В последните петнайсет години, почти всички европейски футболни първенства страдат от един и същ синдром - този на загубената национална идентичност. Все повече чуждестранни футболисти биват привличани в големите отбори, затваряйки пътя на местните школи и таланти към големия футбол.
Английската Висша лига е идеален пример за това. Изследване на BBC показва, че през този сезон броят на минутите от цялото игрово време на мачовете до 1-ви октомври, в които английски футболисти са играли, се равнява на 36,08 % от всички изиграни минути. Това е ръст с близо 4 % от предходния сезон, като авторите на проучването отдават това на промоцията на Бърнли във Висшата лига, където само един футболист не е британец.
Въпросното проучване е направено шест месеца след като председателят на ФА Грег Дайк обяви плана си, според който повече английски футболисти ще бъдат налагани от английските клубове, като ултимативната цел е спечелването на Мондиал 2022.
Как стоят нещата във Висшата лига към момента?
Арсенал, Челси, Манчестър Юнайтед, Тотнъм и шампионите от Манчестър Сити са първенците сред "наемниците на чужда работна ръка". Сред чуждестранните футболисти в тези клубове, най-голям дял се пада на французите, следвани от испанците и аржентинците.
На четвърто място са уелските футболисти, които традиционно имат силно присъствие в Премиърлийг.
Първите осем отбора в подреждането в края на сезон 2013/14 са направили 44 нови попълнения това лято, като 33 от тях са били чужденци. Интересен факт е и това, че от 373 чуждестранни футболисти във Висшата лига през миналия сезон, една четвърт от тях са записали по-малко от 10 мача за своите клубове.
През изминалия сезон само петима британски футболисти са взели участие във всички 38 срещи от Висшата лига.
Най-много английски футболисти има картотекирани в състава на Бърнли - 13, докато Челси, Стоук и Манчестър Сити имат само по трима.
Защо това е проблем?
През септември 2013-та специално създадена комисия на Футболната Асоциация бе натоварена със задачата да изготви план как да се подобри представянето на националния отбор на страната в дългосрочен план. Поставената цел беше през 2022-ра година 45% от всички футболисти на клубовете във Висшата лига да бъдат англичани. За последно Премиърлийг можеше да се похвали с подобен процент през 2000-та година, а преди 20 години, показателите са били 69 на сто.
Работата на тази комисия даде резултат през май тази година. Представителите й предложиха на ФА план в четири стъпки - подобряване на организацията и структурата на турнира между дублиращите отбори на клубовете от Висшата лига, намаляване на позволената квота за чуждестранни футболисти от 17 на 12, лимит на играчите, призхождащи от страни извън ЕС, както и изграждането на стратегическо партньорство между елитните клубове.
Нуждата от спешна промяна бе доказана и на практика през юни 2014, когато Англия напусна Мондиала в Бразилия още след груповата фаза - постижение, което Трите лъва не бяха правили от 56 години.
Резултатите от „сметката" в края на последния трансферен прозорец бяха красноречиви поради няколко причини.
Първо - тенденцията да се поставят нови рекорди по изхарчени пари за нови играчи се запази и второ - огромна част от тях са за чужденци. 835 милиона паунда бяха изхарчени това лято, като 63% от тях бяха дадени за чужди звезди.
Като реакция на това, от ФА излязоха с предложение за затягане на визовия контрол, което да ограничи свободния вход на футболисти от страни извън Острова с 50%.
Роби Савидж споделя, че е най-лесно застоя, в който се намира английския футбол, да бъде обяснен с чуждестранните футболисти.
„Ако някой англичанин не успее да се наложи, веднага отдава това не на собствената си липса на качества, а на чуждестранните футболисти. Истината е, че ако си достатъчно добър, ще се справиш с конкуренцията", споделя още той.
Как е в другите европейски първенства?
Проучване на CIES Football Observatory от миналата седмица показва, че в големите пет европейски първенства делът на чуждестранните футболисти е 45,9%.
Най-малко чужденци има в Лига 1 - 31,6 %, , Испания - 38,9%, Германия 43,5% и Италия - 54,8%. Англия е на първо място по брой чуждестранни футболисти с дял о т 63.9%.