Референдумът остава

* * * Алексис Ципрас е готов да приеме всички условия на кредиторите с минимални промени.

* * * Ангела Меркел: Преговорите могат да продължат, но не и преди референдума на 5 юли.

* * * Съветът на Европа: Референдумът в Гърция не отговаря на международните стандарти.

* * * Ципрас обвини ЕС в рекет и призова за гласуване с "НЕ" на референдума в неделя.

* * * Очаква се заседание на Еврогрупата в 18:30 ч.

 

17:39 ч. - Ципрас: Референдумът остава, гласувайте с "НЕ" за по-добра сделка

Току-що приключи изявлението на гръцкия премиер Алексис Ципрас по дъжравната телевизия. Ето акцентите:

* След като обявихме референдумът, бяха дадени по-добри предложения от страна на кредиторите, затова ние излязохме с контра-предложения.

* Референдумът не е за или против еврозоната.

* Опитват се да задушат народа ни.

* Волята на хората е по-силна от решението на правителството.

* Принудиха ни да затворим банките. Изнудват гръцкия народ да гласува с "ДА", така както правеха със  старите министър-председатели.

* Вотът с "НЕ" ще бъде решаваща крачка към по-добра сделка между Гърция и кредиторите. Гърция остава на масата за преговори.

* Напълно съм наясно с трудностите, но лично гарантирам, че тези жертви са временни.

17:16 ч. - Варуфакис и плакатът на МФ

Гръцкият финансов министър Янис Варуфакис отдели време за Twitter, за да отрече връзка с решението на служители на МФ да сложат плаката "НЕ на изнудването и съкращенията" на терасите на ведомството.

"Не е от мое име. Въпросният плакат е инициатива на синдикатите - които не са искали разрешение от министерството", пише Варуфакис.

17:15 ч. - Кой ще мигне пръв?

Изявлението на Алексис Ципрас ще започне всеки момент. Според кореспондента на британския Channel 4 все пак няма да има отказ от референдум.

"Източник от правителството. Няма да мигнат. Държат на референдума", пише Пол Мейсън.

17:00 ч. - Бунтът на пенсионерите

Близо 200 възрастни мъже и жени излязоха на протест по улиците на Атина заради административното ограничение при изплащането на пенсиите им от банките. Правителствената заповед наложи таван от 120 евро за тегленето в брой на суми от месечните пенсии на хората.

Парите трябваше да бъдат изплатени още в понеделник, но гръцкото Министерство на финансите призна, че няма достатъчно налични средства. Отварянето на банковите клонове за пенсионерите беше съпроводено с огромни опашки и липса на организация.

16:45 ч. - Братислава подсказва на Атина

Финансовият министър на Словакия Петер Кажимир обяви, че напредък по гръцката криза може да има само ако гръцкото правителство стартира кампания в подкрепа на гласуването "ЗА", ако промени въпроса или ако се откаже от референдума.

"Боя се, че ако Гърция гласува с "НЕ" на референдума в неделя, еврото вече няма да е националната валута, когато банките отворят врати", каза още той.

16:35 ч. - Краудфъндингът обича Гърция

Онлайн-спасителният фонд за Гърция в IndieGoGo вече събра близо 850 000 евро само за три дни, като 49850 души са отделили дарения за каузата. Вижте още за кампанията тук.

16:30 ч. През това време в Гърция...

Служители на Министерството на финансите в Гърция разпънаха плакат от терасите на сградата с надпис: "НЕ на изнудването и на съкращенията".

Междувременно говорителят на опозиционната "Нова Демокрация" призова в телевизионно интервю правителството на Ципрас:

"Моля ви, престанете да провеждате заседания. След всяко ваше заседание се случва нещо лошо"

16:15 ч. Шойбле с унищожителна критика срещу СИРИЗА

"Това правителство не е направило нищо, откакто е дошло на власт. То взема единствено реверсивни мерки. Отметна се от предварително договорени ангажименти. Продължаваше да води преговори отново и отново. Не знаем дали гръцкото правителство ще проведе референдум или не, дали е е "за" или е "против". Честно казано, не можете да очаквате от нас да водим разговори с тях в подобна ситуация. Трябва да изчакаме, за да видим какво се случва в Гърция", каза германският финансов министър в реч пред Бундестага.

