Няма да има покачване на цените при влизането на България в еврозоната, а до тогава - няма да има промяна на валутния курс на лева спрямо еврото. Това каза премиерът Бойко Борисов по време на конференция „Бизнесът и правителството".
Думите му бяха подкрепени от финансовия министър Владислав Горанов и управителя на БНБ Димитър Радев. Обясненията им са по повод законови промени, с които се премахва записът на точния курс на лева към еврото от валутния закон. Те се налагат заради синхронизирането с европейското законодателство и практически представляват последната юридическа пречка пред влизането ни в обменно-курсовия механизъм ERM II, известен като „чакалнята за еврозоната", поясни управителят на Централната банка, цитиран от БНР.
До края на април се очаква България да се присъедини към обменно-курсовия механизъм ERM II, известен у нас като чакалнята за Еврозоната, потвърди финансовият министър Владислав Горанов: "България ще влезе с този курс. Бордът ще отпадне, когато левът бъде заменен от еврото".
"За България е важно да влезе в Еврозоната, защото ще бъде част от вземащите решения държави", допълни премиерът Бойко Борисов: "Няма да се повишават цените. Ще влизаме там в този курс, който е днес и няма да пада Валутният борд".
Заради внесена от ГЕРБ промяна във валутния закон, с която отпада числото 1,95583 лева за едно евро, се появиха опасения, че курсът може да бъде променен. Това може да бъде поискано от държава в механизма, тоест от Еврозоната или Дания: "Дори да има такова искане, то няма как да се реализира, тъй като решенията в рамките на валутния механизъм се взимат с консенсус, а този консенсус включва два гласа от България - този на министъра на финансите и на управителя на Централната банка", категоричен бе управителят на БНБ Димитър Радев.
Перспективите пред глобалната икономика и рисковете за България - това е темата на 14-ата годишна среща на бизнеса с правителството. Участниците в програмата на форума отговорят на въпросите какви биха били последствията за България от глобалното забавяне на икономиката и как биха могли да бъдат избегнати рисковете пред бизнеса у нас.