Треньорът на Байерн Пеп Гуардиола обяви, че Лео Меси не може да бъде спрян. Просто трябва да се опиташ да го ограничиш, доколкото можеш. След рецитала на аржентинеца срещу Байерн, започна интересна дискусия. Дали е по-добре да имаш прекрасен колектив, или невероятни индивидуалисти?
Например, ако Рома имаше в състава си Лео Меси, щеше ли да стане шампион и тези 15 точки повече на Ювентус нямаше да съществуват? Всъщност това сравнение е много удачно, защото бианконерите имат невероятен колектив.
Ако си мислите, че Ювентус щеше да стане шампион дори и тогава, значи сте от „колективистите". Тези, които са на мнение, че отбора винаги е по-силен от отделния играч, независимо колко е добър.
Ако пък смятате, че Рома щеше да е шампион (или пък Лацио, ако Меси беше там), значи сте от „индивидуалистите".
Има дори и трети вариант фенове, които сигурно смятат, че с Лео в състава даже и Парма би станал шампион. За тях обаче футбола не е много по-различен от тениса. Т.е. най-важен е индивидуалният талант.
Жозе Моуриньо, най-големият враг на Гуардиола, този път е съгласен със съперника си. „Всеки един от отборите в Англия, които участват в Шампионската лига, щеше да я спечели, ако Меси беше в състава му", каза Моуриньо. „Това момче сам прави разликата. Едно нещо е да имаш силен отбор. Но друго нещо е един отбор с Лео Меси в него".
Въпросът индивидуалистът или колектива е за спорта еквивалент на „кокошката или яйцето". От Пеле до Марадона, от Кройф до Роби Баджо, от Роналдо Феномена до Роналдо Кристияно. Звезди, които винаги са носили различна наслада на публиката.
Таланти, които са пораждали тези въпроси. Проблемът е, че Лео Меси дръпна много лентата към графата на тези, които смятат, че индивидуалният гений е най-важен. И Пеп Гуардиола наистина е прав, когато каза, че е невъзможно да бъде спрян.
Треньорът обаче има и друга крилата фраза за Меси. Каза я на младия талант през 2008 г., когато промени позицията на аржентинеца. „Ако ми позволиш да конструирам играта така, както имам наум, ще вкарваш по три гола на мач".
И наистина стана така. Меси премина границата от 400 гола. Но тези думи значат и нещо друго - философията на отбора е подчинена на един човек. За да се използва максимално таланта. По този начин характеристиките на звездата изпъкват още повече.
Точно това направи Гуардиола в Барселона с Лео Меси. Това е, което прави и Луис Енрике в Барселона с Меси.
Независимо от кой лагер сте „колективистите" или „индивидуалистите", сте се насладили на тоталния футбол на Барселона и Байерн. Двата гола на Меси са накарали мнозина да се прехласнат по таланта му, но те са плод на работата на целия отбор.
Да се говори само за талант, дори и в случай като този на Меси, не е правилно. Защото по този начин се вижда, само финалния акорд от работата, която се върши от всички всеки ден.
Дори Лео имаше трудни моменти с националния и Барселона. Когато не беше достатъчно мотивиран, когато не се движеше и не работеше достатъчно, когато се изгуби синхрона между него и отбора.
Срещу Байерн обаче Меси беше в настроение и в пълна хармония с целия отбор. Ако Ракитич и Барса не бяха приклещили Бернат и не му бяха отнели топката, Меси нямаше да вкара първия гол. Дори и фантастичния втори дойде след 20-метров пас, който го прати в наказателното поле.
Каквото и да напишем няма да можем да решим проблема между „индивидуалистите" и „колективистите". Меси изведе спора между двата лагера на ново ниво с невероятното си представяне. Един за всички или всички срещу един. Който знае отговора на този въпрос може да отговори и на питането „кокошката или яйцето". Хубавото е, че го има Меси (както и Кристияно), за да ни кара да се питаме такива неща.