16:10 ч. - "Юнкер направи подарък за СИРИЗА"

Матео Ренци, министър-председател на Италия, разкритикува намесата на председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер в кампанията за референдума в Гърция.

"Намесата на политици от ЕС би била подарък за СИРИЗА", коментира той.

В същото време, Ренци изрази недоволството си спрямо поведението на гръцкото правителство: "Референдумът носи огромен риск, дори при гласуване с "ДА" не е ясно накъде би тръгнала Атина", каза още премиерът на Италия.

16:00 ч. - Папа Франциск: Човешкото достойнство трябва да стои в центъра на политическия дебат

Папа Франциск изрази тревогата си от кризата в Гърция.

"Достойнството на човека трябва да остане в центъра на всеки политически или експертен дебат, както и при вземането на отговорни решения", пише той в изявлението си.

Папата призовава всички вярващи "да се обединят в молитва за добрия и обичан гръцки народ".

15:54 ч. - Франция иска бързо решение

Френският президент Франсоа Оланд призова европейските лидери и гръцкото правителство да подпишат споразумението час по-скоро.

"Трябва да стане ясно: незабавно споразумение. Да се чакат резултатите от референдума - това може да се окаже скок в бездната", обяви той.

Позицията му дойде в отговор на заявлението на Ангела Меркел, че няма намерение да преразглежда предложенията на Гърция преди референдума на 5 юли.

15:45 ч. - Deja vu от 2011 г.?

Възможно ли е Ципрас да повтаря ходовете на Георгиос Папандреу от 2011 г.?

Гръцкият премиер избра високорисковия ход с референдума, за да вдигне залога в преговорите с европейските си партньори. В момента обаче Ципрас се намира под натиска на ЕС, чиито правителства реагираха остро на неочакваната маневра, и на гръцкия народ, който има желание да изрази мнението си по проблема с дълга.

Възможно е Ципрас да повтори "обратния завой", който премиерът Георгиос Папандреу от ПАСОК направи преди 4 години.

Той също заплашваше да организира референдум по предложенията на Тройката през 2011 г., но три дни по-късно се отказа от намерението си, след като успя да постигне съгласието на опозиционните партии да гласуват "за" спасителния план, предложен от ЕК, ЕЦБ и МВФ.

15:25 ч. - Съветът на Европа: Референдумът не отговаря на нормалните стандарти

Ръководителят на Съвета на Европа Торбьорн Ягланд обяви, че гръцкият референдум, планиран за 5 юли, не отговаря на международните стандарти за нормално провеждане.

Нужно е най-малко двуседмично предизвестие, за да има достатъчно време за обсъждания, с ясно поставен въпрос и достъп на международни наблюдатели по време на гласуването, коментира той пред АП.

15:04 ч. - Гърция гласува с кредитна карта

Въвеждането на банковата ваканция в Гърция е променило драстично съотношението между гласовете "за" и "против" програмата на кредиторите - темата на националния референдум в неделя, 5 юли.

Преди затварянето на банките 57% от запитаните са отговорили, че биха гласували с "не". Веднага след въвеждането на правителствения контрол върху капитала - мнозинството се е загубило. Вече само 46% заявяват, че ще гласуват с "не", а 37% - с "да".

Изследването е на гръцкия социологически институт ProRata и е проведено между 28 и 30 юни.

14:50 ч. - Меркел: Няма да преговаряме преди референдума

Германският канцлер Ангела Меркел потвърди, че вратата за преговори с Гърция остава отворена, но разговорите са невъзможни преди референдума в неделя.

"Ние в момента очакваме референдума. Преди него никакви допълнителни разговори по програмата за помощ не могат да се провеждат", каза тя.

Меркел изрично уточни, че нова програма за финансиране на Гърция не може да се приеме без разрешението на Бундестага.

"Гърците имат право да организират референдум, но и останалите 18 членове на Еврозоната имат право да отговорят по "пропорционален начин", каза още тя.

"Ние можем да изчакаме спокойно изхода от референдума, защото Европа е силна", каза Меркел, като добави, че "добрият европеец не е онзи, който търси компромис на всяка цена".

