Арсенал повали Ливърпул и започна сезона с трофей

Арсенал повали Ливърпул и започна сезона с трофей Снимка: Getty Images

Арсенал спечели трофея "Къмюнити шийлд" с победа над Ливърпул във финала след 1:1 в редовното време и 5:4 при дузпите.

Така "артилеристите" взеха втори трофей при мениджъра Микел Артета след Купата на Англия, докато Ливърпул за втора поредна година губи трофея след дузпи.

Ливърпул започна по-активно и владееше инициативата в началните минути.

Върджил ван Дайк успя да вкара топката след центриране от пряк свободен удар, но в ситуацията имаше засада и голът не беше признат.

В 12-ата минута Арсенал откри при първото си положение.

Пиер-Емерик Обамеянг получи твърде много пространство отляво срещу младия Неко Уилямс и с перфектен удар по диагонала се разписа за 1:0.

Габонецът посвети гола на Чадуик Боузман - актьора, който почина днес на 43-годишна възраст.

Ливърпул играеше доста безидейно в атака и не успяваше да създаде добри положения пред Емилиано Мартинес, нямаше и точен удар до 55-ата минута, когато вратарят се намеси срещу откъсналия се Садио Мане.

До изравняването се стигна в 73-ата минута, когато след карамбол в наказателното поле топката стигна до резервата Такуми Минамино и той от удобна позиция направи 1:1.

Това беше дебютен гол на японеца за клуба.

Така се стигна до дузпите и в тях съперниците бяха безупречни в първите 4 изпълнения, за да се стигне до резултат 2:2 при ударите от бялата точка.

Тогава обаче Райън Брюстър пропусна с топовен изстрел в горната греда. Това се оказа и единственият пропуск - до края двата тима бяха точни, а решителната дузпа за Арсенал вкара Обамеянг.

"Топчиите" печелят "Къмюнити шийлд" за 16-и път в историята си.