Клоп е голям спортсмен, цялото напрежение вече е при Сити: 5 извода от Челси - Ливърпул 0:2

Златното трио в атаката на Ливърпул отново се прояви, като този път головете бяха дело на Садио Мане Снимка: Getty Images

Ливърпул стартира защитата на шампионската си титла с две победи от два мача и вече има 6 т. след вчерашното 2:0 над Челси на "Стамфорд Бридж".

Шампионите заслужено взеха дербито от втория кръг, което предложи доста интересни моменти и теми за дискутиране.

Макар че Ливърпул доминираше още през първата част, опасностите пред вратата на домакините бяха малко и ключовият момент дойде в края на полувремето.

Тогава Андреас Кристенсен беше изгонен за фаул срещу откъсващия се Мане и така "червените" се радваха на числено предимство през цялата втора част.

Скоро след подновяването на играта Садио Мане отбеляза първия от двата си гола в срещата, завършвайки блестяща комбинация между другите двама от нападателното трио - Мохамед Салах и Роберто Фирмино.

Челси беше окончателно повален от гаф на собствения си вратар няколко минути по-късно - Кепа опита да изнесе топката с подаване, което беше пресечено от Мане за 2:0.

Златният шанс на "сините" да се върнат в двубоя дойде 15 минути преди края, но отсъдената от рефера дузпа беше спасена от Алисон след незадоволително изпълнение от страна на Жоржиньо.

Така след началото на сезона двата отбора са в напълно различно настроение.

Трудната победа на Ливърпул с 4:3 над новака Лийдс на старта повдигна някои въпроси - но оттогава клубът привлече Тиаго Алкантара и Диого Жота и сега постигна комфортна победа със суха мрежа като гост на пряк съперник от топ 6.

Който е прогнозирал спад на "мърсисайдци" в началото на тази кампания най-вероятно вече преосмисля очакванията си. Ливърпул безапелационно запазва статута си на клуб №1 в страната в момента и всички конкуренти с някакви амбиции за титлата трябва да се съобразяват преди всичко с Клоп и компания.

От друга страна, ентусиазмът от 200-милионната селекция на Челси бързо ще се изпари, ако отборът продължава да играе по този начин.

Победата над Брайтън в първия кръг не убеди никого, а срещу шампиона "сините" изглеждаха по-зле, отколкото през миналия сезон.

Франк Лампард се нуждае от време, за да внедри новите играчи, но засега не проличава подобрение в което и да е от проблемните звена на тима му.

Какво още научихме от вчерашното дерби в Премиър лийг може да видите в петте извода от Челси - Ливърпул 0:2.

Снимка: Getty Images

1. Селекцията на Челси няма да е завършена без нов №1

Когато Ливърпул имаше нужда от вратар, клубът похарчи рекордна сума за ново попълнение и проблемът беше решен. Когато Челси имаше нужда от вратар, направи същото само 4 седмици по-късно, но резултатът е просто отчайващ.

Колкото повече Кепа Арисабалага се задържа на вратата на Челси, толкова по-несигурен става и толкова повече вреди с грешките си.

Даже за миг да забравим, че испанецът е най-скъпият вратар в историята, той просто не отговаря на изискванията на Лампард и смяната му е наложителна, ако клубът иска да отбележи прогрес в защитната фаза от играта през този сезон.

Резервата Вили Кабайеро скоро ще навърши 39 г. и очевидно не е решение на казуса, затова най-добре "сините" да използват останалите две седмици от трансферния прозорец, за да осъществят наложителен входящ трансфер.

В противен случай мащабната лятна селекция просто няма да има завършен вид - всички нови играчи в атаката няма да могат да компенсират вратарските неволи.

2. Германските подкрепления ще се нуждаят от време за адаптация

Кай Хаверц и Тимо Вернер са перлите в селекцията на Челси, но вторият им пореден мач в титулярния състав доказва, че не бива да очакваме от тях светкавична адаптация.

Дуото стартира срещу Ливърпул като част от атакуващ тризъбец заедно с Мейсън Маунт, като точните им позиции се променяха и Вернер повече се изтегляше наляво, докато Хаверц се задържаше в центъра.

Бившият играч на Байер Леверкузен все още не може да намери себе си и вчера също остана анонимен, както и в първия кръг срещу Брайтън. Хаверц все още не успява да комбинира ефективно със съотборниците си и да покаже индивидуалната си класа, когато топката е в краката му.

Тимо Вернер се представи по-добре и със сигурност съжалява, че отборът не успя да му създаде чисти шансове във финалната третина.

Засега нападателят прави каквото се изисква от него, но възникват въпроси дали Челси не разчита твърде много на скоростта му и не я пропилява, като го кара да гони безцелни пасове далеч от зоните, в които може да бъде най-опасен.

3. Клоп прояви забележително спортсменство

В един момент от мача Юрген Клоп се прояви със забележително отношение към съперника. В края на първата част той се скара на играчите си, които спонтанно тръгнаха да празнуват червения картон на Андреас Кристенсен.

В началото датчанинът получи само жълт картон за ситуацията с Мане, но после Пол Тиърни изгледа повторение на ВАР монитора и прецени, че трябва да изгони футболиста.

Част от играчите на пейката на Ливърпул реагираха с пляскане и одобрителни възгласи, но на Клоп това не му хареса.

Германецът се обърна към тях и им изкрещя да престанат. Според журналиста Жулиен Лоранс, точните му думи са били "Луди ли сте? Ние никога не правим така, окей?"

Колкото и решаващ да беше моментът с изгонването, Клоп не би търпял в тима му да се празнува червен картон на съперника.

4. Още в дебюта си Тиаго показа точно защо е привлечен

Само 45 минути бяха достатъчни на новия халф на Ливърпул Тиаго Алкантара да направи страхотно впечатление и да накара медиите да анализират обстойно дебюта му.

Испанският национал се появи след почивката вместо Джордан Хендерсън и зае позицията на най-близкия до отбраната полузащитник, докато обичайно заемащият поста Фабиньо този път играеше зад него като централен защитник.

Алкантара се възползва от редуцирания състав на противника и започна уверено да диктува играта в средата на терена, както го правеше дълги години за Байерн Мюнхен.

Една статистика показва прекрасно какво носи Тиаго на Ливърпул - той направи повече успешни пасове от всеки един футболист на Челси, макар че игра 45 минути.

OptaJoe разкри, че неговите 75 паса след почивката са най-висока бройка за футболист, изиграл само едно полувреме, откакто въобще се води такава статистика.

И това е далеч по-важно за Юрген Клоп от момента, с който повечето зрители ще запомнят Алкантара в мача - задържането на Тимо Вернер и предизвикването на дузпата за Челси.

5. Ливърпул вече е две крачки пред основния си конкурент

Преди дербито най-често се задаваше въпросът дали новите в Челси (макар че не всички от тях играха) ще направят "сините" поне малко по-равностойни на Ливърпул.

Засега отговорът е категорично "не", но с победата си Ливърпул постави друг сериозен въпрос към основния си съперник за първото място Манчестър Сити.

Тимът на Пеп Гуардиола още не е изиграл и минута през сезона и вече изостава с 6 т. от шампионите, а първите му два мача срещу Уулвърхемптън и Лестър няма да са никак лесни.

Така от самото начало напрежението пада върху Сити - а независимо какви илюзии е имало преди началото на сезона, никой друг отбор, освен "гражданите", не се доближава до нивото на Ливърпул.