Безпощадни лидери в Англия

Франк Лампард получава поздравления от съотборниците си за един от четирите си гола срещу Астън Вила Снимка: Getty Images/Gulliver

Без водещите си голмайстори Дидие Дрогба и Уейн Рууни Челси и Манчестър Юнайтед отбелязаха общо 11 гола и сразиха противниците си Астън Вила и Болтън в XXXII кръг на Висшата лига на Англия. "Сините" от Лондон реализираха цели седем попадения и допуснаха само едно при домакинството си на отбора, воден от Стилиян Петров, а "червените дяволи"  се наложиха с 0:4  при визитата си на "Рийбок Стейдиъм".

За  отбора на Анчелоти блестеше Франк Лампард, вкарвайки четири гола (2 от които от дузпа), Малуда добави 2, а влезлият като резерва в 76-ата минута Соломон Калу  завърши головия рецитал на лондончани. Точен за Вила беше Джон Карю през първото полувреме. Силен мач за "сините" направи и често критикуваният Юрий Жирков, който изработи двете дузпи за отбора си и се отчете с асистенция. За Астън Вила капитанът Стилиян Петров остана на терена 63 минути, като успя да си изкара и жълт картон.

След отпадането от Шампионската лига и след като изпусна водачеството в първенството на Англия, Челси съумя да излезе от кризата, постигайки две последователни победи с голова разлика 12:1 . Интересното в двата мача е, че Анчелоти смени системата на отбора и вместо типичното за него 4-4-2 във формата на диамант, той използва 4-3-3 с един изнесен нападател и две крила. Ако се върнeм малко по-назад през сезона, ще забележим, че през януари, когато Дрогба играеше за Купата на африканските нации, италианският специалист използва в две срещи от първенството същата схема и постигна победи със 7:2 над Съндърланд и с 3:0 над Бирмингам. Като направим сметка, излиза, че за четири мача с тази тактика "сините" от Лондон са отбелязали 22 гола и са допуснали само 3. Защо ли Анчелоти не я използва по-често...

В последните си шест мача във всички турнири отборът на Болтън не беше допускал загуба като домакин, но вчера капитулира пред отбора на сър Алекс Фергюсън. Юнайтед поведе с автогол на Джейлойд Самуел.

Това е единайсетият случай през кампанията, в който "Червените дяволи" получават подарък от противниковите играчи. Единствено Уейн Рууни и Димитър Бербатов са  минали границата от 11 попадения във Висшата лига за шампионите.

От своя страна, капитанът на българския национален отбор за пръв път вкара повече от един гол за Юнайтед в мач от първенството. Може да се каже, че Берба се намира в изключителна форма, защото в последните девет срещи, в които  е започвал като титуляр в Премиършип, той е отбелязал 8 гола.

Крайният резултат 0:4 бе оформен от младия Дарън Гибсън, който влезе като резерва в 80-ата минута. След победата над Болтън Фъргюсън похвали холандския страж Едвин ван дер Саар, който спаси две опасни положения още през първото полувреме при резултат 0:1. Друг футболист, който също получи добри думи от сър Алекс, е крилото Луиш Нани. Португалецът изработи две от попаденията и доказа, че подписаният нов четиригодишен договор с клуба през седмицата не е бил грешка.

Манчестър Юнайтед са едва на точка пред Челси в класирането и в следващия кръг посрещат на "Олд Трафорд" именно "сините" от Лондон. За да се изкачи на върха в подреждането, отборът на Анчелоти се нуждае от победа - нещо което не се е случвало в четири последователни гостувания на "Театъра на мечтите". Последно Челси си тръгна с трите точки на 26 януари 2005 г. , а тогава мениджър на клуба беше Жозе Моуриньо. Последният сблъсък между двата отбора в Манчестър завърши 3:0 в полза на домакините на 11 януари 2009 г.

Арсенал не успя да победи Бирмингам като гост, завършвайки 1:1. Резултата откри Самир Насри чак в 85-ата минута след индивидуален пробив и силен удар извън наказателното поле. Кевин Филипс донесе точката за бирмингамци в 90-ата минута след груба грешка  на Алмуния. В предния кръг испанският страж спаси дузпа срещу Уест Хем в ключов момент от мача и се превърна в герой, но сега е грешник, след като с това равенство "артилеристите " изостават вече на четири точки от върха.

Тотнъм се "бетонира" на четвъртото място в класирането след пета поредна победа в първенството. Това е най-добрата серия на "шпорите" от началото на сезона. Те се наложиха с 2:0 като домакин над Портсмут, а головете вкараха Крауч и Кранчар.  След като Астън Вила загуби катастрофално, основните конкуренти на Тотнъм за четвъртото място, даващо право на участие в Шампиоснакта лига, намаляха на два отбора - Ливърпул, който изостава на 4 точки зад лондончани и Манчестър Сити,  изоставащи с 5 точки, но и с мач по-малко. "Гражданите" имат домакинство на Уугън късно в понеделник, което би трябвало да спечелят с лекота и по този начин да поддържат напрежението в битката за топ 4.

Мърсисайдци не допуснаха изненада и спечелиха класически домакинството си на Съндърланд. По този начин отборът на Рафа Бенитес изпревари Ман Сити в класирането и вече е  пети. С две попадения се отличи испанската суперзвезда Фернандо Торес. Преди срешата испанският мениджър на ливърпулци заяви, че разчита най-много именно на "Ел Ниньо" да изведе отбора до четвъртото място в крайното подреждане. Нападателят има 6 гола в последните 6 срещи за отбора си в лигата.

Борбата за оцеляване на дъното става все по-завързана, след като Уест Хем на Джанфранко Дзола допусна шеста поредна загуба и оставането на отбора в елита на Англия не изглежда никак сигурно. Бившата звезда на Челси и италианския национален отбор по всяка вероятност ще бъде уволнен, след като претърпя поражение с  0:1 от Стоук Сити.

За разлика от "чуковете", щастливите дни за Хъл Сити като че ли тепърва предстоят. Във втория си мач начело на клуба и първи пред собствена публика Йън Дауи постигна победа с 2:0 над четвъртфиналиста в Лига Европа - съставът на Фулъм. По този начин "тигрите" се изкачиха на осемнайсета позиция и само головата разлика ги дели от спасителното седемнайсето място. Портсмут и Бърнли подпечатаха изпадането си след две нови загуби от Тотнъм и Блекбърн.