Челси се отърва от "проклятието Вила"

Флоран Малуда, Петер Чех и Никола Анелка поздравяват привържениците си Снимка: Getty Images/Guliver
Флоран Малуда, Петер Чех и Никола Анелка поздравяват привържениците си

Историята на футбола е богата с примери на спортни „прокоби" - в колкото и лошо състояние да се намира Форест Грийн, на своя стадион няма загуба досега от атомното нападение на Кидърминстър; Ливърпул вече 20 години не може да се добере до титла на Острова, а само допреди две седмици преди всеки сблъсък с Астън Вила студена пот обливаше феновете на Челси...

Сезон 2008/2009 донесе две победи за „сините" от Лондон срещу бирмингамци - 2:0 на „Стамфорд бридж" и измъчено 0:1 на „Вила парк". Минималните победи за Челси срещу Астън Вила от началото на века преобладават в статистиката на двубоите помежду им, а ключови за отпадането от борбата за титлата в Англия бяха загубата с 2:0 на „Вила парк" и инфарктното 4:4 на „Стамфорд бридж" през сезон 2007/2008. Казано на футболен език и накратко - Вила бяха неудобен съперник за Челси.

В първия мач между двата отбора през настоящия сезон Челси загуби отново на „прокълнатия" „Вила парк" с 2:1. В ответния мач „сините" от Лондон буквално размазаха съперника си със същия резултат, с който бирмингамци ги побеждават през сезон 1951/1952 - 7:1. Челси за пореден път отпадна от надпреварата в Шампионската лига, а евро-амбициите на Астън Вила минаваха през турнира за ФА Къп. Полуфиналният сблъсък от турнира щеше да покаже дали „сините" са превъзмогнали комплекса „Вила" или бирмингамци винаги ще бъдат неудобен съперник за тях.

Пред 81,869 зрители на препълнения „Уембли" реферът Хауърд Уеб изведе вчера единайсеторките на Астън вила и Челси в мач, който щеше да определи първия финалист в тазгодишното издание на турнира за ФА Къп. В първите двайсетина минути от двубоя футболистите на Карло Анчелоти бяха доста хаотични в действията си и едва удържаха енергичните Вила. Тези начални минути на превъзходство за символичните домакини приключиха с противоречивата реакция на Хауърд Уеб, когато не отсъди дузпа в тяхна полза. Агбонлахор бе възпрепятстван да играе с топката в наказателното поле, когато Микел блокира твърдо опита му да се обърне към вратата и да стреля. Важно е да споменем, че главният арбитър бе в непосредствена близост до ситуацията и имаше прекрасна видимост, така че отсъждането му бе по-скоро правилно. Малко по-късно отлична намеса на Джон Тери в малкото наказателно поле попречи на Джон Карю да открие резултата.

След необяснимото начално вцепенение Челси изравниха играта и още през първата половина застрашиха вратата на ветерана Брад Фридъл. В 34-та минута Стивън Уорнък блокира удар на Дидие Дрогба след отлично подаване на Флоран Малуда. Изключително активен в тези минути бе и Джо Коул, но до попадение така и не се стигна и двата отбора се оттеглиха на почивката при резултат 0:0.

Второто полувреме започна и завърши с тотален диктат от страна на символичните гости. Още в първите минути след подновяването на играта удар на Деко мина покрай страничната греда, а малко по-късно и Джо Коул не успя да реализира след подаване на Дрогба. Малко по-късно сърцатият полузащитник бе заменен от Саломон Калу, който в 66-та минута подаде на Дрогба, но Ричард Дън се намеси с вещина. При последвалия ъглов удар Дън надскочи всички, само за да прати топката в краката на Джон Тери, който намери Дидие Дрогба в малкото наказателно поле и котдивоарецът откри резултата. От този момент насетне „Челси" установиха тотален контрол върху мача и напълно логично в 89-та минута достигнаха до второ попадение чрез вездесъщия в този мач Флоран Малуда. В добавеното от съдията Хауърд Уеб време Франк Лампард взриви сините фенове с трето попадение, което сложи точка в спора и прати „Челси" на финал в турнира.

Така лондончани продължиха серията си от 5 мача без загуба на Острова и по всичко личи, че най-сетне са се отърсили от проклятието „Вила"...