Периодът на лятното слънцестоене и безкрайните дни е време на магия и мистика. Около най-дългите дни в годината билките и водата са най-лековити, по тревата се ходи бос, а сънищата и предсказанията се сбъдват.
Времето, когато лятото започва, а границите между духовен и физически свят са размити.
Лятното слънцестоене е голям празник в почти цяла Европа още от езически времена, когато целият ритъм на живота е следвал този на естествения кръговрат на природата.
У нас Еньовден също е основен летен празник, но има места, където най-дългият ден в годината е нещо наистина много специално. Там, където зимите са дълги и тежки, а лятото е кратко, Мидсомар - средата на лятото, времето на плодородието, топлината и светлината е наистина огромно събитие. В Скандинавия.
В Швеция Мидсомар е сред най-големите и чествани празници през годината, до степен че е част от идентичността на страната и за някои е по-значим и от Коледа.
Обвързан е с датата на лятното слънцестоене, която е различна през годините, но винаги се чества в петък, между 19 и 25 юни. Тази година е на 21 юни.
Това е време, когато градовете се изпразват, и хората се запътват към провинцията, за да прекарат деня навън, сред природата. Обикновено се събират с близки и роднини в нечия лятна къща - някоя от онези кокетни дървени хижи, боядисани в червено, с които свързваме Скандинавия.
И се отдават на разгул и на магията на Мидсомар.
В центъра на тържествата е украсен с диви цветя и листа от бреза стълб, около който хората танцуват. Макар че доста наподобява фалически символ и е смятан за знак на плодородието, всъщност конструкцията е версия на християнски кръст.
Най-популярният танц е "Малките жаби", при който хората наподобяват движенията на земноводните - подскачат, показват с ръце, че жабите нямат уши и опашки - както гласи песента, и издават квакащи звуци.
Удивително е доколко вярванията в Швеция за времето около най-дългия ден в годината наподобяват тези у нас.
Навремето там нощта на Мидсомар се е смятала за време на магия и мистика, когато растенията са придобивали лечебна сила и са били използвани за предсказване на бъдещето. Младите жени е трябвало да наберат 7 различни видове цветя, да ги сложат под възглавницата си, за да сънуват бъдещия си съпруг.
Цветята се берат в тишина, за да не се развали магията.
Друга традиция е ходенето бос по росата, когато нощта на Мидсомар избледнява и започва да се зазорява. Това, смятат шведите, помага да си здрав. Навремето дори хората са се въргаляли голи в тревата.
Част от празника са венците от цветя в косите - като символ на плодовитост и възраждането на живота. За да се съхрани магията, венците се сушат и запазват през годината.
Тези елементи присъстват в тържествата и до днес.
Освен танците край стълба с цветя, централна част от празника е разточителният, добре полят с алкохол и огласяван от песни обяд.
На трапезата задължително има маринована херинга, пресни картофи с копър, ягоди и шотове аквавит - скандинавската високоалкохолна напитка. Ядат още и шведските кюфтенца, гравлакс - маринована сьомга, пай със сирене.
Особено важна част от тържествата обаче са тостовете с аквавит, придружени с т.нар. песни за пиене.
Традицията гласи преди всеки тост да се изпее нова песен, а най-популярната е посветена на изпиването на първия от серия шотове.
Песните за пиене са уникални за Швеция и постоянно се появяват нови на базата на познати мелодии, но с пригодени текстове. В Музея на алкохолните напитки в Стокхолм са събрани над 12 000 подобни песни.
За десерт се поднасят пресни ягоди със сметана, а шведите се кълнат, че техните ягоди са най-хубавите. Това ще кажат и останалите скандинавци, и може би са прави - заради дългите, светли, но хладни пролетни нощи плодовете са по-сладки, защото зреят по-бавно и се насищат с повече захар.
Това обаче е само началото на целия празничен уикенд за Мидсомар, а за доста хора в Швеция - и на лятната ваканция. В страната минималната отпуска за всички е поне 25 дни, като през лятото се полагат 4 последователни седмици.
Които шведите обожават да прекарват в червените си дървени къщи, сред природата и магията на скандинавското лято.