Бърни пак иска да раздава медали във Формула 1

Босът на Формула 1 Бърни Екълстоун се върна към една своя стара идея, която навремето не успя да спечели нито един поддръжник и беше определена като глупава - раздаването на медали на първите трима във всяко едно състезание. Според него, ще е добре ако победителят получава златен медал, вторият - сребърен и третият - бронзов.

Бърни отново изненада всички като обясни, че новата точкова система, която се прилага във Формула 1 от началото на този сезон, с нищо не е по-добра от използваната до края на 2009.

След 14 старта от началото на сезона първите петима в класирането във Формула 1 са събрани в 24 точки, а за победа се дават 25. Шампионатът върви много оспорвано, на няколко пъти се сменя лидерът в класирането, а пилотите на Red Bull, Ferrari и McLaren все още не са излъчили лидер с голям аванс преди последните пет кръга за тази година.

Според Бърни обаче ще е по-добре ако се приложи системата "Победителят взима всичко".

Идеята на Екълстоун е световен шампион да става този пилот, който спечели най-много златни медали, т.е вземе най-много победи. Ако на върха се изравнят двама или повече пилоти с равен брой победи, то тогава ще се гледа кой има повече втори и трети места.

Ако тази система се прилагаше сега, то начело в класирането пак щеше да е Марк Уебър с 4 победи, следван от Фернандо Алонсо и Люис Хамилтън с по 3 и Дженсън Бътън и Себастиан Фетел с по 2.

"Ако погледнете точковата система, то няма никаква разлика с миналата година", заяви Екълстоун. "Ако се прилагаше старата система, положението в шампионата щеше да е същото. Което е странно.

"Може би сега другите ще се събудят и ще се сетят за моята система с медалите. По нея сега Марк щеше да има четири златни медала, другите по три и по два, така че шампионатът отново ще трябва да се решава в последните стартове."

Бърни веднага беше запитан дали смята, че системата с медали ще бъде приета, той отговори: "Да, със сигурност. Те ще видят какво може да стане, да почакаме и ще видим."

Бърни прогнозира, че който спечели Гран при на Сингапур в неделя ще направи голяма крачка напред в битката за титлата, като според него двамата пилоти на Red Bull Марк Уебър и Себастиан Фетел са големите фаворити.