Пенсионер да се наричам първа радоста е за мене!

В България е табу да имаш хламидия, да си открито гей и същевременно учител на третокласници, да обичаш Хитлер, да не обичаш Гришо, да имаш три деца от трима различни мъже, да не искаш да имаш деца, да си татуираш лицето, да нямаш срам от Бога. Табу е дори да идеш до кварталния магазин без сутиен!

В скандинавското общество за табу е обявена единствено... смъртта. И хората живеят, не смеят да умират. Живеят дълго и честито. Даже прекалено дълго и прекалено честито според нашите стандарти.

И в трите скандинавски държави човек може да излезе в пенсия между 60 и 65-годишна възраст, след което започва да получава стабилен годишен доход, който му позволява... ами във всеки случай повече от две кофички кисело мляко на ден, пакет солети и два блистера хапчета за кръвно.

Според глобалния пенсионен индекс (Global Pension Index) на престижната американска консултантска фирма Murcer Дания е понастоящем страната-отличник с най-добра пенсионна система в света. Пенсията е гарантирана след навършване на 65 години при минимум 40 години живот в страната. Ако годините са по-малко от 40, пенсията леко се редуцира.

Има възможност и за доброволно пенсиониране при определени условия. Към държавната система са добавени допълнително задължително пенсионно осигуряване, което функционира чрез универсални и професионални фондове, както и допълнително доброволно осигуряване, гарантирано от голям брой пенсионни спестовни схеми.

Но да оставим настрана сухата статистика. Важното в случая е, че теорията работи на практика.

Нямам намерение да дразня българския пенсионер (понеже той по презумция е раздразнен), но ако можеше само за седмица да се размени с норвежкия такъв, например, никога повече нямаше да пожелае да се върне "татовото" време, да е пак на 25 и всичките зъби в устата му да са си негови. Защо ли? Откъде да започна...

Напоследък върви една смешка из норвежките медии, че 80-годишният крал Харолд е един от малкото пенсионери в Скандинавия, който е избрал да НЕ напусне страната си.

А те масово я напускат и то не за да гледат бебетата на бедните си деца-гастарбайтери в Германия и Испания, о не! Просто скандинавските баби и дядовци си опаковат перлите, златните кредитни карти и джапанките и като едни същи прелетни птици масово отлитат за топлите страни. С еднопосочен билет на Скандинавските авиолинии (SAS).

Там си купуват къща на плажа със сателитна чиния на покрива и прекарват щастливо остатъка от земните си дни в разходки, дегустации на местни вина и посещение на курсове по зумба. Предпочитаните дестинации са Тайланд, Испания, Филипините и Турция.

През последните 20-тина години цели колонии от скандинавски пенсионери са поникнали като гъби след дъжд на териториите на тези страни като броят им продължава да нараства с всяка изминала година. Към днешна дата около 52 000 норвежки пенсионери живеят в чужбина. Тенденцията е все повече от тях да се ориентират към страни от Източна Европа за сметка на по-екзотичните дестинации.

Така например, Полша все повече привлича интереса на възрастните норвежци и нищо чудно и там съвсем скоро да се сформира приятна малка колония от пенсионери, които с трогателно старание се опитват да си пречупят езика, за да си поръчат кафе с мляко: "Poproszę filiżankę kawy z mlekiem".

В Дания броят на пенсионерите, закупили имоти в други държави е още по-висок.

"Датчаните са обсебени от идеята да сбъдната мечтата за вечната ваканция", казва Ана Леоноре Блокилде, изследовател в Датския геронтоложкия институт. Тя специализира в изследването на миграционните процеси при хората в пенсионна възраст.

