Бунтовнически организации в Сирия обвиняват режима на Башар Асад в нова химическа атака, този път над град Дума в обсадената област Източна Гута.
Държавният департамент на САЩ реагира, обвинявайки режима на Башар Асад като според тях става въпрос за нападение с химическо оръжие.
В съобщението на Държавния департамент се казва, че ако те се потвърдят, международната общност трябва да звземе незабавни мерки, предаде NBC News.
"Тези доклади, ако бъдат потвърдени, са ужасяващи и изискват незабавна реакция от международната общност", съобщи прессекретарят на Държавния департамент Хийтър Нойерт.
Посочвайки предишните данни, че сирийският президент Башар Асад е използвал химическо оръжие, тя заяви, че той, както и подкрепящата го Русия трябва да бъдат държани отговорни. "Всяка по-нататъшна атака трябва да бъде предотвратявана", допълни тя.
"Русия с нейната подкрепа за режима носи отговорност за тези брутални атаки", заключи прессекретарят.
Базираната в Лондон Сирийска обсерватория за правата на човека съобщава, че 11 души са загинали от задушаване, причинено от пушека от конвенционалните бомби, а 70 човека са имали дихателни проблеми. Рами Абдулрахман, директор на Обсерваторията е заявил, че не може да потвърди химическата атака.
Според организацията Сирийско американско медицинско общество хлорна бомба е ударила болницата в Дума, убивайки шест човека, а втора атака със „смесени агенти“, включително нервно-паралитични вещества е ударила съседна сграда. Вицепрезидента на базираната в САЩ организация е заявил, че те са уведомили ООН, американското правителство и европейските правителства.
По информация на „Белите каски“, представена в „Ал Джазира“ в резултат на използването на химически оръжия са загинали 70 човека, а около 100 са пострадали.
Дамаск опровергава тези съобщения. Според сирийската национална агенция (SANA) бойците от радикалната групировка „Джейш ал Ислам", намираща се на границата на унищожението, подават фалшива информация, за да възпрепятстват настъплението на правителствените сили.
От руска страна също отричат истинността на обвиненията.
Тепърва предстои да се потвърди или да се отрече наличието на химическа атака спрямо населението в Източна Гута.