Победа на футбола

Алекс Фъргюсън вече започна изграждането на новия Манчестър Юнайтед Снимка: Getty Images
Алекс Фъргюсън вече започна изграждането на новия Манчестър Юнайтед

Рекордьорът по титли в английската Висша лига Манчестър Юнайтед започна новия сезон на Острова както завърши предишния - с трофей. Вчера „червените дяволи" спечелиха „Къмюнити Шийлд" след фантастичен обрат срещу Манчестър Сити. Начинът, по който бе постигнат успеха те кара да станеш и аплодираш този отбор. Не само защото добрите момчета натриха носа на лошите. А и защото това бе победа на младостта. Победа на атакуващия футбол, изправен срещу дефанзивния. Победа за начина, по който клубовете и отборите трябва да бъдат изградени.

При резултат 2:2 мениджърът на Сити Роберто Манчини извади нападателя Марио Балотели и пусна в игра дефанзивния полузащитник Гарет Бари. И това казва всичко, което зрителите трябва да знаят за философията на двамата мениджъри.

В края на мача Алекс Фъргюсън не пропусна да отдаде дължимото на пропътувалите разстоянието от Манчестър до Лондон фенове на неговия тим. Минута по-рано той с доволна усмивка видя как Нани завърши обрата, който неговият тим направи в двубоя - от изоставане с 0:2 до успех с 3:2.

Пасивът дойде благодарение на две грешки на купения за 18 милиона лири вратар Давид де Хеа. Втората - при която Дзеко направи 2:0 - бе направо ужасяваща. И това на фона на похвалите, с които бившият вратар на Атлетико бе засипан още при преминаването си на „Олд Трафорд". За него Пепе Рейна заяви, че е бъдещето на Испания. „Невероятен вратар, който ще израсне още повече в Англия", отсече стражът на Ливърпул. „Той ще ни пенсионира", още по-категоричен бе Икер Касияс.

Изявите му вчера обаче напомниха за историята с Масимо Таиби, който трябваше да замени Петер Шмайхел преди години, но се запомни с допуснатия гол на Мат льо Тисие.

Реакцията на Фъргюсън в този момент може да е изненадала мнозина - той извади Рио Фърдинанд, Неманя Видич и Майкъл Карик. На мястото на тримата опитни футболисти се появиха Том Клевърли, Фил Джоунс и Джони Евънс. Това бе нещо средно между хвърляне на кърпата и отправяне на предизвикателство. Все едно шотландецът каза: „Да, този двубой няма голямо значение, той е по-скоро приятелски, време е децата да покажат какво могат". И в рамките на 12 минути те не само изравниха резултата, но и успяха да спечелят.

За превъзходството на Юнайтед говори не само победата, но и фактът, че „червените дяволи" тотално доминираха при владеенето на топката - 63%:37%.

А най-окуражаващ за Фъргюсън и феновете на тима е фактът, че в тези минути най-възрастният играч на тима бе Ашли Йънг с неговите 26 години. От групата, в която са Давид де Хеа, Уейн Рууни, Крис Смолинг, Евънс, Джоунс, Рафаел, Андерсон, Клевърли, Нани липсваше само Хавиер Ернандес.

Какво по-голямо богатство за феновете на Юнайтед? Какво по-добро доказателство, че Фъргюсън вече е започнал изграждането на новия Юнайтед? Само за няколко месеца той смени едно поколение - това на Невил, Скоулс и Ван дер Саар с друго.

Този Юнайтед ярко контрастира на съгражданите си от Сити, чиято цел като че ли е да купят всеки играч, нежелан от Реал (Мадрид) и Барселона. Докато „червените дяволи" оставиха топло чувство във всеки от зрителите на този сблъсък, Сити предизвиква хлад.

„Гражданите" направиха опит да стреснат своя съперник с проявите на Балотели, Дзеко и Мика Ричардс, който трябваше да бъде изгонен за интервенцията си срещу Ашли Йънг.

Сити обаче само сипаха сол в раната като вкараха не един, а два гола през първото полувреме. След почивката обаче всичко си дойде на мястото, след като на свой ред Юнайтед се възползва от грешките на съперника.

Резултатът е изключителен за „червените дяволи" - в краткосрочен и дългосрочен план, а за Сити е предупреждение. Единствените, които като че ли могат да решат проблемите там са Серхио Агуеро и Карлос Тевес. Поне на този етап.