Интервюираните от нея заселници в Коста дел Сол в Южна Испания споменават здравето като един от най-първостепенните фактори, който ги е накарал да напуснат родината си. Друг мотив е социализацията. "Много от хората започват да имат много по-пълноценен социален живот едва след като се заселят в някоя от пенсионерските колонии. Когато си в чужбина е много по-лесно да завъдиш нови приятелства, само защото говорите един език и сте от една и съща националност. Докато ако си в Дания, не се сприятеляваш с някого, само защото и той говори датски като теб", коментира тя.

Какво е положението с шведските "пенсии", ще попитате вие? Швеция е страна на столетници. При това щастливи столетници.

На повечето 80-годишни мъже и жени там не бихте им дали повече от 50. Каква е тайната им? Не е в скалпела на някой доктор Енчев, във всеки случай. Te спортуват ежедневно, похапват сьомга и херинга на закуска, стриктно следят теглото си и най-важното - не се притесняват напразно. И за какво да се притесняват, когато децата и внуците не им висят на главата, а парите им стигат за всичко.

Средният размер на пенсията в страната е 12 хиляди крони, което е равносилно на 2246 лева. Разбира се, шведските пенсионери също търсят слънцето и по-лежерния живот след края на професионалната си кариера. Много от тях инвестират в имоти в Южна Франция, Италия и Гърция.

Докато правех проучването си за статията, реших да се разровя в кутиите със стари документи, дневници и писма. Знаех, че е безсмислено, но някак се бях вкопчила в еднопроцентната надеждата, че може би някъде там, на 2500 километра на север имам някоя баба, която се казва Хедвиг, Лизелоте или поне Пипи Дългото Чорапче.

Уви, единствените данни, които открих в семейните архиви, беше за неграмотната баба Люба, живяла много, много отдавна в село в Кюстендилска област. Както се казва, някои се раждат под слънцето, а други - под дъжда...

#1 Виктория Пенелопова 07 29.04.2018 в 15:14:02

"....Табу е дори да идеш до кварталния магазин без сутиен!....." Абсолютно невярно твърдение, както и повечето от останалите. Удивителният знак накрая не го прави по-малко лъжливо. И няма как да се подразнят бедните български пенсионери, защото те нямат ПИ-СИ-та, нито интернет на телефоните и не четат Кафето. И въобще ......

#4 Hurtigruten 29.04.2018 в 17:44:40

JB, това е все пак минимална пенсия. А и има други фактори. Много възрастни двойки (поне в Норвегия, де) избират да продадат големите си скъпи къщи, на които вече са им изплатили ипотеките и да се преместят в малки, функционални апартаменти - хем по-евтино им излиза, хем поддръжката е по-лесна, а и разходите им намаляват. Вярно, че 1100 евро не са много пари за Скандинавия, но голямата част от пенсионерите имат и солидни спестявания, а и докато се песнионират вече са си изплатили банковите заеми, което всъщност е най-голямото разходно перо в повечето домакинства.

#5 Philip Apostolov 29.04.2018 в 18:18:59

Наблюдавал съм пенсионери в Копенхаген как си живеят и описаното тук даже на 10 процента не отразява това, на което съм бил свидетел. Бабите всеки следобед са по скъпите заведения, с прически, чанти Шанел, и перфектно гримирани. Пият шабли или капучино. Дават силидни бакшиши на всяка сервитьорка, която им направи 10 думи моабет. Вучето изобщо не преъвеличава. Искам и аз да се пенсионирам в Скандинавия, но уви!

#9 Бобо 29.04.2018 в 20:06:20

ПОЛША? И В КОЯ ЧАСТ НА ПОЛСКА ОТИВАТ? В ТАЗИ ДЕТО Е ВЗЕТА ОТ ГЕРМАНИЯ? ИЛИ В ТАЗИ КОЯТО Е ПРЕДАДЕНА НА БЕЛОРУСИЯ? ЕДНА ОТ НАЙ СМЕШНИТЕ ДЪРЖАВИ В ЕВРОПА БИЛА МАГНИТ ЗА НЯКОИ Л У З Е Р И! Като знам в какъв коптор превърнаха руснаците Източна Прусия, пардон Калининградска област, предполагам и Полша е превърнала западните си покрайнини в подобно блато. А между другото поляците хич не са националисти ?! Или лагерите на смъртта не бяха на тяхна територия когато изчезнаха циганите и евреите в Полска около преди 75 години.

