11 велики вечери за Ливърпул на "Анфийлд" в Европа

„Андийлд“ и „Коп“­ помнят! Помнят големи обрати и паметни „завръщания на мъртвите“. Та, къде според вас се нарежда мачът срещу Дортмунд в класацията за велики вечери на „Анфийлд“? Проверяваме в галерията.
11. Ливърпул – Барселона 1:0
Купа на УЕФА, полуфинален реванш, 2001 г. (Ливърпул продължава след общ резултат 1:0)
Заради успехите на Бенитес, това постижение на Жерар Улие не се помни от много. Един­единствен гол от дузпа на Гари Макалистър донесе успеха. А този сезон, 2000/01 беше велик. Ливърпул взе двете купи в Англия, триумфира и в Купата на УЕФА.
10. Ливърпул – Оксер 3:0
Купата на УЕФА, втори кръг, 1991 г. (Ливърпул продължава с 3:2 общ резултат)
Велика вечер, в която Ливърпул отбеляза два гола в първия половин час на реванша и изравни общия резултат. Победния гол на Марк Уолтърс седем минути преди последния съдийски сигнал донесе успеха за тима на Греъм Сунес.
9. Ливърпул – Челси 1:0
Шампионска лига, полуфинален реванш, 2007 г. (Ливърпул продължава след дузпи)
Според много, отборът от 2007­а бе много по­опитен и класен от този през 2005­а. На полуфинала се получи. Дани Агер изравни общия резултат, а Дирк Каут заби победната дузпа, за да разочарова Жозе Моуриньо и феновете на Челси. На финала този път обаче не стана. Ако беше обаче, Истанбул 2005 можеше и да не е толкова специален в днешно време.
8. Ливърпул – Ювентус 2:1
Шампионска лига, първи 1/4­финал, 2005 г.
Един от великите мачове, които доведоха до финала. Вечерта бе специална. Първата среща между двата тима след трагедията на „Хейзъл“. Преди първия съдийски сигнал имаше и минута мълчание в памет на папа Йоан Павел II. Ювентус имаше по­големите имена в състава си. Скот Карсън и Антони Льо Талек пък излязоха за дебютите си за Ливърпул. Но след само 25 минути домакините вече водеха с 2:0, а останалото е история...
7. Ливърпул – Рома 2:0
Шампионска лига, групова фаза, 2002 г.
Наистина, заслугите на Жерар Улие за връщането на Ливърпул на европейската клубна сцена се омаложават понякога. След като бяха спечелили Купата на УЕФА предишната година, „червените“ се нуждаеха от победа с два гола, за да се справят с Рома на Фабио Капело. Яри Литманен и Емил Хески я осигуриха.
6. Ливърпул – Борусия Дортмунд 4:3
Лига Европа, четвъртфинал, 2016 г.
Ако Ливърпул спечели турнира през този сезон, тази победа ще мине още по-напред в класацията. Изминаха няколко дни, но емоциите още ни държат. Това бе един наистина велик мач и една наистина велика вечер на "Анфийлд".
5. Ливърпул - Олимпиакос 3:1
Шампионска лига, групова фаза, 2004 г.
За този мач много пъти е ставало въпрос. Вероятно нямаше да се стигне до триумфа в Истанбул, ако не беше повален Олимпиакос в груповата фаза. Ривалдо даде аванс на гърците и Ливърпул се нуждаеше от три гола, за да ги елиминира. Нийл Мелър и Флоран Синама-Понгол дадоха надежда на феновете, а Стивън Джерард свърши най-важната работа с трети гол.
4. Ливърпул - Брюж 3:2
Купа на УЕФА, финал, първи мач, 1976 г.
Ливърпул изоставаше с два гола след само 12 минути игра. Боб Пейсли обаче прави брилянтна смяна на почивката и пуска Джими Кейс за сметка на Джон Тошак - полузащитник за нападател. С 3 гола за 6 минути в средата на втората част Ливърпул обръща резултата в своя полза. Реваншът в Белгия завършва 1:1 и Ливърпул вдига купата.
3. Ливърпул - Интер 3:1
КЕШ, полуфинал, първи мач, 1965 г.
Ливърпул печели ФА къл три дни преди това и настроението е приповдигнато. Мърсисайдци повалят Интер с 3:1 и изглежда, че ще стигнат до финала, но реваншът в Италия е скандален. Интер вкарва гол от непряк свободен удар, а топката влиза директно, без да бъде докосната от играч. В допълнение е отменен редовен гол на англичаните. Споменът от първия мач обаче е незабравим заради представянето на Ливърпул.
2. Ливърпул - Сент Етиен 3:1
КЕШ, четвъртфинал, втори мач, 1977 г.
Това бе абсолютният лидер, докато отборът на Рафа Бенитес не пренаписа историята. Ливърпул губи първия мач във Франция с 0:1 и се нуждае от победа с два гола, за да продължи напред. И в крайна сметка я постига по пътя си към първата европейска титла.
1. Ливърпул - Челси 1:0
Шампионска лига, полуфинал, втори мач 2005 г.
Мач с размерите на война. За разлика от двубоя с Дортмунд, на този нямаше размяна на любезности между Челси на Моуриньо и Ливърпул на Бенитес. Шумът през целия двубой бе оглушителен, а феновете освиркваха вяско докосване на топката от играч на лондончани. Победата класира Ливърпул на първи финал от 20 години.

0:1, 0:2, 1:2, 1:3, 2:3, 3:3, 4:3. Велика, незабравима вечер за феновете на „Андийлд“ и за всички привърженици на Ливърпул по целия свят бе тази срещу Борусия Дортмунд в четвъртък.

Един изключителен обрат за Юрген Клоп срещу бившия му тим, отборът, който го направи звезда в треньорската професия. Победата прати „червените“ на полуфиналите в Лига Европа след общ резултат 5:4, а за място на финала Ливърпул ще спори с Виляреал.

Английските медии полудяха по обрата в четвъртък вечер. Някои дори го нарекоха „Истанбул 2“. Но това е Ливърпул. Това е един от отборите, чиито мачове са обречени да се превръщат в класики.

Юрген Клоп – човекът, който омагьоса Ливърпул със своя хеви метъл стил и широка усмивка, изглежда ще бъде част от легендарни „червени“ вечери дълги дълги години.

Но „Андийлд“ и „Коп“­а помнят. Помнят големи обрати и паметни „завръщания на мъртвите“.

Та, къде според вас се нарежда мачът срещу Дортмунд в класацията за велики вечери на „Анфийлд“?