Те са футболните пионери, чиято история не бива да се забравя. Първият наистина велик тим, който сега се състезава в Ryman League Division One South - осмото ниво на английския футбол.
Хората ги познават ката Коринтиан Кежуалс, но историята започва да се пише от отбора с име ФК Коринтиан.
Алан Пардю, Мартин Тейлър и крикет звездата Алек Стюърт са сред по-известните имена, преминали през клуба през последните десетилетия.
Идеята за създаването на отбора дава тогавашният генерален секратар на английската ФА Пар Джексън. Футболният функционер не може да преживее доминацията на съседите от Шотландия в края на 19 век и иска да събере група от класни състезатели, която да тренира и да се опълчи на "гайдарите" на терена.
Така сред наздравици и въодушевление през 1882 г. в ресторант край лондонската катедрала "Свети Павел" се дава началото на най-забележителния отбор в ранната история на играта. А и не само.
ФК Коринтиан не участва официално в първенство и играе само приятелски мачове, но 7 години след като се появява на бял свят, Англия побеждава Шотландия с 9 играчи от творението на Пар Джексън.
През 1894-а и 1985-а - в два мача срещу Уелс - Коринтиан става първият и единствен отбор, дарил пълна единайсеторка на англичаните в историята.
Капитанът в първия мач е и човекът, който измисля думата "soccer", за която погрешно се смята, че е американска.
В онези дни играта се нарича Association Football, а Чарлс Рефорд-Браун отговаря остроумно на свой състудент от Оксфорд, който го пита дали харесва "a game of rugger" (ръгби).
Предпочитам "soccer" – казва Чарлс, съкращавайки от "Аssociation".
В периода 1883-1890 г. 52-ма от общо 88 играчи, участвали в мачовете с Шотландия, са футболисти на ФК Коринтиан.
Макс Уузман, който носи капитанската лента на "трите лъва", също така е шампион от турнира Уимбълдън на двойки, както и златен медалист в тениса от олимпийските игри през 1920 г.
Си Би Фрай, освен футболен национал, играе и за първия тим на Англия по крикет, а У. Г. Грейс е звезда в ръгбито и държи европейския рекорд в дългия скок. Р. Фостър пък е единственият в историята, който е носил капитанската лента на националните отбори по футбол и крикет.
Първият тъмнокож британски футболист, Андрю Уотсън, също преминава през пионерите, които се отличават с изумителни атлети и хора и непоклатими принципи.
Те вярват, че най-добре за играта е да остане на аматьорско ниво, а ФА ги наказва със забрана да участват в местните турнири.
Така ръководителите на Коринтиан решават отборът да тръгне на световно турне, на което да популяризира футбола.
Първоначално англичаните посещават няколко държави, но няма данни за конкретни мачове.
На Чарлс Милър се дължи заслугата играта да стигне до Бразилия, след като се завръща след приключването на следването си в Саутхемптън с футболна топка и бутонки.
А великият бразилски Коринтианс неслучайно носи това име.
През 1910 г. при създаването на клуба местните са толкова впечатлени от легендата за пионерите, че решават да се кръстят на тях. "С"-то на края се дължи на недоразумение.
Южна Африка е първата чужда дестинация на ФК Коринтиан през 1897 г., след което пътешествието продължава.
Ню Йорк е победен с 18:0, а това е само малка част от подвизите на отбора.
Под егидата на шерифа на Лондон от 1898-а до 1904-а се организира двубой между най-добрия аматьорски срещу най-добрия професионален отбор, а сред резултатите има 10:3 над Бери, който от своя страна е надиграл Дарби с 6:0 на финала за ФА къп.
През 1904 г. Манчестър Юнайтед е разгромен с 11:3, а това си остава най-тежкото поражение в клубната история на Дяволите и до днес.
Никой футболен отбор в света не губи толкова футболисти в Първата световна война, колкото Коринтиан
През 1914 г. Коринтиан отново тръгва за Бразилия, но с кацането на самолета идва и новината за избухването на Първата световна война. Моментално се взима решението да се потегли обратно към Острова, след което се зареждат трагични години.
Никой футболен отбор в света не губи толкова играчи на фронта, колкото ФК Коринтиан.
101 години по-късно бразилската мисия най-после бе завършена от наследника Коринтиан Кежуалс, който посети Бразилия.
Но тези, които не успяха, имаха по-важна мисия - да се бият за родината си.
Вратарят Томас Роуландсон е награден с орден за храброст, а след това пада в битката при Сома през 1916-а.
Той е сред лидерите на тима, който отказва да изпълнява дузпи, тъй като вярва, че един джентълмен никога не би играл умишлено непозволено срещу друг.
Времената се променят и през 1939 г., когато футболът вече е глобално разпространен, ФК Коринтиан се слива с ФК Кежуал, за да бъде създаден сегашният клуб.
Но историята преди това е такава, която не бива да се забравя.
Пионерите са вдъхновение за целия свят, а Реал Мадрид избира бялото именно заради тях.
И до днес по-старите фенове използват Духа на Коринтиан, за да опишат най-възвишените ценности и феърплея на терена.
Сега Кежуалс не побеждава Юнайтед с 11:3 и не обикаля света. Бори се да не изчезне, за да не отлети и Духа.
А настощият вратар Джеймс Бракън не можеше да го обясни по по-добър начин, изправен до гроба на Роуландсон.
"Не е важно, че няма да помнят нашите имена, но е жизненоважно да не се забравят техните".
И затова тази история си заслужаваше да бъде разказана.
Томас Роуландсон