Тропическите острови, които търсят спасител от разрухата

Продава се: Живописен остров край Големия бариерен риф. Има собствена самолетна писта, строена от Qantas, електроснабдяване и система за пречистване на води. Единственото, което липсва на остров Дънк край австралийското крайбрежие, е някогашната курортна база от вили с общо 160 стаи, която беше разрушена от циклон през 2011 г.

Бедствието съвпада със сериозни затруднения за туристическия бизнес в региона. Така че вместо да възстановяват и реновират хотела, собствениците му прибират парите от застраховката и решават сами да се наслаждават на Дънк. Това го превръща в своеобразен частен остров за отдих. Сега той е на пазара, с начална цена около €12 млн.

Собствениците му се надяват, че новият купувач ще може да възкреси някогашния успешен бизнес. Но засега съдбата на Дънк не се отличава от цялостна картина на упадък, която вреди на имиджа на курортите по емблематичния австралийски бариерен риф.

Островът е едно от множеството туристически кътчета, които са изпаднали в разруха заради силните циклони и нарастващата конкуренция. Колкото повече страдат инвестициите, толкова повече островни хотели биват съсипани.

Приблизително сравним по размери с Италия, Големият бариерен риф се простира на 2300 км по бреговата линия на Куинсланд.

Ключови за островния туризъм по най-големия световен коралов риф са поредицата от курорти в Уитсанди. Четири от седемте острова Уитсанди, където има места за настаняване на туристи, са затворени. Това донякъде се дължи на последиците от тежките циклони, връхлетели региона, най-вече циклона Деби през 2017 г.

Разрухата, която циклоните са причинили, не се изчерпва само с материалните щети. Справянето с унищоженията след природните бедствия може да провали туристическия бизнес точно когато туризмът се е завърнал. Това влияе на възприятието за бранша, което често действа по-катастрофално от самите физически разрушения. Много от туристите избягват региона заради опасения, че е неприятен или небезопасен.

"Депресиращо е, когато посетите тези места и грее силно слънце, топло е, а хората си седят там без клиенти без видими причини", коментира директорът на туристическия съвет в Куинсланд Даниел Гшуинд.

Бурният климат не е единственият фактор, който е навредил на островния туризъм.

Силният австралийски долар, съчетан с пик на нискотарифните самолетни билети, е нанесъл тежък удар на много туристически оператори.

Този процес се е засилил преди десетилетие - вместо да почиват в страната си, австралийците започват да си позволят по-екзотични пътешествия до места като Бали и Пукет. А за международните туристи Австралия понякога изглежда твърде скъпа. Глобалната финансова криза е оказала сериозна тежест върху бизнеса. Силната местна валута допълнително усложнява възможностите за привличане на нови туристи. Когато циклонът Яси връхлита региона през 2011 г., се създава „перфектна буря" от негативни последици за операторите на курортни обекти по островите.

Точно тогава започва периодът на упадък за много хотели в региона. С намаляването на броя на туристите и прилива от средства, поддръжката започва да минава на втори план. В резултат на това, в момента има множество острови с постройки върху тях, за които никой не се грижи от десетина години.

Някои от островите спират да посрещат гости още при първите признаци на кризата. Възраждането на бизнеса ще изисква много сериозни усилия.

Голяма част от тази работа вече е започнала. Инвестициите се изливат отново в региона чрез вълна от нови строителни проекти.

Курортът Daydream Island официално отваря врати за втори път през юни. Грейт Кепъл - бивш парти остров с маркетингов слоган "Елате да се разсипете на Кепъл!" - беше купен от сингапурско-тайванска компания през 2018 г.

Курорт от веригата Intercontinental на остров Хейман предстои да бъде открит следващия месец, а на остров Линдеман са планирани реновации на стойност 583 млн. австралийски долара. Друг остров - Лонг Айлънд, е на пазара срещу около $15 млн.

Този месец властите на Куинсланд заявиха, че ще инвестират повече от $55 млн. австралийски долара, за да си партнират с частния сектор и "да бъде възстановена някогашната слава на тези курорти".

Туризмът вече се изправя на крака. Браншовата група Tourism and Events Queensland заявява, че 7.7 млн. души са посетили регионите, свързани с Големия бариерен риф през 2018 - ръст с 13% спрямо същия период преди година.

Това осигурява силен тласък на важен сектор. Доклад от 2017 г. на Deloitte констатира, че Големият бариерен риф поддържа 64 000 работни места и е допринесъл $6.4 млрд. годишно за австралийската икономика.

Въпреки това някои се опасяват от последиците от промените. Групи за защита на околната среда изразяват опасения за плановете за ново застрояване на острови като Хинчинбрук, един от най-големите островни национални паркове на Австралия, ако те станат обект на комерсиални интереси.

Състоянието на самия риф също е във фокуса на внимание. Заплахата от климатични промени и повишаващите се температури на морската вода след масово избеляване на коралите предизвикаха опасения за бъдещето му.

Тези опасения на помагат особено на туристическата индустрия. Местните собственици на курорти твърдят, че рифът всъщност е в „много добро състояние", а медийните описания на умиращата природа са „обезсърчаващи" за бизнеса.

Както казва собственик на луксозен курорт с 10 вили по северния бряг на Куинсланд: „Горкият стар риф е обект на доста негативна реклама, която не заслужава. Стигнали сме дотам да идват гости, за да видят рифа, преди да е изчезнал. И те се връщат от пътешествието си до рифа и казват, че е зрелищен и впечатляващ, пълен с цвят и живот - и наистина е така".

Новините

Най-четените