревари много по-опитният си титулован съотборник Михаел Шумахер, заглавията се получават добре.

Та, първа позиция за Нико във втората петъчна свободна тренировка в Бахрейн с време 1.55,409 минути, като Шуми остана трети, на 494 хилядни от секундата с другата кола на Mercedes. Най-вероятно, двамата са карали с различни програми, но имат сходен брой обиколки 23 за Розберг и 22 за Михаел. Сутринта, най-добро време в първата свободна сесия постигна германската звезда на Force India Адриан Сутил, който постигна 1.56,583 минути за обиколка на удължената с около километър писта в Бахрейн.

Между двамата пилоти на Рос Браун във втората тренировка завърши Люис Хамилтън с McLaren - на 0,445 секунди, а световният шампион Дженсън Бътън с другия МР4-25 остана 4-и, на почти 7 десети от секундата.

Всички други пилоти бяха на над една секунда от постижението на Розберг - Фетел с Red Bull пети, шести Хюлкенберг с Williams, следвани от Фелипе Маса с Ferrari, Виталий Петров с Renault и Фернандо Алонсо с Ferrari. Топ 10 затвори Педро де ла Роса със Sauber.

От новаците най-сериозни проблеми имаха пилотите на HRT - сутринта Бруно Сена завъртя едва 3 обиколки, а във втората сесия бразилецът записа 17 тура, на 11,5 секунди от Нико, като получи повреда малко преди края на тренировката. Сесията пропуснаха съотборника му Карун Чандок и първият пилот на Toro Rosso Себастиен Буеми, който остана в бокса заради повреда след една обиколка.

Прашното трасе създаде сериозни трудности на повечето пилоти - на последния завой станаха няколко излитания, а новата част на пистата затрудни най-много Хайме Алгерсуари с Toro Rosso, който се завъртя, но успя да спре преди предпазните огради.

Утре сутринта има още една свободна тренировка, а от 13 часа българско време стартира и квалификацията за Гран при на Бахрейн, първи кръг от новия шампионат във Формула 1.