Кой е подходящият отбор за Лука Модрич?

Преди три години, след европейското първенство в Австрия и Швейцария, Лука Модрич бе обявен за един от най-талантливите играчи на континента. За да бъде възприеман като звезда му трябваше само опит в солидно първенство. Сега обаче Модрич го има и се превърна в един напълно завършен полузащитник, едновременно изтънчен естет с балканска техника и боец в стила на Шави.

На клубно ниво през този сезон халфът на моменти остана в сянката на Гарет Бейл в Шампионската лига и на Рафаел ван дер Ваарт във Висшата лига. Въпреки това Лука игра забележително, бе полезен, а Реднап нямаше повод да каже лоша дума за работата си с полузащитника.

Несъмнено Модрич е „класически" футболист от миналото. Но едновременно с това той е и образец на футболиста от бъдещето, защото в отделни епизоди играе в стила на Барселона.

И въпреки това когато агента му твърди, че 22 милиона лири са малко за неговия клиент това предизвиква усмивка. Разбира се, руско-хърватската мениджърска агенция иска да спечели пари, помагайки на играча да премине в един от най-богатите английски клубове. Но от друга страна в отказа на предложението на Челси има и нещо достойно.

И има логика, независимо, че тя е логиката на търговеца - ако за Фил Джоунс и Джордан Хендерсън са платени почти по 20 милиона лири, то Модрич с неговия опит във Висшата лига би трябвало да струва доста повече.

Освен това не бива да се забравя, че през 2008 г. Тотнъм плати за младия хърватин 16,5 милиона лири. След три пълноценни сезона във Висшата лига цената му е логично да нарасне. Лука има договор за още три години, което също оказва влияние.

В следващите дни и седмици ни очаква типичното надлъгване. Никой не бива да вярва на нищо до излизането на официалната информация. Даниел Леви - президентът на Тотнъм твърди, че не иска да се разделя с играча, но ако някой предложи достатъчно вероятно ще го пуснат без проблеми.

Опит да откаже конкуренцията прави Манчестър Сити. Истинска загадка обаче си остава въпросът за какво им е на „гражданите" Модрич. Там и без хърватина имат солиден брой полузащитници. Всички те са готови да играят в Шампионската лига. Когато купиш толкова голямо количество класни изпълнители, при това със солидни заплати, е трудно да изградиш отбор единомишленици.

Лука обаче е един от тези, които са готови да чакат своя шанс. Ренадп, например, дълго не знаеше къде точно да постави скъпия млад полузащитник, така че той да носи полза без уговорки. Пробва различни варианти и все не се получаваше. Едва през този сезон Модрич успя да си намери място на терена.

Въпреки някои промени основната позиция на хърватина си остава в центъра на терена заедно с Паласиос, Дженас, Хъдълстоун или Сандро. Дали такъв играч е нужен на Челси? Трудно е да се намери еднозначен отговор. Странно е, че лондончани изобщо си позволяват да участват в скъпи търгове без да са обявили кой ще бъде мениджър на тима през следващия сезон. Или може би в клуба знаят кой ще бъде той и вече са се посъветвали с него.

Ако обаче са решили да купуват Модрич заради бройката, като Манчестър Сити, то подхода е странен и резултатите едва ли ще са по-добри от онези с Торес.

Разбира се, средната линия на Челси не е идеална, затова отборът не успя да проведе сезона на един дъх. Но по онова, с което тимът разполага е лесно да отделим тримата, които ще претендират за място в титулярния състав. Нищо че, Рамирес, Жирков и компания все още не са казали последната си дума.

Модрич би бил нужен само в два случая - ако новият треньор реши да сменя стила на отбора, което е малко рисковано, или ако Есиен напуска. На този етап ганаецът отрича подобно развитие на ситуацията, но дим без огън няма.

Да оставиш на скамейката Лампард или Есиен обаче може да ти струва скъпо. Модрич пък не може да играе като Малуда или Жирков. Реднап вече го пробва това - хърватинът се представяше по-добре в средата на терена, вместо близо до левия фланг, например.

Лука е нужен в центъра на полето в Тотнъм, но е един от онези играчи, който оценяш едва когато ги загубиш. Ролята на лидер и в националния отбор и в Тотнъм винаги са играли други. Никой не се съмнява в таланта му, той е техничен, вижда блестящо терена, пасовете му са изключителни. Феновете го обичат, дори го избраха за играч на годината, пренебрегвайки и Ван дер Ваарт и Бейл.

Затова Даниел Леви трябва да се замисли кое е по-важно - да задържи Модрич или да вземе парите и да му търси заместник. Реднап твърди, че ръководството е обещало да не продава Модрич, но колко такива изявления на треньорите сте чували до сега?

На Тотнъм липсват Шампионската лига и парите, докато и двата тима, които претендират за играча разполагат и с двете. Хърватинът вече е на 25 години, но експерти като Рей Уилкинс, Мартин Самуел и Гари Линекер продължават да говорят за него като за талант. Излиза, че мнозина виждат в него все още неразкрити способности.

Дали обаче Лука ще успее да ги покаже в някой от другите два тима? Ще бъде ли такъв трансфер от полза за клуба и играча? Все въпроси, които нямат еднозначен отговор. Въпреки това вероятността за трансфер на Модрич продължава да расте. До колко и къде ще приключи сагата ще разберем може би скоро.

Новините

Най-четените