В едни по-романтични времена у нас се радвахме на корави и непримирими отбори като Миньор, Марек, Пирин (Гоце Делчев) и други от т.нар. Югозападна Бундеслига.
Там, имаше запалянковски лаф, и на Барселона ще е трудно.
Дойдоха години обаче изказване на един треньор на отбор от Разград да гневи целия регион.
Най-тъжното е, че Стойчо Стоев е прав в случая. Поне с оглед на обстоятелствата и времената на преход във футбола ни.
"На този стадион и с тази тъжна картинка на терена и трибуните, футбол не може да се играе", каза треньорът на Лудогорец, след като отборът му се катери и слиза от бабуните на терена в Гоцето, за да бие с 3:0.
От една страна - Стоев явно вдигна стандарта, след като тимът му играе в Лига Европа, разполага с луксозни условия и т.н. Помислил се за голяма работа, коментираха мнозина.
От друга - ами нали именно това е целта. Няколко тима да вдигнат летвата, да дадат пример, че инвестицията си струва, да родят таланти на хубави бази, с правилна работа, с кадри - подготвени и стимулирани.
На новичката зелена трева с условия и гледката като от западна треноровъчна база на Ботев в Коматево, ще се роди нов Тодор Неделев. По-скоро - ще има Тодор Неделевци.
В Гоце Делчев сигурно има не по-малко талантливи деца, но условията ги карат или да зарежат топката, или да бягат далеко от града.
Там където идат обаче има още 50-100 такива деца, избягали от някъде. И не всяко има хъса и желанието да успее.
Ето така талантите си остават само таланти.
В България за последните 3 години се изградиха няколко солидни бази, които остават за поколенията.
Да, можем да си говорим до утре защо са в Разград, Ловеч, Коматево и край Бургас. С какви пари и Берое вдигна спортен комплекс зад стадиона си.
Но в крайна сметка, нека погледнем позитивно. Има ги. Това не е малко. Игрищата, залите и фитнесите, системата на работа в тези школи, вече са факт. Какво по-хубаво от това?
След като най-накрая "А" група ще се свие до нормалните 12 или 10 отбора, естествен подбор ще направи това първенство интересно и ще изцеди класа в него.
Клубове с бази и нормални стадиони ще прибират парите от тв права. Ще стимулират останалите да инвестират, за да получат и да стигнат нивото на пионерите.
Вече се говори за стадион на "Славия", супермодерен. Там може да играе и Локомотив, както и да е базата и на този клуб.
ЦСКА се стяга да строи терени и база. И София тръгва по пътя на будната и богата провинция.
Лудогорец днес е в Лига Европа. Предизвиква завист (не само благородна) с постигнатото за 3 години.
Основите са положени в още 5-6 центъра, а софийските отбори - особено Левски и ЦСКА, традициите и аурата си ги имат. Трябват им само правилно управление и някой милион за базите.
И така след 2 години примерно, можем да имаме ядро от 10 отбора, в които конкуренцията за титла и евроместа да е огромна.
Това е румънският модел. И там, като тук, титлата сума години бягаше от Букурещ и отиде в Клуж, Унирея, Оцелул... Защото конкуренцията роди интересно и здраво първенство.
Но в началото бяха базите. Терените. Стадионите.
Стойчо е прав, колкото и да ни е болно за романтичните времена. И за хората в Гоцето, които обичат безкрайно играта.
За да правиш елитен футбол трябва елитна инвестиция.
Във времена на криза и при бизнес климата и разпределение на парите у нас, за отбор от такъв град, да успее да е в крак с времето и изискванията, ще е нужен местен Домусчиев или Ганчев.
До неговата поява - футболът остава на богатите (Ловеч, Разград, Пловдив) и традиционните (грандовете).
И те ще вдигнат нивото неминуемо, защото конкуренцията ще ги рита в задника. Утре по-хубава база ще вдигнат във Варна. Вдругиден - в Плевен.
А всеки ритник отзад, знаем, е тласък поне с крачка напред...
Общо взето в югозападна България имаше възход на футбола заради мутрите, които си перяха там парите. Сега мутрите се преместиха и отборите също се преместиха...