Каква е тази лудост в елита на германския футбол?
Изминаха девет кръга, а само пет точки разделят първия и десетия в класирането. Първите десет отбора са събрани толкова нагъсто, че Бундеслигата се оказва най-конкурентното първенство в цяла Европа в момента.
Четири различни отбора вече заемаха първото място през този сезон, като изненадващият лидер сега е Борусия Мьонхенгладбах, аутсайдер на букмейкърите преди началото на кампанията.
Феновете в Мьонхенгладбах вече пеят за титла, но останалите тимове, които са толкова близо до първото място, също мечтаят все по-смело - защото в момента в Бундеслигата всичко изглежда възможно.
Действащият шампион и пълен хегемон Байерн Мюнхен е само на точка от върха, но не е убедителен, въпреки убийствената форма на голмайстора Роберт Левандовски.
Разклащане при баварците видяхме и снощи, когато те не бяха далеч от шокиращо отпадане за Купата на Германия от 16-ия във Втора Бундеслига Бохум. Домакините водеха с 1:0 до 83-ата минута, когато Серж Гнабри изравни, а в самия край Томас Мюлер все пак донесе победата.
Но при треньора Нико Ковач Байерн е непостоянен и продължава да се намира в преход.
Останалите отбори опитват да се възползват и класирането в Германия за момента изглежда така:
Другият водещ отбор в страната Борусия Дортмунд похарчи над 130 млн. евро за селекция през лятото с цел да събори Байерн от първото място, но започна още по-тромаво и с 4 победи, 4 равенства и една загуба е едва на петата позиция.
Фаворитите са колебливи, но само на това ли се дължи конкурентността на Бундеслигата?
Ето още четири причини германското първенство да е по-оспорвано от когато и да е друг път след въвеждането на три точки за победа през 1995 г.:
1. Нови треньори и свежи идеи
Шест от тимовете сред първите 11 в класирането имат нови треньори от този сезон: Гладбах, РБ Лайпциг, Волфсбург, Шалке, Херта и Хофенхайм.
Това е съществено, защото футболистите са максимално мотивирани да впечатлят новия наставник, а самите треньори вкарват свежи идеи за интензивен, нападателен футбол.
От новите на скамейката само Юлиан Нагелсман (РБ Лайпциг) има предишен опит в Бундеслигата, останалите са непознати за противника и внасят по нещо неочаквано.
Затова съперниците им още не са открили най-добрите противодействия на техните стратегии, съответно мачовете стават доста непредсказуеми.
2. Равностойни директни сблъсъци
И новите, и старите наставници в Бундеслигата най-често следват модерните тенденции във футбола. В момента в Германия модата диктува висока ранна преса, светкавично прегрупиране, постоянен интензитет в играта, безпощадност при завършването на атаките.
Гладбах, Байер Леверкузен, Волфсбург, Айнтрахт, Лайпциг и Борусия Дортмунд са най-видните представители на този подход, а Фрайбург и Шалке също донякъде играят по този начин.
Вероятно вследствие на това, директните сблъсъци между тимовете в челото често завършват с равенства и това пречи на някой от тях да се откъсне пред другите. "В момента има около 12 тима, които могат да се нарекат топ отбори в Бундеслигата", отсече наскоро треньорът на Шалке Давид Вагнер.
А пък Алфред Шрьодер, треньорът на Хофенхайм, заяви, че именно Шалке е най-добрият отбор, срещу когото неговите възпитаници са се изправяли досега. Това е доста гръмко изказване, предвид че Хофенхайм вече победи Байерн с 2:1 и срещна още Волфсбург, Гладбах, Айнтрахт и Леверкузен.
3. Страхотни нови попълнения
Бундеслигата все още опитва да харчи по-разумно и да не се увлича в наддавания с най-богатите клубове на континента. Немските отбори обаче проучват внимателно трансферните си цели и това лято свършиха отлична работа - доста от новите попълнения се включиха силно от самото начало.
Сред тях са Маркус Тюрам (Гладбах), Бас Дост (Айнтрахт), Торган Азар (Дортмунд), Надием Амири (Леверкузен) и Филипе Коутиньо (Байерн).
Логично, виждаме повече класа на игрището и повече добри изпълнения от почти всички отбори. "Конкуренцията на върха в Бундеслигата е показателна за качеството на първенството", категоричен е спортният директор на Борусия Мьонхенгладбах Макс Еберл.
4. Смел и нападателен футбол
Седем немски отбора са в евротурнирите, а за пръв път от 2012-а в първенството има и три съвсем нови тима. Но това не води до консервативни тактики, съперниците не се задоволяват да стоят в защита и да изчакват.
Напротив, изглежда в Бундеслигата се играе все по-атакуващо, и то независимо дали в домакинство или гостуване. 32% от изиграните дотук мачове са спечелени от гостуващия тим, като този процент трайно расте спрямо миналите години.
А считаните за аутсайдери не започват двубоите единствено с идеята да не допуснат гол. Новакът Падерборн успя да се разпише във всеки от първите си седем мача, като в три от тях поведе, а общо в пет от тях вкара още до 15-ата минута.
Унион Берлин пък удари Дортмунд с 3:1, Хофенхайм повали Байерн, Шалке и Фрайбург надвиха РБ Лайпциг.
Наслаждаваме са на едно невероятно оспорвано първенство, в което всеки може да победи всеки, и което не показва признаци на забавяне на темпото.
А дори деветият и десетият мечтаят за първите места и всъщност са съвсем близо до тях.
Какво повече може да си пожелае неутралният зрител?