Нямаше изгледи, че това ще се случи.
Преди началото на сезона въпросът беше дали Барселона ще може да издържи на темпото на Реал Мадрид. Дали въобще щеше да поддържа интригата достатъчно дълго?
Шампионска титла за Барса звучеше оптимистично, а 9 точки преднина още през март? Немислимо.
Такава обаче е ситуацията днес, когато каталунците са категорично най-силният отбор в Ла Лига и само някакъв сериозен срив може да ги лиши от първи шампионски трофей от 4 години насам.
Тази вечер Барса посреща Реал в шампионатното Ел Класико с шанс да си гарантира почти със сигурност трофея при победа.
Успех за домакините ще означава 12 точки аванс 12 мача преди края. Дори равенството би било доста изгоден резултат за отбора на Шави Ернандес срещу един повече от внушителен съперник, който през миналия сезон стана шампион не само на Испания, но и на Европа.
Как се стигна до толкова убедителна преднина на Барса и на какво се дължи страхотното представяне на отбора в първенството?
Осем са основните фактори, които наклониха везните в полза на каталунците и ги направиха почти сигурни шампиони:
1. Левандовски!
Логично - ако отборът ви не вкарва достатъчно, трябва да вземете някой, който умее да бележи.
Още по-добре, ако е един от най-големите нападатели на своето поколение.
От Роберт Левандовски се очакваше много, когато облече екипа на Барса, но в някои отношения той дори надмина очакванията. С него в центъра на атаката тимът разполага с човек, който е способен да реши всеки мач.
Полякът е с 15 гола и 5 асистенции в Ла Лига и е на път да спечели "Златната обувка" на първенството, макар че пропусна няколко мача заради наказание и контузии.
Всъщност да имаш Левандовски в редиците си е нещо, което неизменно ти гарантира титла в шампионата от 2015 г. насам - така че не е чудно, че с неговия принос Барселона изглежда като шампионски отбор.
2. Разнообразие при головата заплаха
Голямото предимство в нападението на Барса е поделената отговорност между атакуващите играчи.
13 различни голмайстори са се разписали за тима досега, а шестима от тях са отбелязали над 5 гола.
Цели 12 пък са тези с повече от една асистенция.
Затова можем да кажем, че Шави изгради отбор, който не зависи толкова много от най-големите си звезди, а вместо това се възползва от балансирания си състав.
Докато Левандовски отсъстваше, Усман Дембеле пое отговорността, после пък Рафиня допринесе повече, а Гави и Педри също постоянно носят голова заплаха.
Това, заедно със стабилната защита, направи възможно спечелването на много точки в най-трудните и непредвидими мачове.
3. Солидната и динамична халфова линия
Преди началото на сезона се очакваше Френки де Йонг да напусне. Серхио Бускетс пък беше отписван като твърде стар.
Други определяха Гави като прекалено импулсивен, Педри пък беше преследван от контузии. Франк Кесие изглеждаше като обещаващо попълнение, но можеше ли да компенсира цялата тази несигурност в полузащитата?
Оказа се, че притесненията относно наличните играчи са безпочвени и всъщност Шави разполага с истинско богатство в средната линия.
Той даже осъзна, че повече от тях заслужават да играят и през януари наложи формацията 4-2-3-1 с четирима централни полузащитници в привидно небалансирана система.
Засега тактиката работи добре и извлича най-доброто от предпочитаните от Шави четирима халфове. А когато някой от тях отсъства, Кесие и Сержи Роберто компенсират успешно липсата му.
В момента Барселона е солиден тим в центъра, който успява да контролира двубоите благодарение на класата на халфовете.
4. Сензационната защита
И отбраната предизвикваше доста притеснения преди началото на сезона, но всъщност именно сензационните постижения в дефанзивен план позволиха на Барса да натрупа толкова много точки досега.
"Блаугранас" могат да се похвалят с най-стабилната защита в първенствата на континента и са допуснали само 8 гола, като почти половината от тях паднаха в предишното шампионатно дерби срещу Реал.
