Бербатов срещу Буфон - Епизод IV

Буфон срещу Бербатов при последната им среща. Пак победи Италия - 2:0 на 6 септември 2009 г. в Торино. И пак без гол за българина.
Бербатов вкара в осминафинала при 3:1 като гост на Арсенал.
Но от онзи 25 февруари и гола в Лондон, Бербатов успя да прати топката в мрежата само веднъж за Монако.
С Леверкузен преди 13 години Бербатов не успя да преодолее Джиджи Буфон.
С националния екип на България също нямаше този шанс, и то от два опита. Снимка: OleOle.com
С националния екип на България също нямаше този шанс, и то от два опита.
Буфон е световен шампион с Италия и хегемон у дома с Юве, но Шампионската лига остава неосъществената му мечта.
Един от най-добрите вратари в света. Снимка: getty images
Един от най-добрите вратари в света.
Голът на Рамос разби сърцата на Атлетико и прати финала миналия сезон в продължения.
Реал вдигна Десетата в Лисабон.
Но през този сезон дербито е в ръцете на Атлетико - 4 победи и 2 ремита.

Стената с име Джанлуиджи Буфон за четвърти път ще спира Димитър Бербатов довечера. Ювентус приема Монако в първи четвъртфинал от Шампионската лига, а италианският вратар не е пускал досега гол от българския ас.

Три пъти са се срещали.

С Леверкузен преди 13 години Бербатов празнува победа с 3:1, но не и попадение. Младокът от Благоевград играе като титуляр 83 минути в Шампионската лига.

На Евро 2004 Бербатов изработи дузпа, но я вкара Мартин Петров, след което Италия ни обърна до 2:1. Деветката не се разписа.

А преди 6 години в Торино, където довечера пак ще се срещнат, Буфон спаси всичко и ни биха с 2:0. Това бе и един от последните мачове на Бербатов за националния.

Джиджи, една от най-обаятелните личности в съвременния футбол, иска този трофей. Той му убягва въпреки дългите години на доминация с Юве в италианското първенство. Най-близо бе през 2003-а, когато загуби с дузпи от Милан на финала.

Бербатов има три финала зад гърба си, но с различен привкус.

През 2002-ра бе голобрад младок в Леверкузен, който влезе като резерва и за малко не стана герой - Икер Касияс спаси ударите му в края и Реал би с 2:1.

През 2009-а влезе като резерва за Юнайтед при решен мач в полза на Барселона (0:2), а през 2011-а сензационно бе изваден от групата на "червените дяволи" за мача пак с каталунците.

Е, какво е общото - и двамата са били близо, но не са вдигали купата.

Бербатов излиза на пети четвъртфинал в турнира, като за последно игра на този етап точно през 2011-а (Юнайтед - Челси).

Другият голям сблъсък на вечерта е Атлетико - Реал, втори дубъл на финала от миналия сезон. Тогава "белия балет" би с 4:1, но не и след драмата да изравни в добавеното време и да вкара мача в продължения.

От тогава Атлетико на Диего Симеоне мъсти свирепо - 4 победи и 2 ремита в шестте срещи на мадридските съперници този сезон.

И за Реал остава единствено успокоението, че Европа е негова територия в този мач.

Освен финала в Лисабон през май 2014-а, само още веднъж двата тима са се срещали в евротурнирите. На четвъртфинал през 1958-59 г. Реал бие с 2:1 у дома, а Атлетико отвръща с 1:0 в реванша.

По днешните правила, "червено-белите" щяха да се класират, но тогава гол на чужд терен не играе. Така в трети мач Ференц Пушкаш вкарва победно и Реал вдига купата в края на сезона.

Общо в статистиката победите са 103 на 50 в полза на гранда от "Сантяго Бернабеу".

Но на Чоло Симеоне от статистики не му пука. За четири години той превърна Атлетико в равен на Барса и Реал, което ще опита да затвърди и в четвъртфиналните битки с "белите".