Киану Рийвс е доказал многократно, че може да избива ужасно ефективно пълчища от различни злодеи в своите хитови поредици "Джон Уик" и "Матрицата".
Всъщност е толкова добър, че вдъхновява няколко немски учени да кръстят на негово име новооткрита бактерия, която унищожава някои видове вредни гъбички.
Става въпрос за бактериалното съединение кианумицин. По подобие на Нео от "Матрицата" то буквално пробива дупки в гъбичните патогени, като ги унищожава напълно.
"Липопептидите убиват толкова ефективно, че ги кръстихме на Киану Рийвс, защото той също е изключително смъртоносен в ролите си", споделя за немските медии Себастиан Гьотце, учен от Института за изследване на природни продукти и биология на инфекциите "Лайбниц".
Кианумицините се създават от обитаващи почвата и водата бактерии от рода Pseudomonas, които изграждат смъртоносна защита срещу амеби, а изследователите от дълго време подозират, че въпросните съединения биха могли да бъдат също толкова ефективни и срещу гъбички-причинители на болести сред растенията.
В проучване, публикувано наскоро в Journal of the American Chemical Society, водещият автор Гьотце и колегите му описват силата на кианумицините срещу обикновен растителен вредител, който причинява гниене и сива плесен.
Той засяга повече от 200 вида плодове и зеленчуци, включително ягоди и грозде, а опитите на учените показват, че кианумиците могат да изчистят голяма част от заболяването.
Новооткритите съединения представляват една достъпна и екологична алтернатива на вредните химикали срещу гъбички, използвани в селското стопанство, пишат още в статията си учените.
Още по-добрата новина е, че всъщност бактериалните съединения биха могли да бъдат полезни и срещу заболявания по хората. Тестовете показват, че кианумицините не са силно токсични за човешките клетки, така че могат да бъдат използвани за разработване на нови лекарства, най-вече срещу кандидозните гъбички.
"В момента имаме антибиотична криза", казва Гьотце. "Твърде много бактерии стават резистентни към различни антибиотици, а същото важи и за гъбичките. В същото време не се разработват нито нови антибиотици, нито противогъбични средства."
Рийвс не е първата знаменитост, на която учени кръщават своите открития. Всъщност това става все по-честа практика.
Наскоро изследователи кръстиха уникално оцветена жаба Hyloscirtus tolkieni на автора на романа "Властелинът на пръстените" Дж. Р. Р. Толкин.
Ентомологът Тери Ъруин пък, който е бивш уредник в Националния природонаучен музей Смитсониън, кръсти костарикански бръмбар Agra katewinsletae на актрисата Кейт Уинслет от "Титаник", защото "нейната героиня не загина заедно с кораба, но не мога да кажа същото за този елегантен вид, защото домът му може да бъде превърнат в пасища".
Самият Рийвс също коментира новото откритие на немските учени.
Това се случи в специален форум с въпроси и отговори в Reddit, организиран от Lionsgate - компанията-разпространител на предстоящия "Джон Уик 4".
На въпрос към 58-годишния актьор относно кръстените в негова чест кианумицини, той отговаря, че се чувства поласкан.
"Трябваше да ги нарекат Джон Уик. Все пак всичко това е страхотно... и сюрреалистично за мен. Благодаря ви, учени! Успех и благодаря, че ни помагате", пише Рийвс.