Русия срещу Чехия. Не просто футболен двубой в петък вечер. Спомени за недалечното минало, спомени за „Пражката пролет".
След края на Втората световна война Чехословакия влиза в съветската сфера на влияние. Преди войната тя е една от най-силно развитите индустриални страни, но социализмът я довежда до дълбока икономическа криза. През 1968 година войските на Източния блок нахлуват в Чехословакия, за да спрат реформите на правителството на Александър Дубчек. По време на инвазията са убити над 100 души, макар и населението да не оказва съпротива. След това стотици хиляди емигрират на запад. Събитието е наречено от западните медии „Пражка пролет".
Погледнато исторически, днешният мач носи по-особен заряд. Ако погледнем и географски на двубоя, също ще забележим интересни факти. Мачът ще се изиграе на Градския стадион във Вроцлав. Градът, известен със своята готическа архитектура е в Югозападна Полша - само на 100 км от чешката граница. Със съгурност чехите ще се чувстват като домакини в този мач и ще напълнят трибуните, за да подкрепят националите си.
Разглеждайки и футболните аспекти на това съперничество, ще видим, че това са двата най-стойностни отбора в група „А" на Евро 2012.
Русия
Русия се класира за форума без нито една загуба в 14 изиграни мача. В последния приятелски мач руснаците затвърдиха добрите впечатления, побеждавайки Италия с 3:0. „Сборная" се надява да повтори успеха си от Евро 2008, когато стигна до полуфиналите и отпадна от бъдещия шампион Испания. От настоящия състав 11 играчи са носили червената фланелка на предишното Европейско, на което достигнаха полуфинал, и това е добра основа за бъдещия успех.
Треньор е холандецът Дик Адвокаат - специалист с богата визитка, водил ПСВ, Алкмаар, Рейнджърс, Зенит, Борусия (Мьонхенгладбах) и националните отбори на ОАЕ и Холандия. Наставникът остана много доволен от попаденията на Широков и Кержаков, донесли победата над Италия в последната контрола, но остана здраво стъпил на земята: „Трябва да сме реалисти. Има много неща, над които трябва да работим". Умело измести и фокуса на обективите отвъд „сборная", фаворизирайки Испания, Германия и Холандия.
Русия е отбор, който разполага с играчи от световна класа, но основното му оръжие е колективът. А главните бойци с пушка на рамо са Андрей Аршавин и Роман Павлюченко. И двамата не приеха ролите на резерви в предишните си отбори и се върнаха в руската Висша лига. Аршавин си постави за цел полуфинал на Европейското. С повече късмет руснаците имат качества и сили отново да се доберат до него.
В състава няма контузени, с изключение на вратаря Игор Акинфеев, който ще премине късен фитнес тест преди мача.
Чехия
1976 година. Полуфинал между отборите на Чехословакия и Холандия. 1:1 в редовното време - продължения. Голове на Нехода и Весели. Финал. В него съперник е Германия. За пръв път победителят се решава с изпълнение на дузпи. Решаващата е изпълнена от Антонин Паненка, титла за Чехословакия!
За съжаление в момента липсва блясъкът от онези години в чешкия състав. Въпреки това сме склонни да очакваме изненади.
Пътят до Украйна и Полша бе тежък за чехите. Завършвайки втори в групата си (след Испания), те трябваше да се изиграят плейофни двубои срещу Черна гора.
Звездите на тима са вратарят Петер Чех, Томаш Росицки и Милан Барош. За последния има съмнения, че ще започне като титуляр в първата среща, защото получи травма дни преди срещата с Русия. Барош стана и голмайстор на Европейското в Португалия през 2004, отсъствието му би изиграло негативна роля за отбора.
Треньор на чехите е Михал Билек, натрупал опит със Спарта (Прага). Той смята, че тимът му има качества да се класира за четвътфиналите.
В 21:45 часа ни очаква „кърваво" зрелище близо до чешката граница. Победа на един от двата отбора би могла да означава и класиране напред.
Нека се лее кръв...