Ливърпул на Юрген Клоп свърши горивото в резервоара няколко кръга преди края на битката за титлата в Англия. Причини могат да се търсят и намират къде ли не, но вероятно най-логичната е именно тази - психологически отбор и мениджър са на ръба или отвъд него, на изчерпване.
От януари се знае, че германецът си тръгва, като до преди няколко седмици той държеше все пак здраво юздите на каретата, но очевидно вече не е така. Отборът просто опитва да пресече финалната линия и да иде във ваканция - това се видя ясно в последните 4-5 мача и в първенството, и в Европа. След което да тегли чертата и да тръгне по нов път след осем години, в които вървя в крак с изискванията на Юрген.
Но каква ще е оценката и какво ще е наследството на ерата "Юрген Клоп" в Ливърпул?
Оставяме настрана това, което се знае вътре в клуба, и което следващият мениджър ще оценява. А и с което ще работи. Видимото е - добър състав, съвсем прилична група млади и вече почти готови за първия тим играчи, здрав манталитет на отбор, който е печелил трофеи заедно.
Какво ни казват обаче статистиките, когато търсим отговор на въпроса доколко е успешен Клоп в Ливърпул? Защото въпросът дали можеше да постигне повече напоследък се чува често. Както и този - къде точно той нареди своя отбор в йерархията на най-силната и конкурентна лига в света?
В първия си сезон Клоп стигна до два финала (Купа на лигата и Лига Европа), завърши осми в първенството и отпадна рано от ФА къп (4-ти кръг). Но той не бе пълен, защото започна работа в края на октомври. Това осмо място с 60 спечелени точки не е реално отражение, защото някои бяха извоювани, а още повече изпуснати, преди неговото идване.
Затова е най-честно и точно да започнем статистическото изследване от първия му пълен сезон 2016/17, което съвпада идеално с появата на Пеп Гуардиола в Манчестър Сити.
Седем пълни сезона плюс този, който все още не е завършил, двамата и техните отбори са един срещу друг. Това е добра платформа за сравнение вече.
Клоп завърши два пъти втори, един път трети, два пъти четвърти, един път пети и веднъж бе шампион за тези седем сезона. Сега ще е трети, втори или първи.
Стигна три финала за Купата на лигата, един път отпадна на полуфинал. Яви се и веднъж на финал за Купата, а в останалите сезони няма дори полуфинал.
Закара Ливърпул на три финала в Шампионската лига.
Равносметката: осем трофея (титла, трофей в Шампионската лига, два пъти Купа на лигата, един път ФА къп, Суперкупа на Европа и Световна клубна титла).
Спечелените точки в пълните му сезони са съответно:
76, 75, 97, 99, 69, 92, 67 и поне 74, колкото има в момента, при четири оставащи мача. Вероятно ще минат 80 и този сезон. Не е невероятно постижение, погледнато през призмата на "какво можеше да бъде" - а това е модерната стандартизация, особено ако сте повече време в социалните мрежи, а не опитвате сами да анализирате числа и футболни статистики. Но е доста сериозно, ако опитате да направите именно това.
Защото това са осем сезона в конкуренцията на Сити на Гуардиола, но и на поне още пет супер мощни финансово и като възможности на и извън терена клуба само във Висшата лига.
Ето ви и сравнението с останалите английски грандове от групата на традиционния топ 6 за този период. Това са тези отбори, които би следвало да бъдат сравнявани до Ливърпул на Клоп и Сити на Пеп.
Арсенал - пет трофея, като три от тях са в Къмюнити шийлд (плюс два за ФА къп). Като точков актив, в седемте сезона дотук на Клоп, клубът от Северен Лондон е взел с 87 по-малко от Ливърпул. Тоест - средно по над минус 10 на сезон.
Челси - шест трофея, включително Шампионската лига и Лига Европа (плюс две Купи, Суперкупа на Европа и Световна клубна титла). Като призове - не е далеч от постижението на Клоп. Като точки... 87 минус до този сезон, а ще са над 100 след него със сигурност.
Манчестър Юнайтед - две спечелени Купи на лигата от сезон 2016/17 до сега. Може да станат три, ако се вземе ФА къппрез май. Като точков актив: 84 точки по-малко от отбора на Клоп, като със сигурност и тук ще бъде премината разликата от 100 до края на този сезон.
Тотнъм - трофеите са нула. А 92-те точки разлика в полза на Ливърпул също е много вероятно да станат над 100 до края на сезона.
Това е разликата между Клоповия Ливърпул и останалите четири, без Сити, в тези осем сезона. Средно по около 10 и повече точки аванс, което говори за доста сериозна разлика в постоянството.
А къде е спрямо Сити на Пеп? Ето къде.
Пет титли, едно второ място, едно четвърто. Две ФА къп, четири Купи на лигата, Шампионска лига, Суперкупа, Световна клубна титла, три трофея от Къмюнити шийлд - това прави 17 приза. Сериозна разлика в полза на Сити за периода.
Точките преди този сезон са точно 50 в повече на "гражданите", спрямо Ливърпул. Ето там е тимът на Клоп - сравнително конкурентен на Сити, но не чак залепен зад гърба му. И далеч пред останалите "големи" в английския футбол.
Разбира се, сравнението не е идеално и "гладко".
Клоп и Пеп са в сходна ситуация като престой - те са двамата единствени мениджъри на Ливърпул и Сити в периода 2016-2024 г. Да не отваряме темата кой с какъв ресурс е боравил в тези години, защото тя дава напълно нов фронт да се търсят сравнения. Ясно е кой от двата клуба разполага с по-големи финансови оръжия, не е трудно да се изчисли в похарчените пари за трансфери. Но не това е целта тук. А футболното сравнение на два проекта, ръководени от двама от най-добрите мениджъри на новото време.
Останалите клубове в уравнението?
Арсенал за това време имаше начело Арсен Венгер, Унай Емери и Микел Артета. Тотнъм смени Маурисио Почетино, Жозе Моуриньо, Нуно Еспирито Санто, Антонио Конте, и Ангелос Постекоглу, а и на два пъти бе воден от временния Райън Мейсън.
Челси - Антонио Конте, Маурицио Сари, Франк Лампард, Томас Тухел, Греъм Потър, Маурисио Почетино.
Юнайтед бе с Жозе при идването на Клоп, а после постоянни наставници бяха Оле Солскяр и Ерик тен Хаг, без да броим Карик и Рангник, които бяха временни.
В тези клубове липсваше стабилност, която носи това един мениджър да получи време и да работи с проект. Това донякъде може да обясни и разликата в постоянството между отборите им и Ливърпул на Клоп (изразено в точковите активи). А тя е сериозна - по около и над 10 точки средно на сезон в плюс за тима на германеца.
Нюанси винаги има, ракурси да погледнем към такива сравнения - също. Но ако искате да анализираме статистически - това е картината.
Иначе дали Клоп е успял, недоуспял, пропуснал възможности, подценен или надценен за постиженията си на "Анфийлд" - това е вече сфера, свободна за лични мнения и интерпретации.