#10 Philip Apostolov 29.04.2018 в 20:07:38

Леле Мако, За пореден път се ужеждавам, че българинът толкова вече е нещастен, че е започналнда се самосугестира, че не е. Като предпазно средство срещу тотален психологически срив най-вероятно. А авторът ясно подчертава, че пенсионерите мигрират по една проста причина - не защото им е лошо в техните си страни, а защото им е студено. Чисто и просто. Но за разлика от наште нещастни дедовци и баби ония поне могат да си позволят да идат по-далече от Перник. Айде да спрем да се излагаме и да видим какво можем да научим да правим като белите хора, за да могат родителите ни да изживеят достойно старините си.

#12 Виктория Пенелопова 07 29.04.2018 в 21:30:39

Апостолов, я, моля, да си уточниш понятията. 1. Никой от пишещите тук не иска да живее на Север, за да се самоубие, вследствие на депресията от липсата на светлина. 2. Северните пенсионери са родени на студено.....защо трябва да им е студено повече, когато се пенсионират? 3. Не отричай, че северните баби налазват Анталия през сезоните, когато рашъните ги няма и е евтино - разхождат бръчките си и се кефят на неща, което пожизнено нямаше да си позволят, докато са работили. НИКОЙ ДА НЕ ЗАБРАВЯ КОИ СА МАЙКИТЕ И БАЩИТЕ НИ И КАКВО ДА ПРЕЖИВЯЛИ!! Вуче, регламентирай си мозъка и внимавай какво пишеш.

#16 Philip Apostolov 29.04.2018 в 22:41:54

Хора, нямам намерение да споря с вас, понеже... ами то е ясно защо. Вече нищо не ви се разбира от писанията. Форумът на Кафето все пак не заслужава такава деградация.

#18 Hurtigruten 29.04.2018 в 23:14:18

Не се учудвам, че скандинавските пенсионери, в частност норвежките, все по-често гледат на изток. Не е само защото животът там е по-евтин. Основната причина е интензивната мюсюлманизация на Западна Европа. В много населени места в Норвегия например броят на внесените (бежанци или мигранти - все тая) от Близкия Изток и Африка съставлява вече една трета. Та нищо чудно, че доста норвежци почват да се замислят за "евакуирация" на изток, където мултикултуразимът няма шансове. Не на шега! Засега пенсионерите са пионерите в това възможно развитие

#19 Hurtigruten 29.04.2018 в 23:20:00

Сори за печатната грешка - имах предвид евакуация, разбира се

#24 cheung 02.05.2018 в 14:09:41

Нищо, ние пък не сме приели истанбулската конвенция и гей-браковете (ирония)

#26 Lili Gagarin 03.05.2018 в 16:32:11

Материалът е с досадни технически грешки още от заглавието. Вие сте единственият сайт, който не само, че не приема потребители, използващи адблокър на техния сайт, но и налага изключването изцяло на адблокъра, не само за конкретния сайт. Подозирам, че това е доста дебилно и губите потребители поради този факт. Най-нормалното нещо е да може да се използва функцията на адблока да го паузираш за конкретния сайт, в случая Вашия, пак ще вижда рекламите на сайта Ви, а не да принуждавате хората да изключват изцяло адблока за абсолютно всички сайтове. Имате леко подобрение: вече рекламите не са позиционирани върху текста, който се предполага, че читателите все пак искат да прочетат, но има още много какво да се направи, ако желаете повечето хора да влизат в сайта Ви по-често от веднъж на високосна година и да не излизат след 5 секунди безнадеждна борба с рекламите.

Новините

Най-четените