Жестоката истина за връзките в офиса

Връзки в офиса? Защо не! В крайна сметка ново проучване, проведено от сайта за търсене на работа CareerBuilder.com сред 8000 служители доказа онова, което всички знаем: 4-ма от всеки 10 служители са излизали на среща с някого от офиса. А цели - 17% - повече от веднъж.

Има логика: на съвременния пазар на труда все по-голяма част от необвързаните са - трудещи се. Или по-скоро - голяма част от трудещите се - са необвъзани. Както и да го извъртим, факт е, че при условие, че хората прекарват обикновено повече от половината си време през деня на работното място - няма как да не развият по-задълбочени лични отношения с колгите. Фамилиарност, близост, сходни теми за разговор, добро разбирателство на професионална основа...

Разбира се, погледнато от този ъгъл, всичко звучи прекрасно и нормално. Но в действителност, връзките на работното място имат и своята "тъмна" страна, която се изразява в следното съждение:

"Той се вижда с нея от любов, a тя сигурно иска да напредне в кариерата".

Не може да не сте забелязали, че колегите мислят именно по този, доста сексистки начин, за връзките в офиса. Всъщност това е просто пореден пример как жените биват третирани неравностойно на работното място. Е, очевидно и след сто години феминизъм, предрасъдъците са неизкореними.

Въпреки че проучването на CareerBuilder констатира също, че напоследък 72 % от хората, които имат връзка с колега, не се опитват да я крият (в сравнение с 46% преди 5 години) - забивките в офиса, дори и сред колеги на едно и също ниво на кариерната стълбица или в различни отдели, не минава без усложнения или негативни реакции.

И пак да кажем: дори и да изглежда, че и мъжете, и жените, които имат връзки с колеги, са гледани с лошо око, критиката към жените е много по-силнa.

Факт: предимно жените плащат скъпия данък "обществено мнение"

Изследване от 2009 година, публикувано в изданието Western Journal of Communication, потвърждава казаното вече: повечето служители възприемат негативно връзките в офиса (въпреки че изключително много от тях са ги практикували), както и че като цяло насочват раздразнението или гнева си към жените.

Повечето изследователи считат, че има три основни мотивиращи фактора да излизате с някой от офиса - любов, его и кариера - и че начинът, по който колегите приемат двойката на работното място, зависи от това как възприемат мотивацията за връзката, а именно: дали мотивацията идва от страна на мъж или на жена.

Да, отношението е различно

Проучването на Western Journal of Communication доказва именно това: в повечето ситуации служителите са на мнение, че жените са мотивирани да започват връзки в работата основно от загриженост за кариерата си.

Повечето хора смятат, че връзката дава перспектива на жените да получат някакви свързани с работата предимства. Докато при мъжете мотивацията е разглеждана от гледна точка на по-малко застрашителната професионално любов, или на мъжкото его.

Офисни клюки и неудовлетворение

Погледнато в по-общ план, една от най-сериозните причини, поради които работодателите се стремят да не толерират връзки в офиса, е че те предизвикват слухове и клюки - а клюките хабят време и предизвикват недоверие и неудовлетворение.

Междувременно жените е по-вероятно от мъжете да бъдат мишена на тези офисни клюки, според изследване от 2012 година, публикувано в изданието Sex Roles. Това може би обяснява защо офисните клюки за романтични връзки като цяло избират за мишена жената, а не мъжа.

На жените винаги се гледа критично

Много жени знаят или са усещали на гърба си подозрително отношение от страна на колеги. Дори и да не излизат с шефовете си, те биват обвинявани заради показано положително отношение към тях, поне когато става въпрос за повишения, преструктуриране на екипи или финансови бонуси.

Жените винаги са по-лесната мишена за онези колеги, склонни да използват офисните клюки като метод да попречат на другите, или да спечелят предимство за себе си.

Имайте предвид и друго: с тази статия не казваме, че жените, които имат връзки с колеги, трябва да ги прекратят веднага и да започнат внимателно да разделят личния от професионалния си живот. Но е добре просто всички работещи да са наясно, че освен лошото отношение от страна на колегите има и друга причина, поради която жените може би изживяват по-сериозно последиците от офисните връзки.

И тази причина може да е свързана с основни полови различия.

Въпреки че и двата пола са емоционални, жените споделят, че изпитват негативни емоции по-често и по интензивно от мъжете, влючително тревожност и тъга, поне според изследване на университета във Флорида, разглеждащо въпроса за пола и емоциите.

Това изследване също така установява, че жените изразяват по-охотно чувствата си от мъжете, и е по-вероятно да говорят за емоциите си, особено за гнева, с други хора.

А това обсъждане със сигурност още веднъж ги поставя в уязвима позиция в работата.

Изводът?

#1 DonTsetsi 14.08.2014 в 01:07:10

Bullshit! Това е извода. Тази феминистка пропаганда в уебкафето вече дразни.

#4 Citizen X 14.08.2014 в 15:52:01

Това, комай, е формулата за успех за много локални курвета, продукт на селски майчици със соц манталитет, налазили големио грат?!?

Новините

Най-четените