Марк-Андре Тер Щеген постигна невероятните 19 сухи мрежи в 25 мача и разбира се, това е заслуга на целия отбор, макар че самият вратар заслужава да бъде отличен за представянето си.
Прибавянето на Андреас Кристенсен към защитата и отказването на Жерар Пике също помогнаха много. Барса владее топката повече от всички отбори в Ла Лига, но присъствието на Бускетс дълбоко в собствената половина означава и че тимът е по-защитен от контраатаки.
В евротурнирите отбраната изобщо не се представи толкова добре, затова и Барселона не стига далеч нито в Шампионската лига, нито в Лига Европа.
5. Треньорът
През ноември Шави трябваше да преглътне отпадането още в групите на Шампионската лига, а някои призоваваха да бъде уволнен.
Самият той беше признал по-рано, че дните му на "Камп Ноу" може да са преброени, защото в топ клуб като Барса всеки треньор зависи от резултатите.
Оттогава обаче легендарният бивш халф се утвърди като един от най-перспективните треньори в Европа и едва ли в момента някой се съмнява, че той е подходящият човек за Барселона.
Може би най-значимото му постижение е приемането, че не е нужно тимът му непрекъснато да доминира в мачовете.
Каталунците играят с увереност, не им липсва талант и стремеж да играят в класическия за Барса стил, но приемат и периоди на внимателна, пестелива игра - с повече борба и по-малко блясък.
С тази философия Шави се е запътил към титлата в първия си пълен сезон начело на тима.
6. Реал не прогресира спрямо миналия сезон
Резултатите на Барселона са резултати на шампион, това е безспорно - 21 победи от 25 мача казват достатъчно.
Но Реал щеше да е по-близо до лидера, ако не се беше пропукал в мачове, които трябваше да бъдат спечелени.
Всъщност "кралете" се движат в почти идентично темпо с предния сезон и имат само една точка по-малко, отколкото в същия период преди година. При наличието на по-силен конкурент обаче, те трябваше да отбележат прогрес, а не просто да останат на същото ниво.
Някои контузии затрудниха Карло Анчелоти, а зависимостта от Карим Бензема се оказа проблем в десетте мача, в които носителят на "Златната топка" не игра.
Бензема е фигурата, която все още няма никаква алтернатива в този състав на Реал и най-вероятно от него ще зависи колко дълго ще издържи отборът в преследването на Барса.
7. Минималните победи
Изброените вече фактори - солидната защита, готовността за борба плюс тактическата зрялост на Шави, доведоха до редица ключови победи с по 1:0 в напечени мачове.
Цели девет пъти Барселона спечели с този резултат от началото на сезона. Това бяха двубои, в които можеха да бъдат загубени доста точки, но "блаугранас" проявиха зрялост, характер и концентрация във важните епизоди срещу съперници като Виляреал, Жирона, Хетафе и Валенсия.
Имаше моменти, когато всичко беше на кантар и решаващи намеси на Тер Щеген направиха разликата. Но това са моменти, които в крайна сметка правят един отбор шампион.
8. И необходимата доза късмет
Разбира се, всеки шампион се нуждае и от известно количество спортен шанс, а именно в най-оспорваните мачове той обикновено беше на страната на Барса.
Понякога става въпрос за съдийска грешка в полза на отбора, друг път за контузия при съперника, или за онези сантиметри, правещи разликата между гол и удар в гредата.
Стефан Савич например си изкара глупав червен картон, когато Атлетико изглеждаше на път да изравни резултата в дербито срещу Барса.
Миналата седмица пък благосклонно решение на ВАР отмени изравнителния гол на Атлетик и каталунският гранд още веднъж прибра трите точки в мач, който можеше да завърши всякак.
Когато един отбор се представя толкова стабилно, а има и късмета на своя страна, той може да постигне всичко. Сега остава Барселона на Шави да довърши започнатото.