Викове "оставка" и пореден срам за България

Викове "оставка" и пореден срам за България Снимка: start-photo.bg

България записа нова срамна страница в историята си, след като допусна кошмарна загуба с 0:2 от Литва в квалификациите за Евро 2024 насред "Васил Левски" в София пред около пет хиляди зрители.

"Лъвовете" започнаха много добре двубоя и създадоха няколко опасности пред противниковата врата, но в края на полувремето останаха с човек по-малко, след което и допуснаха гол.

Още в деветата минута хубаво центриране на Спас Делев бе засечено с глава от Кирил Десподов, но капитанът стреля покрай вратата.

След половин час игра Делев пропусна най-чистото положение за България, след като, останал сам срещу вратаря на Литва, не успя да го преодолее, а стреля право в него.

В 42-рата минута останахме с човек по-малко, след като Андриан Краев бе изгонен за втори жълт. Халфът на Левски бе получил картон за обаждане, а в края на полувремето получи втори такъв за едно нарушение край тъча.

Точно в края на частта Литва поведе. Отбраната ни бе подредена кошмарно при един корнер, Дюлгеров не излезе да посрещне топката в малкото наказателно, където Пюс Ширвис стигна първи до нея и я прати в мрежата.

Почивката дойде на фона на освирквания и викове "оставка" по адрес на играчите и селекционера Младен Кръстаич, а само десет минути след началото на втората част Литва вкара втори гол и ги засили.

Голмайстор за гостите отново бе Ширвис, за когото това бяха първите му два гола с националната фланелка.

С човек по-малко през втората част пък отборът на Кръстаич не създаде абсолютно нищо опасно пред вратата на гостите.

Други две попадения на литовците - по едно в двете полувремена, бяха отменени заради засади, иначе загубата щеше да се превърне в истинско унижение за националите ни.

Не че не е унизително единствените две победи на Литва в последните им 24 официални мача да са срещу България, след като бяхме победени от този противник и във Вилнюс през 2021-ва.

Междувременно националният ни отбор няма победа във вече шести официален мач.

Така "трикольорите" продължават да са без победа и в групата си в евроквалификациите и са последни с две точки от шест мача. С победата Литва вече има пет. С осем е Черна гора, а по 10 имат лидерите Унгария и Сърбия, които се изправят един срещу друг по-късно тази вечер.

До края на квалификациите ни остават да играем още домакинство на Унгария и визита на Сърбия след месец, а след няколко дни в програмата ни е записана контрола с Албания.