14:37 ч. - Да загубиш 1 млрд. долара за една сутрин

Сътресенията около гръцката криза през последната седмица, които предизвикаха спад на финансовите пазари, доведоха до огромни загуби за най-богатите хора в света, пише Le Figaro.

От 24 юни (сряда), датата на която Алексис Ципрас директно атакува МВФ, те са загубили близо 88 млрд. долара.

Вижте повече тук.

14:30 ч. - Референдумът се отменя?

Кореспондентът на Wall Street Journal от Лондон Саймън Никсън съобщава, че според източник от Еврогрупата Алексис Ципрас може да обяви, че отменя референдума. Финансовият министър Янис Варуфакис е намекнал за подобно развитие в телефонен разговор във вторник, съобщава още той.

Гръцкият премиер ще направи изявление пред нацията малко по-късно днес.

14:20 ч. - Атина в обяснителен режим

Гръцкото правителство излезе с официална позиция, която отрича твърденията за "пълно съгласие по предложенията на кредиторите".

"Гърция представи ново предложение до европейските институции, придружено с писмо на премиера Алексис Ципрас. Информацията, че гръцкото правителство е приело напълно предложенията на институциите, не отговаря на истината", пише в съобщението с допълнение, че писмото включва "серия поправки на пакета с реформи".

Новото предложение е опит да се намери взаимно изгодно споразумение, което не само акцентираше върху растежа, но и правеше огромния държавен дълг поносим, допълват от Атина.

"Някои мерки, които кредиторите предлагат, не могат да се приложат незабавно, но това може да се случи поетапно, така че правителството да намери съответстващите мерки, за да ги компенсира", пише още в позицията.

13:45 ч. Какви са опциите за референдума?

Вицепремиерът Ивайло Калфин разглежда възможните изходи от гръцкия референдум, който предстои да се проведе в неделя:

1. ДА - Ципрас си отива, еврото остава;

2. НЕ - Ципрас остава, еврото си отива;

3. По-малко от 4 млн. гласоподаватели - референдумът е невалиден: Ципрас остава, преговорите продължават.

13:40 ч. - Ципрас проговаря

Гръцкият премиер Алексис Ципрас ще направи изявление пред нацията малко по-късно, съобщава Kathimerini.

13:30 ч. - Дълговият календар на Гърция

Гърция пропусна да плати вноската си от близо 1,6 млрд. евро в Международния валутен фонд до полунощ във вторник и изпадна в частична неплатежоспособност. Това обаче е само част от належащите плащания на Атина към външните кредитори. Вижте в графиката дълговите вноски до края на октомври:

13:00 - Германия: Няма връщане назад

Германският финансов министър Волфганг Шойбле обяви, че нищо не може да промени факта, че споразумение между Гърция и кредиторите не беше постигнато снощи. Старата програма по Европейския механизъм за финансова стабилност приключи, затова ще има нужад от съвсем нова програма с различни условия.

Той коментира, че няма основа за сериозни преговори с Гърция в този момент.

"Гърция трябва да изясни какво точно иска", коментира Шойбле.

12:30 - Ципрас капитулира перд кредиторите

Алексис Ципрас е готов да приеме условията на кредиторите, които бяха поставени на масата за преговори през уикенда с минимални промени - това става ясно от писмо на гръцкия министър-председател, изпратено късно вечерта във вторник, съобщава Financial Times.

Информацията се потвърждава и от източници на AFP и Bloomberg.

FT съобщава, че в писмото, изпратено до ЕК, МВФ и ЕЦБ, в обем от две страници се разработват подробности по искането за удължаване на спасителната програма за Гърция с още две години и 29,1 млрд. евро финансиране.

Не е ясно как писмото ще се отрази на провеждането на националния референдум по искането на кредиторите, който е насрочен за 5 юли - самият Ципрас обяви, че е готов да подаде оставка, ако гръцкият народ приеме предложенията на кредиторите.

Въпреки че срокът на програмата вече изтече в полунощ на вторник срещу сряда и удължаването й вече не стои като възможност, новото писмо на Ципрас може да послужи като основа за преговори по нов план за финансиране.

