BBC: Уговорени мачове и в България

Представяме ви съкратен вариант на статията на Деклън Хил от ВВС, посветена на разследването на уредени мачове в Европа, включително и в България.

Това не беше голяма изненада.

Преди да обясня защо при разкриването на толкова много уговорени мачове няма изненада, нека направим крачка назад и да обсъдим как се озовахме в тази ситуация.

Всички вече знаем за шокиращата пресконференця на Европол в понеделник, на която бяха обявени стотици уговорени футболни мачове. Но сред цялото това вълнение се крие един ключов въпрос - защо сега? Какво се случва в международния футбол, както и в много други спортове, че изведнъж да изскочи на повърхността толкова много информация за уговорени мачове?

Уговарянето на резултати и корупцията в спорта имат дълга история. Ако сте ходили на мястото, където в древна Гърция са се провеждали олимпийските игри, то знаете, че точно пред руините на стадиона, има статуи на древногръцки богове. За тези статуи са платили спортистите и треньорите, хванати в измама. Така че корупцията в спорта датира от поне 2800 години и някои нейни форми ще са с нас докато съществува самият спорт. Това просто е част от човешката натура.

Но ние се сблъскваме с нещо почти напълно ново за нас. Това е съвременната форма на уреждане на мачове - все едно някой е хванал уговарянето на резултати и му е инжектирал стероиди.

Това е модерен феномен и ако не се борим правилно с него, уговарянето на мачове и резултати може да унищожи много от спортовете. Тази нова форма на корупция ще помете цели спортове, като цунами, и няма да остави нищо след себе си - само разрушения.

Ключът към тази нова форма на уреждане на резултати е глобализацията. В последните десет години, пазарът на спортни залагания - подобно на музикалната и транспортната индустрия - беше напълно трансформиран. Сега залагащите във всяка една част на света могат да дават своя залог на почти всяко спортно събитие, в което участват професионалисти, в почти всяка една страна на планетата.

Това означава, че азиатският пазар на залози, който е много, много по-голям от европейския или северноамериканския пазар, разполага със сериозно количество пари, които се залагат на маловажни мачове. На пресконференцията на Европол беше обявено, че най-голямата сума, заложена на някои от уговорените мачове е била равностойнстта 121 000 лири.

Това е нищо, дребни суми. На азиатския пазар за залози се въртят милиарди долари. Тези, които уреждат мачовете и които работят на този пазар, вече са успели да унищожат голяма част от спорта на азиатския континент, а сега обръщат вниманието си към други части на света.

В момента съществуват 20 или 30 души, които уреждат спортни срещи, които пътуват по цял свят и работят активно. Те предпочитат да се наричат „брокери". Те обикновено работят в комбина с местни престъпници, които пък имат връзки с корумпирани играчи, съдии и шефове на отбори.

Азиатските престъпници действат по един особено елегантен начин - те правят залозите така, че никой да не предположи, че мачът е уговорен. В този смисъл, вече съществува корупционна мрежа, която буквално обхваща целия свят.

Тези „брокери" действат в Азия, Африка, Латинска Америка, Северна Америка и естествено, в Европа. Вече има група сериозно пострадали първенства, като линията на влиянието им бавно се мести на запад в Европа. Най-силно е влиянието на тези „брокери" в бившия СССР, а държави като България, Полша и Унгария също са сериозно засегнати. Малцина футболни запалянковци в тези страни вече възприемат футбола сериозно, основно заради такива машинации.

Но това далеч не е ексклузивен постсъветски феномен - Турция, Гърция и Италия също пострадаха от големи корупционни скандали. Това, което показва настоящото разследване на Европол е, че тази линия е все по-близо до Великобритания.

Например, Германия, Белгия, Швейцария, Австрия и Финландия също преживяха скандали с уговорени мачове. Това лято в Норвегия също преживяха неприятната изненада да се сблъскат с този феномен, след като се появиха съмнителни мачове в местната трета дивизия.

Досега много британски футболни фенове твърдо заставаха зад твърдението, че „само чужденците са корумпирани". Това е опасно наивно твърдение. Футболното първенство, в което няма корупция е мит, също като „непотопяем кораб". Както знаем още от древните гърци, винаги има риск от корупция.

Не твърдя, че в британския футбол има много уговорени мачове. Но съм на мнение, че британските лиги и първенства разполагат с много малко възможности, за да се подготвят за борба с тази нова форма на корупция.

Футболните ръководители трябва да задействат нови форми на защита на футбола. Такава защита е добре финансирана програма, която се бори със зависимостите на играчите и реферите. Хазартът е част от ежедневието и субкултурата на много млади британски футболисти и мнозина от тях редовно рискуват да проиграят заплатите си.

Това ще е стъпка в правилната посока, макар и само една.

Новините

Най-четените