Тази година месец септември се оказа особено наситен на шумни събития в международен план.
От срещата на Г-20, през дипломатическата война между Канада и Индия до военната операция на Азербайджан в Нагорни Карабах, която размести баланса на силите в Централна Азия и за кратко измести фокуса от войната в Украйна.
Някъде между всичко това се случи и едно на пръв поглед дребно събитие в управлявания от талибаните Афганистан.
Там вече има нов китайски посланик, който бе посрещнат на пищна церемония в Кабул от външния министър Амир Хан Мутаки.
По думите му това представлява "сериозно послание" към останалите държави да установят официални дипломатически отношения с правителството на талибаните.
От своя страна китайското външно министерство отбелязва "стандартна ротация на посланика в Афганистан, чиято цел е да продължи напредъка в диалога и сътрудничеството между Китай и Афганистан".
Откакто талибаните окончателно поеха контрол през август 2021 година, все още нито една държава не е признала официално тяхното управление, а страната се намира в изключително тежка икономическа и хуманитарна криза.
Към момента в Афганистан има няколко представителства с ранг на посолства, консулства и дипломатически мисии, включително такива на Европейския съюз и САЩ, но всички висши дипломати са изпратени там, преди талибаните да дойдат на власт.
Китай е първата държава, която назначава нов посланик, след като досега посолството бе управлявано от временен шарже д'афер.
Събитието изглежда като една логична стъпка, ако крайната цел е талибаните да бъдат признати и да се стигне до нормализиране на отношенията с тях в международен план при процес, иницииран и ръководен от Пекин.
China becomes the first country to appoint a full time ambassador to Afghanistan after the fall of Kabul and the return of the Taliban regime.
— Geeta Mohan گیتا موہن गीता मोहन (@Geeta_Mohan) September 13, 2023
The newly appointed envoy presented his credentials to Foreign Minister Maulvi Amir Khan Muttaqi. https://t.co/Ky9Mvq0D12 pic.twitter.com/eCll9JooCf
За разлика от Запада, Китай няма идеалистични скрупули за спазване на човешки права и съответно разглежда талибаните като важен партньор, а територията на Афганистан - като стратегически геополитически и икономически актив.
Именно там се смята, че има залежи на важни природни ресурси и метали за над 1 трилион долара.
От една страна стои експлоатацията на огромния залеж на мед точно под руините на древния будистки град Мес Айнак.
Китайски консорциум взима концесията още през 2007 година, но войната и страховете на международната общност за съсипване на културното наследство бяха пречка досега за достъп до ресурсите в района.
Другият особено ценен ресурс в особено големи количества е литият, който се използва в производството на батерии за почти всичко - от мобилни телефони до електрически автомобили.
Талибаните нямат нито технологиите, нито необходимия ноу хау, за да се възползват от природните ресурси на Афганистан. Това важи особено за лития, чийто залежи тепърва трябва да минат през етапи на проучване и оценка и които никога не са били разработвани заради хроничната нестабилност и постоянните войни.
Сега режимът в Пекин има възможността да достигне до богатствата, възползвайки се от силовия вакуум, оставен след присъствието на НАТО и САЩ. Свободен достъп до залежите от литий при всички положения ще даде доминираща роля на Китай в технологичния преход от фосилни горива към зелена енергия.
Афганистан ще става все по-ценен за Китай и в логиката на гигантската инициатива "Един пояс, един път" и нейното ключово разклонение през Китайско-пакистанския икономически коридор (КПИК).
Той е важен за Пекин, тъй като служи за пряк търговски път от Арабско море, Близкия изток, Африка и Европа, който спестява заобикалянето на хиляди километри през Индийския океан.
В едната посока маршрутът служи като артерия за сигурни доставки на горива от Близкия изток, докато по обратния път текат стоки и услуги.
Китай инвестира десетки милиарди в развитието на инфраструктура и икономически зони в Пакистан, които обаче бяха изправени пред почти постоянна заплаха за разливане на насилието през границата с Афганистан.
Сега, предвид близките отношения между Пекин и Исламабад заради КПИК и споделената враждебност към Индия, всяко предизвикателство пред сигурността на Пакистан би означавала същото и за Китай.
Ties between China and Pakistan are deepening at a pivotal moment for South Asia. This map of the $62 billion Chinese-Pakistan Economic Corridor tells you why
— International Intrigue 🌐 (@intintrigue) November 8, 2022
h/t: @The_ChinaStory pic.twitter.com/hjUV5O2zLa
Тук идва ролята на талибаните.
Те вече държат контрола в страната си и могат да бъдат използвани като надежден партньор, въпреки наложените им санкции от Запада. Всъщност именно сътрудничеството с Китай и Пакистан е един от начините за тях да избегнат международната изолация и да получат легитимност.
Трите държави в момента имат взаимносвързани интереси и това бе обявено публично през май на среща в Исламабад. Там стана ясно, че Афганистан ще бъде включен към КПИК, а Китай, Пакистан и Афганистан ще си сътрудничат по отношение на сигурността.
Разгледано от тази перспектива, назначаването на новия посланик в Кабул е само една малка част от мащабните планове.
За Китай стабилността и мира в Афганистан са важни, доколкото страната има своето място в глобалната стратегия на Пекин.