Писмото на Ципрас твърди, че Атина ще приеме всички искания за реформа на ДДС-облагането в Гърция с една промяна: да се въведе 30% отстъпка от ДДС за всички гръцки острови, много то които са в отдалечени райони и са трудно достъпни за доставки на продукти.

По въпроса за пенсионната реформа Ципрас иска промените в увеличаването на пенсионната възраст до 67 години през 2022 г. да започнат през октомври, а не незабавно.

Той изисква и създаването на специален "грант за солидарност" за социално-слабите пенсионери, който приема да се преустанови през декември 2019 г.

"Гръцката република е готова да приеме това предварително споразумение, под условие на описаните по-долу поправки, допълнения или изяснения, като част от удължаването на изтичащата програма и за ново споразумение по дълга, за което вече беше внесено искане", пише в писмото на Ципрас.

#1 TheRock 01.07.2015 в 13:31:57

Комунистическия капут Ципрас на колене пред цивилизованите държави!!! Чакаме Путин!!!

#2 Шамито 01.07.2015 в 14:25:41

Капиталистическият капут на колене пред жаждата на един народ за икономическа търпимост.Перверзии от двете страни на идеологическата бариера.Пари или идеали.Животинското или човешкото.Очаквам вой на животинското начало.

#3 TheRock 01.07.2015 в 15:16:05

Шами, Шами и ти си един измислен герой!!! Толкова сте смешни левите педали, че чак се учудвам защо сме толкова толерантни към вас!!!!

#4 Шамито 01.07.2015 в 16:01:43

Присмял се хърбел на щъркел.Ниска плюнка която не ме обижда.Въпрос на интелект.

#5 boris 01.07.2015 в 16:48:52

Нема да стане, щото МВФ вече видя в референдума възможност, Ципрас да си го нахака сам. Друг е въпросът, че май и за него е по-добре да си ходи с чест, отколкото народа да го остови да се мъчи да вкарва квадратния капак в кръглата шахта.

#6 паяка 01.07.2015 в 17:34:54

Бюрократите в ЕС мразят референдумите. Всеки път, когато са се допитали до хората в ЕС, те са оставали разочаровани. Хората в Европа казаха своето категорично "не" на проекта за европейска конституция. Затова еврочиновниците като чуят за допитване на хората, почват да изчисляват дали няма да дойде денят, в който да изгубят своите заплати и привилегии. Един съюз, на който му пречат референдумите, а и изборите, явно не иска да съществува по правилата на демокрацията, а в среда на някакъв пазарен вакуум, където свободната воля на гражданите е подменена с волята на банките. Това, което ЕС прави, не е само опит за преврат в Гърция, това е финансов тероризъм.

#7 TheRock 01.07.2015 в 19:28:47

Шамито, реакцият ти доказва че съм прав!!! Жалка карикатура си!!! За топки, в твоя случай, и дума не може да става!!! ТОПКИ!!! Стопляш ли???

#8 TheRock 01.07.2015 в 19:56:35

Елла Ципракис!!! https://www.youtube.com/watch?v=4qHKCEtesIw

#9 TheRock 01.07.2015 в 19:57:50

Na sagamisu tu kefali su kirie Ciipras!!!

#10 Виктория Пенелопова 07 01.07.2015 в 20:32:32

Предопределеният край на едно соц-чучело, закърмено с вековните лъжи на левите и ненаучило нищо ново. Много ме кефи Шамито, когато говори за интелект. Това му у най-силната страна!!.

#11 deowin 01.07.2015 в 21:10:26

Отдавна не бяхме виждали подобен политически цирк. От около две седмици Ципрас се завърта на 180 градуса по два пъти на ден. Вероятно отдавна е разбрал, че не може хем това в онова, хем душата на небето, но просто не иска да го възприеме и да застане на твърда позиция. За съжаление, гръцкият народ се намира между чука на нерешителния популист Ципрас, който не желае да възприеме, че непопулярни мерки ще са наложителни за Гърция, и наковалнята на ЕС, МВФ и кредиторите си. Колкото по-нерационален и упорит е Ципрас, толкова по-твърди стават ЕС, защото им писва да се занимават с него (особено видимо при Меркел). И обратното. Порочен кръг отвсякъде. Развръзката ще е всичко, но не и умерена, и вероятно всички замесени страни ще са много недоволни.

