От 1 февруари тази година българските домакинства могат да кандидатстват за държавна помощ за изграждане на фотоволтаици.
Отпуснатата сума ще стига до 15 000 лева, а парите идват от Плана за възстановяване и устойчивост, обяви служебният министър на енергетиката Росен Христов.
Инвестицията ще се отпуска след вече изградени и одобрени проекти, което означава, че домакинствата трябва да монтират екологичната система за отопление със собствени средства и след това да разчитат, че държавата ще възстанови похарченото безвъзмездно.
Кандидатите ще бъдат оценявани по точкова система, като финансирането ще се отпуска на българските граждани събрали най-много точки.
С предимство ще са хората, които са вписани като собственици на имота, кандидатстващ по проекта за екологично отопление. От значение ще е и числеността на хората в сградата, които ще се възползват от зелената алтернатива.
"Има редица притеснения - дали ще има достатъчно фирми, които да инсталират фотоволтаици. Дали такова голямо търсене няма да породи покачване на цената на фотоволтаиците. Затова парите по програмата се отпускат на траншове и сме готови да съдействаме по всякакъв начин", казва енергийният министър пред bTV.
Целта на държавната инвестиция е да замени системите на твърди горива като печки и камини, които замърсяват околната среда, със системи за отопление на вода и със слънчева енергия.
Програмата позволява финансиране до 1960 лева за системи за отопление с вода и до 15 000 лева за фотоволтаици с потребление до 10 киловатчаса.
Общата стойност на програмата по NextGenerationEU е 240 милиона лева, а първият транш от 80 милиона лева вече беше отпуснат.
Очаква се пълният капацитет на програмата да покрие проектите на малко повече от 9000 домакинства.