Нони Мадуеке се превърна в поредния футболист на Челси, който е закупен от Арсенал.
23-годишното крило пристига на "Емирейтс" за твърда сума от 48.5 млн. паунда плюс още 3.5 млн. под формата на сравнително лесно изпълними бонуси.
Сериозната му цена и 5-годишният му договор никак не изпълниха с въодушевление голяма част от феновете на Арсенал.
Всъщност един гласовит процент от привържениците е откровено гневен и призоваваше трансферът да бъде спрян, даже самият футболист получи съобщения, които целяха да го откажат от Арсенал.
Хаштагът #NoMadueke и петицията в социалните мрежи обаче не сполучиха.
В Арсенал са убедени, че имат нужда от английския национал и още веднъж освободиха Челси от непотребен за "сините" играч.
Челси купи Мадуеке за 33 млн. евро от ПСВ Айндховен през зимата на 2023 г., но играчът не оправда очакванията и постепенно загуби мястото си в отбора под ръководството на Енцо Мареска.
Недоволната част от публиката на Арсенал счита, че ненужният на "Стамфорд Бридж" състезател няма как да вдигне нивото на техния отбор и че парите за него можеха да бъдат похарчени по-умно.
Но разбира се, тепърва ще става ясно доколко полезен ще бъде Мадуеке.
Това, което със сигурност знаем е, че в Арсенал обичат да пазаруват от Челси.
От 2015 г. насам, това е осмият директен трансфер от "Стамфорд Бридж" към "Емирейтс".
Преди този период такива сделки бяха рядкост, макар че съществуваха примерите с Уилям Галас, Ласана Диара и Йоси Бенаюн.
За сравнение, в ерата на Висшата лига Челси само два пъти е купувал директно от Арсенал (Ашли Коул и Оливие Жиру).
Кои са играчите на Челси, които преминаха в Арсенал през последното десетилетие и каква следа оставиха?
● Първият беше Петър Чех, който отстъпи титулярното си място в Челси на Тибо Куртоа. Големият чешки вратар изкара няколко силни години в Арсенал и определено беше успешна покупка.
● После Давид Луис беше взет през лятото на 2019-а. Но след един сезон като титуляр, контузиите и напредващата възраст му се отразиха и той се завърна в родината си Бразилия, за да довърши кариерата си.
● Година по-късно Арсенал взе друг бразилец, Уилиан, но той разочарова и не се задържа дълго.
● Жоржиньо стана излишен в Челси покрай големите промени на новата власт и също отпътува към Арсенал, а там изигра своята роля през последните три години.
Макар че не беше титуляр, халфът имаше своя принос, а това лято премина във Фламенго.
● Кай Хаверц струваше най-много пари на Арсенал сред всички попълнения от Челси.
Микел Артета отнесе значителни критики, защото настояваше да бъдат платени 65 млн. паунда за яловия нападател на "сините".
И макар че германецът не се скъсва да вкарва и на "Емирейтс", той се доказа като полезен футболист на няколко позиции. През този сезон също ще се разчита много на него.
● Най-големият провал, и то съвсем предизвестен, беше трансферът на Рахийм Стърлинг.
Той беше взет от Арсенал под наем за миналия сезон, но не допринесе с нищо и показа, че е приключил за големия футбол.
Сега е обратно в Челси, където няма шанс да играе и бъдещето му е неясно.
● Преди да привлече Мадуеке, Арсенал взе резервния вратар на Челси Кепа Арисабалага срещу скромната сума от 5 млн. паунда.
Испанецът ще е в ролята на резерва на сънародника си Давид Рая, но дори при предизвестената си периферна роля разгневи някои от привържениците.
Следващият в този списък е Нони Мадуеке.
Той не крие амбицията си да опровергае скептичните фенове, но без съмнение е поставен в доста трудна ситуация от самото начало.