#12 Кръстанов 01.07.2015 в 21:34:01

До голяма степен обикновеният гръцки народ е виновен за това, което му се случва. Избра комунистическата партия да управлява, начело с най-отявления комунист-популист, явно симпатизиращ на Русия. Това е рецепта за сигурен провал. Още от първия ден, когато избраха СИРИЗА, беше ясно, че ще се стигне до тук. А това "тук" дори не е дъното. Кой знае какво ще се случи, ако на референдума гърците не се пробудят и не махнат Ципрас. Най-добре го е казал Шойбле по-горе: "Това правителство не е направило нищо, откакто е дошло на власт. То взема единствено реверсивни мерки. Отметна се от предварително договорени ангажименти. Продължаваше да води преговори отново и отново. Не знаем дали гръцкото правителство ще проведе референдум или не, дали е е "за" или е "против". Честно казано, не можете да очаквате от нас да водим разговори с тях в подобна ситуация." Факт е, че преди комунистите да дойдат на власт, Гърция изпълняваше ангажиментите си и икономиката й не буксуваше, както сега. Сега е времето да видим колко умни са гърците и какво ще решат на референдума, който дори няма да е юридически издържан.

#13 deowin 01.07.2015 в 21:57:45

Доста съгласен с Кръстанов. Според мен ситуацията в Гърция е доста добра илюстрация за един конкретен недостатък на демократичната система. Когато държавата е в критично състояние, да се допитваш до масата с демократичен процес - избори или референдум - не дава добри (разбирай, прагматични) резултати. Естеството на хората е такова, че в некритични ситуации болшинството могат да бъдат доволно разумни и рационални. За съжаление, в екстремни ситуации същите тези хора стават напълно неспособни да видят по-далеч от носа си. Точно затова е критично важно за всяка демокрация да има поне някакви елементи на представителност, защото масата е доста некомпетентна когато става въпрос за неща като дългосрочно планиране, въпроси, за които е нужно експертно мнение, или приемане на непопулярни, но необходими, мерки. На всяка държава на моменти й се налага да увеличи данъците, пенсионната възраст и т.н. На практика почти не съществува държава, в която проведен в такъв момент референдум да посочи правилното решение.

#14 Dox 01.07.2015 в 22:22:39

А бре Кръстанов! А бре момче! Като те гледам кога си роден и се питам - какво ли ти разбира и на тебе тиквата от комунизъм? Какво се случи бе пич, та се принуди и ти, като много други да дращиш глупости, само и само да изкараш за комат хляб и 2 кила кисело зеле.? Ракия поне имаш ли си? Ако нямаш - обади ми се - ще ти дам - колкото искаш, при това домашна. Само, моля ти се недей да падаш толкова ниско! Мъж си все пак и то българин...!!! Ама какво ли те питам - явно си изтеглил и ти, като много други балъци - ипотечен кредит - та да се харесаш на фустата си - дето ще те предаде при първа възможност. И сега .... за да не изгубиш къщЕто, изпълняваш стриктно инсктрукциите на световните бандюги, дето някои наричат - банкери. Запомни, момче - ако искаш да превземеш една държава от вътре /разбирай- възможно най-евтино/ - дай права на жените на тази държава. След това сърбай кафенце и гледай сеир. Жените ще свършат перфектно всичко това, което ти е необходимо. Първо - ще накарат мъжете си да изтеглят кредит за какво ли не - включително и за най-скъпите флумастери, та да може нейното детенце /дето задължително е заченато от Господ/ да рисува най-добре от всички. След това - кредит за печка, дето сама бели картофите и те пита утре ли да ги приготви или в други ден. След това кредит за джип, разбира се, та да може да ходи с него на пазар отсреща. И понеже си е взела шофьорската книжка вчера - кредит и за рушвети на вуйчо и, дето работи в полицията. А ти ..... момче, вече си с две ръце въру масата, със свалени гащи и разтворени крака. Да знаеш, момче - на това сега е модерно да се вика демокрация и евро-атлантически ценности.

#15 AlahAkbar 01.07.2015 в 22:41:40

Докси, по-полека мамин, ке се оакашот зор. Човекът е изказал мнение с факти. Не всички са рашиски тролве като теб.

Новините

Най-четените