Пролетта идва и с нея белите маратонки и кецове изпълзяват от шкафовете за обувки.
Има само един проблем - не е невъзможно в бързината да сме ги прибрали мръсни в шкафа и сега обувките да не са в най-благоприятния си вид. Как обаче да станат като чисто нови и да си спестим парите за следващ чифт?
Ето няколко начина:
В пералнята
Нормално е първата ни мисъл е да изперем маратонките в пералня.
Това обаче е лоша идея, ако те имат детайли от велур, от полиестер или някакви декорации. Иначе кецовете от естествена кожа, повечето видове изкуствена кожа, както и платнените варианти могат да се перат спокойно в пералня, само че с внимание.
Първо, махаме връзките и стелките, за да не се повредят при въртенето. Второ, почистваме грубо обувките под вода от най-грубата мръсотия, камъчета, кал и други. Чак след това ги поставяме в торба за пране и пускаме в пералнята.
Перем на най-ниската температура и без центрофуга. Някои от най-новите модели перални си имат специален режим за пране на обувки.
Оставяме маратонките да изсъхнат на въздух и слънце.
С меламинова гъба
Меламиновата гъба в България се наложи като "магическа гъба", "гъба-чудо" и "чудодейна гъба".
И е наистина чудесна за почистване на маратонки от естествена и изкуствена кожа, както и някои платнени варианти. Идеална е и за изчистване на бели подметки, каквито много маратонки имат, независимо от цвета им.
За почистване на кецове потапяме много леко гъбата в хладка вода и започваме внимателно да търкаме.
След като сме отстранили всички следи от замърсявания, изплакваме леко с хладка вода и оставяме обувките да се изсушат на въздух.
Сода за хляб и оцет
Потребители в Twitter и TikTok се кълнат в този хак.
За него са необходими хлебна сода, бял винен оцет (задължително бял), топла вода и четка.
Една супена лъжица сода се смесва с две супени лъжици оцет и една чаша топла, но не вряла вода. След като сместа спре да бълбука, топим в нея мека памучна кърпа или четка с фин косъм и започваме да търкаме кецовете.
Трябва да се действа бързо, защото тази течност засъхва доста бързо. В някои от постовете в социалните мрежи се посочва, че може да се използва и лимонов сок, но тази смес е по-слаба и е за много леки замърсявания по обувките.
След като кецовете са чисти, се минават с кърпа, напоена с чиста вода, и се оставят да изсъхнат на въздух.
Паста за зъби
Пастата за зъби е силно почистващо средство, което може да се използва и за чистене на фаянс, както и на маратонки.
Трябва ни избелваща паста за зъби без агресивни оцветители. В никакъв случай не се използват пастите с активен въглен, защото черният им цвят може да се запечата в материала и да остави следи.
Пастата се разтваря в малко топла вода и с мека четка започваме да търкаме кецовете. След това минаваме с влажна памучна кърпа или с бебешки мокри кърпи, за да отстраним всякакви остатъци от мръсотия.
Този хак е най-подходящ за обувки от естествена или изкуствена кожа, но би могъл да сработи добре и върху платнени кецове.
Вода, хартия и оцет
Този хак е приложим САМО за кецове от велур.
Те са и най-капризни, защото колкото и добре да изглеждат, се цапат лесно и се чистят трудно. За целта взимаме парче мека домакинска хартия и го смачкваме, за да заприлича на гъбичка. След това много внимателно търкаме замърсените места.
Важно е да не търкаме агресивно, а съвсем леко да се опитваме да отстраним мръсотията. После леко потапяме мека памучна кърпа в бял оцет и премахваме останалата част от замърсяванията.
За велурените обувки има и специални гъби, които отлично възвръщат характерната структура на материята и нейния добър вид.
И още нещо...
В магазините вече има богат набор от препарати за импрегниране на обувки, които са незаменими, щом става въпрос за бели кецове.
Не се колебайте след внимателно почистване да се сдобиете с такъв препарат и да го използвате, защото освен от мръсотия, той предпазва и от влага.