Икебана е начин да внесете природата у дома си, да я опознаете, и черпейки от красотата ѝ да зарадвате близките и семействата си, разказва Мирослава Иванова - Хосен, докато подрежда изящна композиция във ваза Бизен.
Бизен е керамична ваза, характерна за град Окаяма, Япония, а Мирослава е икебана артист и преподавател от най-модерната школа за това изкуство в света - Sogetsu School of Ikebana. Хосен е нейното икебана име.
Тя подрежда три красиви композиции в демонстрацията си, с която се открива икебана изложбата в "Сцена Централни хали" в приземния етаж на великолепно реновираната историческа сграда на Централните хали в София.
Само за няколкото месеца от отварянето на Халите след реконструкцията, направена от Kaufland България, "Сцена Централни хали" се превърна в едно от най-активните места за културни събития в столицата.
Почти всеки ден там има поне по едно събитие - спектакли, изложби, творчески работилници. Програмата предвижда по нещо за всеки - от децата до най-възрастните.
От пролетта досега са организирани близо 200 културни събития, които са посетени от над 10 хиляди души.
Интересът към изложбата на икебана също е подобаващ. Тя е организирана от Miracle Ikebana, стартира на 25 ноември и ще продължи до 8 декември.
Така всеки столичанин или гост на града да може да се потопи в прочита на Мирослава Иванова и нейните ученици на японското изкуство за подреждане на цветя, което има и декоративно приложение, но и много символика.
То обаче отдавна вече не е посветено на подреждане единствено на цветя - в съвременната икебана се използват както растения, така и всевъзможни естествени материали, а също и стъкло, метал и дори пластмаса.
В това може да се убедим и в "Сцена Централни хали" - част от изложбата са и арт композиции и картини, вдъхновени от икебана.
Самото събитие пък е символно - то е част от 35-ите юбилейни Дни на японската култура у нас. Те включваха над 20 мероприятия, а изложбата в "Сцена Централни хали" е последното от тях. И според съветника в посолството на Япония у нас Такаюки Шинозава добавя красота и чудо към честванията.
В икебана трябва да присъстват три основни елемента - линия, дълбочина и баланс. Последното е особено важно, тъй като другата особеност на това изкуство е, че асиметрията в икебана е задължителна, обяснява още Мирослава Иванова.
За по-непросветените тя издаде и малък трик за по-продължителен живот на цветята - дръжките им се режат под вода.
За изкушените от икебана и огромното богатство на това изкуство обаче артистът е подготвила и специална лекция. Тя ще се проведе на 30 ноември, отново в "Сцена Централни хали", от 11:00 ч., и е със свободен вход.
Практикуването на икебана се смята и за форма на медитация и има дълбоко духовно звучене. Затова за най-запалените е предвидена и работилница след лекцията - от 12:00 ч. на 30 ноември. Записването става тук.
А докато изложбата на икебана краси "Сцена Централни хали", най-новото градско пространство за култура ще бъде домакин и на панорама на антарктическото кино по повод 1 декември - Международния ден на Антарктида.
От 29 ноември до 1 декември ще бъдат излъчени шест документални филма, посветени на българските антарктически експедиции. Прожекциите са с безплатен вход и във всеки от трите дни ще започват от 19 часа.
Магията на Ледения континент и чудесата на икебана насред уюта на "Сцена централни хали" - това е наистина страхотна идея за една приятна вечер в града.